Про оплату ЖКГ послуг під час воєнного стану: без штрафів та без виселення

14 березня 2022, 17:04Новини569

Этот материал также доступен на русском

Форс-мажорні обставини об’єктивно унеможливлюють належне та своєчасне виконання зобов’язань

  • Посилання скопійованоlink copied

У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 р. на всій території України починаючи з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року було введено воєнний стан строком на 30 діб.

Відповідно до приписів діючого законодавства України військові дії, оголошена та неоголошена війна, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись ворожими атаками є обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами) – надзвичайними та невідворотними обставинами, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.

Заборони на стягнення та інші обмеження

Так, на своїй сторінці ДТЕК розмістив наступну інформацію а саме: «З урахуванням вказаного, враховуючи об’єктивні загрози життю та здоров’ю працівників Товариства та з метою мінімізації вказаних ризиків, АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» повідомляє усіх клієнтів та контрагентів Товариства за укладеними договорами, про настання обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), які об’єктивно можуть унеможливлювати належне та своєчасне виконання зобов’язань, передбачених умовами укладених договорів (контрактів, угод тощо), зокрема договорів про надання послуг з приєднання до електричних мереж системи розподілу, обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами».

Щодо оплати газу повідомлень від ДП «Нафтогаз України» не надходили, але відомо що окрім військового стану на території України діє карантин, у зв’язку з чим повідомляємо, що відповідно до Закону України від 17.03.2021 № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється, зокрема:

  1. нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги;
  2. примусове виселення із житла та примусове стягнення житла (житлових будинків, частин житлових будинків, квартир, кімнат у квартирах, кімнат, житлових секцій чи блоків у гуртожитках, інших жилих приміщень), що належить на праві приватної власності громадянам України, під час примусового виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги;
  3. примусове виселення громадян за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг із жилих приміщень у будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення.

Крім того, з 6 березня 2022 року заборонено нарахування та стягнення штрафів або пені, інфляційних нарахувань, відсотків річних у разі несвоєчасної або неповної оплати за житлово-комунальні послуги населенням. Водночас надання комунальних послуг у разі несплати або оплати не в повному обсязі припинено не буде. Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов під час брифінгу повідомив, що Уряд прийняв постанову, що забороняє нарахування та стягнення штрафів/пені за несвоєчасну або неповну оплату послуг ЖКГ населенням. «Уряд України оперативно реагує на виклики та приймає рішення в умовах нових реалій. Відтак, сьогодні відбулося засідання Кабінету Міністрів, під час якого розглянули ряд важливих питань, у тому числі — ті, що входять до компетенції Мінрегіону. Зокрема, щодо сплати житлово-комунальних послуг в умовах воєнного стану. Питання має бути врегульоване, виходячи з обставин сьогодення. Люди не повинні нести додатковий фінансовий тягар. Відтак Уряд прийняв рішення заборонити нарахування та стягнення штрафів або пені, інфляційних нарахувань, відсотків річних у разі несвоєчасної або неповної оплати за житлово-комунальні послуги. Також заборонено припиняти надання комунальних послуг у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі. Постанова прийнята, щоб захистити інтереси людей в період воєнного стану і стосується усіх комунальних послуг без винятку», — підкреслив Міністр Олексій Чернишов.

ВАЖЛИВО!

Забороняється також припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі, якщо встановлено “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення коронавірусної хвороби (COVID-19). Дане правило поширюється лише на період дії “червоного” рівня епідемічної небезпеки та протягом 30 днів з дня його скасування.

До набрання чинності Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення приєднання до електричних мереж” від 15.07.2021 № 1657-ІХ (набув чинності 20.08.2021 року) яким внесені зміни в Закон України від 17.03.2021 № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» діяла заборона, на період дії карантину і протягом 30 днів з дня його скасування, на припинення або призупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України в разі їх несплати або оплати в неповному обсязі.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Перелік підстав евакуації авто є виключним

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Вивезення підприємств здійснюється у випадках, коли існує така логістична можливість без надмірної загрози для водіїв та залізничників

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Для бизнеса важно не иметь «открытой валютной позиции»

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Протягом одного року, до 1 вересня 2022 року, українці матимуть змогу відкрито заявити державі про свої реальні статки, зокрема про ті, з яких не було сплачено податки

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Значна увага ревізорів прикута до суб’єктів великого підприємництва, у яких обсяг можливих порушень та, відповідно, податкових донарахувань найбільший

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Чим прозоріша система, тим менше пільг й менше порушень