Проекти та інновації

Нацбанк запроваджує додаткові заходи для запобігання непродуктивному відтоку капіталу

21 квітня 2022, 10:45Новини301

Этот материал также доступен на русском

Фізособи матимуть змогу купувати активи, які безпосередньо конвертуються на грошові кошти та належать до операцій «quasi cash», використовуючи лише власну іноземну валюту, у межах 100 тис грн в місяць

  • Посилання скопійованоlink copied

Національний банк України уточнив обмеження на транскордонні операції громадян з метою запобігання непродуктивному відтоку капіталу з країни в умовах воєнного стану.

Так, фізичні особи матимуть змогу купувати активи, які безпосередньо конвертуються (обмінюються) на грошові кошти та належать до операцій «quasi cash», використовуючи лише власну іноземну валюту, у межах ліміту 100 тис. грн на місяць (в еквіваленті). Відповідний ліміт також поширюється на транскордонні P2P-перекази.

Зазначені вище безготівкові операції дозволено здійснювати з використанням платіжних карток, емітованих до рахунків, що відкриті в іноземній валюті. Нагадуємо, що до операцій «quasi cash» належать: поповнення електронних гаманців, брокерських або форекс-рахунків, оплата дорожніх чеків, купівля віртуальних активів тощо.

Водночас із метою підтримки вимушених переселенців з України Національний банк визначив, що фізичні особи також мають змогу в межах окремого ліміту у 100 тис. грн на місяць здійснювати транскордонні Р2Р-перекази з рахунків, відкритих у банках у національній валюті. Однак, здійснення операцій «quasi cash» із відповідних рахунків тимчасово заборонено.

За оцінками Національного банку, відповідні зміни сприятимуть поліпшенню кон’юнктури валютного ринку, що є необхідною передумовою для послаблення обмежень і надалі, а також зменшенню тиску на міжнародні резерви України.

Починаючи з кінця березня, попит та пропозиція за експортно-імпортними операціями клієнтів на валютному ринку є в цілому збалансованими. Водночас значні обсяги купівлі валюти банками для розрахунків із міжнародними платіжними системами створюють певний додатковий тиск на валютний ринок. Зокрема, у березні обсяг чистих перерахувань іноземної валюти українськими банками на користь міжнародних платіжних систем становив 1,7 млрд дол. США, а з початку квітня (станом на 18 квітня) – 0,9 млрд дол. США.

З одного боку, необхідність у проведенні розрахунків із міжнародними платіжними системами виникає як наслідок використання українськими громадянами карток, емітованих українськими банками до рахунків у національній валюті, за межами країни для купівлі товарів і послуг. Водночас проведення таких розрахунків є критично необхідним для мільйонів громадян, які були вимушені тимчасово виїхати за кордон.

З іншого боку, платіжні картки також використовуються для оплати операцій «quasi cash», які переважно здійснюються, щоб обійти чинні обмеження Національного банку, зокрема для інвестування за кордон, яке в умовах воєнного стану заборонено. Отже, відповідні операції слід трактувати як такі, що призводять до непродуктивного виведення капіталу з країни. Як наслідок, Національний банк частково обмежив можливості здійснення таких операцій.

Звертаємо увагу, що впроваджені зміни не стосуються використання платіжних карток за кордоном та в Україні для розрахунків із метою оплати вартості товарів, робіт та послуг, які можуть здійснюватися без обмежень.

Відповідні зміни унесені постановою Правління Національного банку України від 20 квітня 2022 року №78 «Про внесення зміни до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18». Документ набрав чинності 20 квітня 2022 року.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини