Проекти та інновації

Підписано закон про запровадження в Україні нового виду кримінальних покарань — пробаційного нагляду

27 вересня 2023, 12:35Новини1621

Этот материал также доступен на русском

Правопорушник може відбувати покарання без ізоляції від суспільства, тобто, не перебувати в тюрмі. Ухвалення такого законопроекту пояснюється оптимізацією СІЗО та тюрем в умовах воєнного часу.

  • Посилання скопійованоlink copied

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про запровадження пробаційного нагляду в умовах воєнного стану. Це – новий вид кримінального покарання під час війни в Україні, йдеться у документі, підписаному 26 вересня.

Законопроект №9185 передбачає альтернативу позбавленню волі за кримінальні правопорушення. Йдеться про те, що правопорушник може відбувати покарання без ізоляції від суспільства, тобто, не перебувати в тюрмі. Ухвалення такого законопроекту пояснюється оптимізацією СІЗО та тюрем в умовах воєнного часу.

«Арешт з моменту започаткування в законодавстві суттєво змінився і фактично втратив своє соціальне й правове призначення. Проте впродовж усього часу існують правові, організаційні проблеми його застосування, виконання та відбування (арештні доми до цього часу належним чином не створені, а засуджені до арешту тримаються в арештних домах, що створені при слідчих ізолятора, статус арештних домів в слідчих ізоляторах є недостатньо врегульованим, а фінансове забезпечення – надмірним)», – йдеться у пояснювальній записці законопроекту.

Пробаційний нагляд полягає в обмеженні прав та свобод засудженого правопорушника на строк від одного до п’яти років. Щодо засудженого мають застосовувати наглядові та соціально-виховні заходи без ізоляції. За словами міністра юстиції Дениса Малюськи, людина, засуджена до пробаційного нагляду, повинна перебувати у виправному центрі, де вона ночуватиме.

Вдень засуджений може виходити з виправного центру та працювати. Виховна робота має проводитися під постійним контролем, зокрема, засудженому можуть одягнути електронний браслет.

На думку авторів законопроекту, він сприятиме гуманізації системи покарань та розширенню можливостей для виправлення людини без ізоляції від суспільства. Окрім того, пробаційний нагляд за правопорушниками, які скоювали ненасильницькі злочини, допоможе зекономити бюджетні кошти, які можна вкласти у покращення СІЗО та тюрем.

Нова система покарань є частиною стратегії реформування пенітенціарної системи на період до 2026 року. З 2022 по 2024 роки триває затвердження плану реалізації реформи.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі