За перший місяць участі у ринку сільгоспземель юрособи уклали 10,4% від усіх угод купівлі-продажу

28 лютого 2024, 16:26Новини111

Этот материал также доступен на русском

Ціна гектара зросла в середньому на 13% для договорів купівлі-продажу

  • Посилання скопійованоlink copied

Результати першого місяця роботи ринку земель за участі юридичних осіб в цілому відповідають очікуванням.

Юрособи придбали 498 земельних ділянок загальною площею 1461 га або 10,4% від усіх проданих у січні сільгоспземель. Ціна гектара зросла в середньому на 13% для договорів купівлі-продажу. Ціна оренди комунальних земель сільгосппризначення збільшилась на 24%.

Такі дані наводять KSE Агроцентр та Програма USAID АГРО в аналітичному огляді, підготовленому в межах спільного дослідницького проєкту “Земля незламності”.

У січні 2024 року до ринку сільгоспземель долучились 48 юридичних осіб. Найбільшу площу сільгоспземель придбав агробізнес у Полтавській області – 60% від усіх транзакцій, здійснених юридичними особами у січні. Натомість в Одеській та Чернівецькій областях юрособи не придбали жодної ділянки сільськогосподарського призначення у перший місяць 2024 року, так само як і у Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях, на значній території яких триває окупація або бойові дії.

“Результати першого місяця участі юридичних осіб у ринку земель цілком прогнозовані. Жодного ажіотажу наразі не спостерігається. Ринок звикає до нових умов. Очевидно, що основними бенефіціарами другого етапу ринку є землевласники, чий добробут покращиться завдяки збільшенню цінності землі, а також аграрний сектор, який зможе залучати більше бізнес кредитів під заставу придбаних земельних ділянок”, – підкреслив віцепрезидент KSE з економічної освіти, керівник проєкту “Земля незламності” професор Олег Нів’євський.

Сукупні обсяги ринку земель у січні цього року у порівнянні з груднем 2023 року скоротились – на 25,3% за кількістю транзакцій і на 29,3% за площею земель в обігу, що є характерним для початку року. Водночас ціни на сільгоспземлі відчутно зросли: якщо середньозважена ціна гектара у грудні 2023 року становила 37,0 тис. грн/га, то у січні 2024 року – вже 41,9 тис. грн/га, що еквівалентно зростанню на 13,3%. Ключовими чинниками зміни цін стало підвищення попиту через відкриття ринку земель для юридичних осіб, а також індексація нормативної грошової оцінки (НГО) за 2023 рік.

“Хоча даних для комплексного аналізу цін поки недостатньо, порівняння медіанного приросту ціни відносно нормативно-грошової оцінки (НГО) для покупців землі – фізичних і юридичних осіб – дає цікавий результат. Для половини транзакцій за участю фізосіб ціна продажу не перевищує НГО більше, ніж на 1,5%, в той час, як у половині угод із купівлі сільгоспземлі, укладених юрособами, ціна перевищує НГО більше, ніж на 44%. Наявні дані дають нам підстави очікувати зростання вартості сільгоспземель завдяки участі юридичних осіб в ринку земель, що позитивно відіб’ється на капіталізації ринку”, – зауважив експерт KSE Агроцентр Роман Нейтер.

Серед регіонів-лідерів ринку земель – Харківська та Полтавська області, де в обігу перебувають майже 2% від загальної площі усіх сільськогосподарських земель в регіоні, що дорівнює показнику розвинутих сталих ринків. Загалом по Україні в обігу станом на кінець січня цього року перебувало 1,075% від загальної площі усіх сільгоспземель. Усього з моменту відкриття ринку в липні 2021 року було укладено 200 тис. угод купівлі-продажу сукупною площею 444,3 тис. га.

Динаміка електронних земельних аукціонів на платформі Prozorro.Продажі у січні 2024 року дещо уповільнилась – було проведено 463 успішні аукціони з продажу прав оренди 4,2 тис. га комунальних сільгоспземель, що на 11,3% менше порівняно з груднем 2023 року. Водночас середньозважена ціна оренди сільськогосподарської землі на земельних торгах за результатами січня 2024 року відчутно зросла – до 9,3 тис. грн/га, що на 24% більше від ціни у грудні 2023 року. Хоча це досі значно менше, ніж до лютого 2022 року, в цілому Prozorro.Продажі є ефективним інструментом передання комунальних земель в оренду: середньозважена ціна оренди одного гектара за весь період проведення земельних торгів на цій платформі становить 8,8 тис. грн, при середньозваженій стартовій ціні у 2,4 тис. грн/га.

Більше інформації за посиланням.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби