Проблемні борги

Виробники «зеленої» енергетики заявили про невиконання урядом меморандуму

2 квітня 2021, 18:15Новини147

Этот материал также доступен на русском

За умовами Меморандуму між урядом та виробниками енергії з ВДЕ останні мали отримати оплату 40% заборгованості.

  • Посилання скопійованоlink copied

Виробники енергії з відновлюваних джерел енергії заявили, що за підсумками першого кварталу уряд виконав свої зобов’язання за Меморандумом менш як на половину, а виплати надходять не усім виробникам через судові процеси. Про це повідомляє Українська асоціація відновлюваної енергії, зазначає ЕП.

Так, за умовами Меморандуму між урядом та виробниками енергії з ВДЕ останні мали отримати оплату 40% заборгованості, або 8,96 млрд грн у 4 кварталі 2020 року. Решта 60% заборгованості має бути сплачена рівними частинами цьогоріч по 15% або 3,36 млрд грн щоквартально. Таким чином, станом на 31 березня виробники ВДЕ мали отримати 12,32 млрд грн або 55% заборгованості.

Для виплати цієї заборгованості Укренерго отримало кредити під держгарантії. Проте, як кажуть в асоціації, Нацкомісія з тарифів видала «настанову», за якою кредитні кошти поділять навпіл між виробниками ВДЕ та «Енергоатомом».

Як зазначається, 4 лютого цьогоріч «Гарантований покупець» розпочав погашення заборгованості за електроенергію 2020 року. Виробники ВДЕ, як і ДП «НАЕК «Енергоатом», у 1 кварталі 2021 р. отримали 4,63 млрд грн.

«Таким чином, фактичний рівень погашення заборгованості перед виробниками ВДЕ складає 37,6% від обіцяного», – заявили в асоціації.

Водночас, за їх словами, не всі виробники «зеленої» енергетики отримали виплати: борги тих, хто звернувся до суду щодо стягнення заборгованості, «Гарпок» не визнає.

«Станом на 1 квітня 2021 р. рівень розрахунків за жодний із місяців поточного року не сягнув 100%», – кажуть виробники.

За їх словами, цього відбутися і не могло, адже тариф на послуги з передачу електроенергії не враховує повністю витрати на послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.

В асоціації стверджують, що така ситуація склалася через норму Закону 810-ІХ, якою встановлено, що не менш як 20% коштів для розрахунків із ВДЕ мають бути передбачені у держбюджеті. Проте у держбюджеті-2021 їх не передбачили, а регулятор «зменшив витрати Укренерго на відповідну прогнозну суму (11,35 млрд грн), в черговий раз встановивши тариф на послугу з передачі електроенергії на економічно необґрунтованому рівні».

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Енергетика

Статті • Банкрутство
Запасів газу у ПГЗ вистачить на 2.5 місяці

Енергетика

Статті • Банкрутство
Газова галузь потребуватиме системної фінансової допомоги у ліквідації наслідків агресії

Енергетика

Статті • Банкрутство
Якої шкоди російські окупанти завдали сучасним підприємствам зеленої енергетики та як врятувати галузь?

Енергетика

Статті • Банкрутство
Результати діяльності колись прибуткових державних підприємств за підсумками минулого 2020 року стали сенсаційними – не просто збитки, а величезні збитки

Енергетика

Статті • Банкрутство
Обслуговування квартири коштуватиме на 10 — 20% дешевше, якщо будинок отримає грант на енергомодернізацію. Як це здійснити?