Портфель держоблігацій у банках перевищив безпечний поріг, – глава НБУ

20 квітня 2021, 12:27Новини162

Этот материал также доступен на русском

Сьогодні ця межа вже перевищена — це 39,6% від депозитів банківської системи. Ми встали на слизький шлях фіскального витіснення.

  • Посилання скопійованоlink copied

Межа портфеля ОВДП у банківській системі до настання ефекту витіснення в 35% від депозитів порушено. Сьогодні обсяг ОВДП вже становить 39,6% від депозитів банківської системи. Про це повідомив глава Нацбанку Кирило Шевченко в інтерв’ю Інтерфакс-Україна, – пише Мінфін.

Глава НБУ зазначив: «Сьогодні ця межа вже перевищена — це 39,6% від депозитів банківської системи. Ми встали на слизький шлях фіскального витіснення».

Шевченко підкреслив, що НБУ, як і раніше, уникатиме фінансування дефіциту держбюджету.

«Я можу тільки знову процитувати улюблену статтю закону про НБУ № 54: „Національний банк не фінансує дефіцит державного бюджету“. Ні НБУ, ні я не плануємо відступати від цього пункту», — заявив глава НБУ.

Нагадаємо, у 2020 році портфель ОВДП у власності банків зріс з 334,3 млрд грн до 514,5 млрд грн. З початку цього року він збільшився на 0,7% — до 518,2 млрд грн. В результаті частка банків у загальній структурі власників ОВДП збільшилася до 52% з 40,6% на початок 2020 року.

Наприкінці 2020 року, як нагадує finbalance.com.ua, Кирило Шевченко публічно вказував на ризик ефекту так званого фіскального витіснення:

«Обсяги запозичень, закладені в закон, тільки на внутрішньому ринку — 497 млрд грн. Це майже 0,5 трлн. Загальна ліквідність банківської системи, залежно від дня, становить 160−170 млрд.

Щоб запозичити таку величезну суму, треба сподіватися на те, що всі борги, які держава повинна повернути в 2021 році на внутрішньому ринку, будуть переведені в нові — так званий «роловер». З нашої точки зору, припущення, що всі 100% боргів знову вкладуть в ОВДП, досить оптимістичний.

Це означає, що Міністерство фінансів для здійснення такого великого запозичення конкуруватиме з бізнесом за рахунок банків… Тобто банк може надати кредит малому, середньому, великому бізнесу, фізичній особі або вкластися в ОВДП фактично без затрат і без ризиків”.

Перед цим, в жовтні 2020 року, глава НБУ попереджав, що ефект фіскального витіснення може призвести до того, що «кредитування, розвиток якого — пріоритет для всіх як в НБУ, так і в уряді та Офісі президента, – може сповільнитися, а процентні ставки — вирости».

Що таке ефект витіснення?

Ефект витіснення — ефект стимулюючої фіскальної політики держави. Збільшуючи розміри держвидатків, уряд виходить на грошовий ринок, щоб профінансувати бюджетний дефіцит.

Зростання попиту на гроші на фінансовому ринку призводить до зростання відсоткової ставки, що неминуче знизить попит на інвестиції в реальному секторі економіки. Збільшення держвидатків, в тому числі держінвестицій, призводить до витіснення приватних інвестицій.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Після початку війни та запровадження воєнного стану законодавець змінив правове регулювання сфери кредитування

НБУ

Статті • Влада i люди
Якщо намагатися пришвидшити темпи економічного зростання нацбанківськими інструментами, ми отримаємо або інфляцію, або бульбашки на фінансових ринках

НБУ

Статті • Влада i люди
Чи можна збільшити обсяги іпотечного кредитування без навантаження на державний бюджет?

НБУ

Статті • Влада i люди
Набувши популярності серед молоді, кешбек як інструмент підвищення лояльності невдовзі може зникнути з українського фінансового ринку

НБУ

Статті • Влада i люди
Чому державні банки готові підтримувати програму

НБУ

Статті • Влада i люди
1 липня минув рік, як Національний банк став регулятором для небанківських фінансових установ