Микола Чмерук: «Податкова амністія – це можливість вийти на новий рівень для того, щоб рухатись далі»

Редакцiя
11 листопада 2021, 15:00
105594 хвилини читати

Протягом одного року, до 1 вересня 2022 року, українці матимуть змогу відкрито заявити державі про свої реальні статки, зокрема про ті, з яких не було сплачено податки

  • Посилання скопійованоlink copied

В Україні триває кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування. Протягом одного року, до 1 вересня 2022 року, українці матимуть змогу відкрито заявити державі про свої реальні статки, зокрема про ті, з яких не було сплачено податки. Держава, у свою чергу, пропонує майже символічну ціну легалізації активів та обіцяє не карати за ухилення від оподаткування.

Хто та що повинен задекларувати, як це зробити і скільки буде коштувати – у інтерв’ю з начальником Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Миколою Чмеруком.

– Пане Миколо, розкажіть, будь ласка, що таке «податкова амністія»?

Насамперед, податкова амністія – це унікальна можливість для громадян легалізувати свої статки, набуті до 1 січня 2021 року, за які з будь-яких причин не було сплачено податки. Щоб скористатися амністією необхідно подати одноразову добровільну декларацію до 1 вересня 2022 року та сплатити спеціальний збір з суми «амністованих» доходів.

– Хто може скористатися податковою амністією?

Подати одноразову декларацію можуть як фізичні особи – резиденти, так і нерезиденти, які на момент набуття активів були резидентами України.

Тобто, якщо громадянин має у власності активи, з яких не було сплачено податки в періоди до 1 січня 2021 року, він може самостійно прийняти рішення щодо подання одноразової декларації та бути захищеним державними гарантіями.

Однак звертаю увагу, що скористатися амністією може виключно особа, яка є повнолітньою та дієздатною, але при цьому з 2005 року не перебуває чи не перебувала на державній службі та не знаходиться під санкціями.

Які активи декларант може відобразити в одноразовій добровільній декларації?

Податкова амністія розповсюджується на активи у вигляді грошових коштів, валютних цінностей, цінних паперів, корпоративних та майнових прав на об’єкти інтелектуальної власності, рухомого та нерухомого майна в Україні та закордоном.

Зокрема, об’єктами добровільного декларування можуть бути: кошти у національній та іноземній валютах, банківські метали; нерухомість – квартири, житлові будинки, нежитлові приміщення, земельні ділянки, в тому числі об’єкти незавершеного будівництва; автомобілі; предмети мистецтва, антикваріат, ювелірні вироби; корпоративні та майнові права на об’єкти інтелектуальної власності; цінні папери; а також, інші активи, наприклад, дороговартісні годинники, зброя, хутро, тварини рідкісних порід тощо, які були придбані за рахунок доходів з яких не було сплачено податки.

– Чи потрібно розкривати джерела отримання майна?

Процедура декларування – абсолютно добровільна.

Декларант не повинен підтверджувати джерела своїх доходів. По суті, податкова вірить декларанту на слово.

Який порядок подання декларації?

Декларація подається безпосередньо декларантом через Електронний кабінет платника у термін до 1 вересня 2022 року.

Скільки треба буде сплатити декларанту?

Розмір податку залежатиме від того, який актив декларується, та де він перебуває.

Основна ставка становить 5%. За цією ставкою можна легалізувати активи, які перебувають на території України.

Якщо активи знаходяться за кордоном, ставка податку становитиме 7%. У разі, якщо декларація подаватиметься з 1 березня 2022 року, ставка зросте до 9%.

Для активів у вигляді облігацій внутрішньої державної позики діє ставка 2,5%.

Декларант може обрати варіант зі сплатою податків «в розстрочку» трьома рівними частинами щорічно, але за трохи вищими ставками. Відтак, загальна ставка становитиме 6%, для закордонних активів – 9,5%, якщо декларація подаватиметься до 1 березня 2022 року, і 11,5% – після 1 березня 2022 року, та 3 % – для декларування активів у вигляді ОВДП.

Разом з тим платник звільняється від сплати військового збору.

Які активи можна не декларувати?

Активи, сумарна вартість яких не перевищує 400 тис. грн, квартира площею 120 кв. м, будинок 240 кв. м та земельні ділянки в межах норм безоплатної приватизації – автоматично амністуються для кожного повнолітнього громадянина. Також, не підлягає декларуванню автомобіль, який знаходиться у власному постійному користуванні і не використовується для комерційних цілей.

– А якщо у людини є, наприклад житловий будинок, площею більш ніж 240 кв. м, але придбаний за легальні кошти, його теж потрібно декларувати і платити певні відсотки державі?

Нерухоме майно, яке було придбано за рахунок коштів, з яких були сплачені усі податки, передбачені нормами чинного законодавства, не потрібно відображати у декларації, незалежно від загальної площі зазначених об’єктів.

– Чи перевірятимуть податківці одноразові добровільні декларації?

Здійснюватиметься лише камеральна перевірка у спеціальному порядку на предмет виявлення арифметичних та логічних помилок. Податковими органами не проводяться документальні перевірки, що свідчить про відсутності фіскальної складової.

Що держава гарантує у відповідь на доброчесність громадян?

Зверніть увагу, що у декларації не потрібно зазначати інформацію про джерела одержання декларантом об’єктів декларування. Крім того, одноразові добровільні декларації, а також відомості, що містяться в них, не можуть бути використані в розслідуваннях або перевірках стосовно декларанта, а також як докази у кримінальних провадженнях, справах про адміністративні правопорушення, цивільних та адміністративних справах.

Інформація, що міститься у добровільних деклараціях та доданих до них документах, є конфіденційною та не підлягає розголошенню без письмової згоди декларанта, крім випадків, коли це прямо передбачено законами або рішенням суду.

Якщо декларант не сплатить задекларовану суму, очікувати штрафні санкції?

У разі несплати або сплати в неповному обсязі суми збору, зазначеної в одноразовій добровільній декларації, у встановлений строк така декларація вважається неподаною. На декларанта не будуть поширюватись державні гарантії та звільнення від відповідальності.

Розмовляла Тетяна Пашковська

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Перелік підстав евакуації авто є виключним

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Вивезення підприємств здійснюється у випадках, коли існує така логістична можливість без надмірної загрози для водіїв та залізничників

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Для бизнеса важно не иметь «открытой валютной позиции»

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Значна увага ревізорів прикута до суб’єктів великого підприємництва, у яких обсяг можливих порушень та, відповідно, податкових донарахувань найбільший

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Чим прозоріша система, тим менше пільг й менше порушень

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Зміни до Земельного кодексу щодо продажу земельних ділянок на електронних торгах не узгоджуються з положеннями законодавства, що регулюють процедуру продажів у виконавчому провадженні