Позиція ВС щодо списання безнадійного податкового боргу
Этот материал также доступен на русском
Списання безнадійного податкового боргу, в тому числі податкового боргу, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув справу № 300/2353/19 та встановив, що списання безнадійного податкового боргу, в тому числі податкового боргу, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.
Обставини справи
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, в якому просила визнати протиправною бездіяльність та зобов’язати відповідача списати податковий борг в сумі 1 819 656,16 грн як безнадійний.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що заборгованість позивача з податку на доходи фізичних осіб та з податку на додану вартість в загальному розмірі 1 819 656,16 грн у розумінні пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України є безнадійним податковим боргом, стосовно якого минув строк давності у зв’язку з чим підлягає списанню, однак відповідачем протиправно в порушення вимог ПК України та Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 577, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року за № 844/24376 допущено бездіяльність, яка полягає у нездійсненні заходів щодо списання такого безнадійного податкового боргу.
Рішенням суду першої інстанції позов задоволено. Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції та прийняв нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовив.
Висновок Верховного Суду
Судді ВС зазначили, що у пункті 101.2 статті 101 ПК під терміном «безнадійний податковий борг» розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом (підпункт 101.2.3).
Також ВС підкреслив, що пунктом 102.1 статті 102 ПК України визначено строк давності – 1095 календарних днів. Відповідно до пункту 101.5 статті 101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Механізм списання безнадійного податкового боргу визначено Порядком № 577.
Відповідно до положень пунктів 3.1, 3.2 Порядку № 577 визначення суми безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню контролюючим органом, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів станом на день виникнення безнадійного податкового боргу. Днем виникнення безнадійного податкового боргу у випадку, визначеному в підпунктів 3. Пункту 2.1 розділу II цього Порядку (податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 1-2 ПК України) є дати прийняття рішення керівника контролюючого органу.
ВС наголосив, що згідно з приписами пунктів 4.3-4.5 Порядку № 577 у випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу. Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вносить до інформаційних систем не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
Отже, списання безнадійного податкового боргу, в тому числі податкового боргу, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.
При цьому, ВС відзначив, звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов’язковим лише у випадку, якщо таких податковий борг виник внаслідок не переробної сили (форс-мажорних обставин), як це встановлено нормою пункту 4.1 Порядку №577. В інших випадках, передбачених пунктом 101.2 статті 101 ПК України пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку № 577, розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.
Врахувавши обставини, встановлені судовими рішеннями, ухваленими в адміністративній справі щодо терміну виникнення у позивача податкового боргу із вище зазначених податків та у вище зазначених сумах, підтвердження відповідачем характеру цього податкового боргу як безнадійного за ознакою збігу строку давності, протягом якого цей борг може бути стягнутий з позивача, суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального права до встановлених обставин та дійшов обґрунтованого висновку, що податковий борг, суми якого позивач просить зобов’язати відповідача списати, є безнадійним, підлягає списанню, а бездіяльність відповідача щодо несписання цього боргу є протиправною.
Враховуючи обставини справи, Верховний Суд скасував постанову апеляційного суду та залишив в силі рішення суду першої інстанції.





-
Оксена Лісового призначено Міністром освіти і науки УкраїниСьогодні, 18:00 • Новини
-
Суд арештував приватний гелікоптер мільярдера Жеваго. ВIДЕОСьогодні, 17:34 • Новини
-
Україна отримала 1,5 млрд євро макрофінансової допомоги від ЄС
Сьогодні, 17:02 • Новини
-
За кордономОгляд ЗМІКитай надає виробникам мікросхем нові повноваження для відновлення галузі у відповідь на обмеження СШАСьогодні, 16:40 • Новини • За кордоном
-
СБУ повідомила про підозру окупаційному очільнику Запорізької АЕССьогодні, 16:15 • Новини
-
Огляд ЗМІросія вивела у Чорне та Азовське моря 9 військових кораблівСьогодні, 15:42 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Із 1 квітня відбудеться щорічний перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерівСьогодні, 15:29 • Новини
-
Мультфільм “Мавка. Лісова пісня” побив рекорд із касових зборів: за три вікенди прокату зібрав понад 81 млн грн бокс-офісуСьогодні, 15:05 • Новини
-
В УПЦ МП скаржаться, що комісія не пускає їх в лаврські печери “поклонитися мощам”Сьогодні, 14:31 • Новини
-
Зверніть увагуВ Україні встановлено щорічну виплату громадянам до Дня Незалежності: розмір визначатиме КабмінСьогодні, 14:00 • Новини • Зверніть увагу
-
Користувачів Telegram та WhatsApp попередили про новий метод викрадення криптовалютСьогодні, 13:45 • Новини
-
СоцмережіДва постріли – три цілі! Українські артилеристи ефективно знищили «Урагани» окупантів (ВІДЕО)Сьогодні, 13:33 • Новини • Соцмережі
-
Телеканалам українських олігархів виділили ще понад 200 мільйонів на російськомовний контент для “Freeдом”Сьогодні, 13:13 • Новини
-
Проекти та інноваціїAcer анонсувала електровелосипед зі штучним інтелектомСьогодні, 13:00 • Новини • Проекти та інновації
-
Які країни урізають підтримку українським біженцямСьогодні, 12:50 • Новини
-
За кордономНовий інноваційний фонд НАТО на $1,1 млрд буде розміщено в Нідерландах – ReutersСьогодні, 12:43 • Новини • За кордоном
-
Зверніть увагуЗахист трудових мігрантів. Рада заборонила брати плату з працівників за працевлаштування за кордономСьогодні, 12:36 • Новини • Зверніть увагу
-
В ЄС закликали запровадити санкції проти проросійських олігархів у Молдові та ГрузіїСьогодні, 12:23 • Новини
-
Комітет Ради підтримав збільшення видатків бюджету ще на 537 мільярдівСьогодні, 12:12 • Новини
-
АРМА передано активи аграрної компанії резидента росії на 5,4 млрд грнСьогодні, 12:00 • Новини
-
Колізії та конфліктиСуд перешкодив незаконній забудові на землях оборониСьогодні, 11:50 • Новини • Колізії та конфлікти
-
Велика Британія та Україна підписали історичну угоду про цифрову торгівлюСьогодні, 11:40 • Новини
Матеріали за темою

Арбітражна практика

Стягнення боргiв

Виконавча діяльність

Виконавча діяльність

Виконавча діяльність
