Не замерзнемо. Країни ЄС і Україна готові до осінно-зимового періоду

Редакцiя
5 жовтня 2022, 17:00
101101 хвилину читати

Запасів газу у ПГЗ вистачить на 2.5 місяці

  • Посилання скопійованоlink copied

Зараз уже точно можна стверджувати, країни ЄС і Україна будуть глобально готові до осінно-зимового періоду.

Газові сховища (ПГС) заповнені на 85 і більше відсотків з випередженням строків. Обсяги вугілля на ТЕЦ теж зростають. Так, впроваджується економія споживання, оскільки ресурс здорожчав, змінюються нормативи, але це варто свободи і демократії.

Тимчасові труднощі європейців виглядають дрібницями на фоні «ціни», яку Україна платить за право буди самоідентичною та незалежною.

Росія десятиліттями вимагала політичних поступок, використовуючи енергетичний шантаж, як правило, під надуманими приводами в найкращих традиціях КДБ. І донедавна ЄС було у міцних обіймах цієї агресивної стратегії.

Тепер буде інакше, ринки змінилися. Якщо навести простий приклад, то зараз у Атлантиці перебуває близько 90 танкерів із зрідженим природним газом (ЗПГ), які доставляють ресурс до західної Європи зі США, десять днів тому їх було 81.

Запасів газу у ПГЗ вистачить на 2.5 місяці, але газові трейдери і постачальники створили рекордні запаси на плавучих сховищах і танкерах, які дрейфують вздовж берегів. Вони готові задовільнити підвищений попит взимку попри перебої трубопровідних поставок з РФ. Ринок враховує варіанти розвитку подій і здатен подолати ризики, котрі провокує “Газпром”.

Додам, що днями запрацював норвезько-польський газопровід Baltik Pipe, який теж зіграє важливу роль у енергетичній стабільності регіону.

Атомна енергетика ЄС отримала свій поштовх до розвитку. Щодо газопроводів, пошкоджених на дні Балтійського моря, певно їх відновлення після очевидної диверсії займе рік, якщо взагалі це вдасться.

Нагадаю, що вартість проекту чотирьох ниток Північного потоку складає більше 500 мільярдів доларів «металобрухту» на дні моря. Очевидно цінність української ГТС зросла на очках. Вартий нашої уваги і факт недоотримання Росією мільярдів доларів на війну після впровадження верхньої планки цін на нафту і газ. Посли G7 завершують консультації з цього приводу, юридичне підґрунтя майже готове.

Знайти альтернативні ринки збуту цих обсягів Росія не може, навіть китайські компанії, закупивши вдосталь нафти з дисконтом 30-50%, реалізують ці обсяги на вторинні ринки. Індія теж придбала вдосталь нафти за вигідною для себе ціною, а після задоволення власних потреб, на саміті Шанхайської організації співробітництва (ШОС) прем’єр цієї країни Н.Моді відверто сказав Путіну: «Я знаю, що теперішня епоха – це не епоха війн». Думаю, це досить однозначний натяк. Світ втомився від продовольчих та енергетичних потрясінь.

Отже, програє лише РФ, організувавши авантюру із сором’язливою назвою СВО, яку на фоні успіхів українських Збройних сил, можна назвати «Специальное Военное Отступление» і не інакше.

Можна підсумувати, до зими країни широкої антипутінскої коаліції готові.

Чи готові громадяни Росії до «наступних жестів доброї волі»? Думаю, ні. Там ідуть внутрішні процеси – так зване розчарування. Набирає обертів і дискусія про нежиттєздатність ОДКБ, вірогідний вихід Казахстану із цього воєнного союзу. Конфлікт у «Нагорному Карабаху» та загострення на киргизо-таджицькому кордоні відкрили усім очі. Як наслідок – однозначне падіння авторитету Росії у центральній Азії.

Та і нещодавній візит Н. Пелос у Вірменію демонструє недовіру Єревану до Москви.

Мобілізація в Росії пришвидшила відтік інтелектуальних кадрів, а представників робітничих спеціальностей масово мобілізують, що вкрай негативно впливає вже зараз на виробництво і економіку, яка хитка як ніколи.

Нагадаю лише, росіяни уже завдавали ударів по українським об’єктам енергетики. Чи будуть робити це знову? Дуже вірогідно.

Про факти ж масових вбивств у м. Ізюм, можна сказати лише одне, відкинувши емоції – невідворотність покарання для воєнних злочинців, крапка. Все це варварство єднає українців навколо простої мети – перемога України і вихід на міжнародно-визнані кордони 1991 року.

Отже, тримаємось! Із вірою у ЗСУ.

Сергій Дронов,
енергетичний оглядач, правознавець

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Енергетика

Статті • Банкрутство
Газова галузь потребуватиме системної фінансової допомоги у ліквідації наслідків агресії

Енергетика

Статті • Банкрутство
Якої шкоди російські окупанти завдали сучасним підприємствам зеленої енергетики та як врятувати галузь?

Енергетика

Статті • Банкрутство
Результати діяльності колись прибуткових державних підприємств за підсумками минулого 2020 року стали сенсаційними – не просто збитки, а величезні збитки

Енергетика

Статті • Банкрутство
Обслуговування квартири коштуватиме на 10 — 20% дешевше, якщо будинок отримає грант на енергомодернізацію. Як це здійснити?