Зверніть увагуПроекти та інновації

На що слід звернути увагу при інвестуванні в ICO?

11 серпня 2021, 09:06Новини236

Этот материал также доступен на русском

Відсутність законодавчого регулювання і взаємодія учасників угоди онлайн робить інвестиції в ICO досить ризикованою справою, і це без урахування того, що стартап може просто збанкрутувати.

  • Посилання скопійованоlink copied

Якщо ви вирішили створити свій ІТ-проект і необхідні інвестиції для його розвитку – ICO краще рішення. Що це таке і як організувати ICO – розбирався Prostobank.ua

Що таке ICO?

Initial Coin Offering (далі – ICO) в перекладі з англійської означає первинну пропозицію (продаж) монет інвесторам і є формою залучення коштів в ІТ-проекти (стартапи). Зазвичай такий продаж відбувається в криптовалюті «ефіріум», рідше – інших цифрових валютах, при цьому ІТ-компанія натомість отримує від інвесторів реальні гроші, зазвичай – долари США.

В рамках ICO емітент монет або як їх ще називають – токенів, отримує необхідні інвестиції для розвитку свого проекту, пропонуючи інвесторам замість певних послуг в майбутньому, наприклад, програмне забезпечення. Крім цього, інвестори також можуть розраховувати на виплату дивідендів, якщо справа буде прибутковою, а також дохід від продажу куплених токенів у разі зростання їхнього курсу.

Переваги ICO

Варто відзначити, що в світі ще не напрацьовано законодавство, що регулює випуск ICO, тому розмістити токени може будь-яка фізична або юридична особа. При цьому не потрібні будь-які аудиторські перевірки або надання офіційної звітності, як у випадку з IPO (первинним розміщенням акцій), що робить даний спосіб залучення інвестицій дуже привабливим для ІТ-компаній.

Поріг входження в ICO зазвичай мінімальний, крім цього проект передбачає абсолютну анонімність, тобто про Ваші інвестиції в стартап не знатимуть не тільки інші учасники угоди, а й податкові органи. При цьому були випадки, коли прибуток від таких вкладень внаслідок стрімкого зростання ціни токену становив сотні і навіть тисячі відсотків річних (проекти Ethereum, IOTA).

Етапи ICO

Сам процес ICO, або як його ще називають краудсейл, зазвичай має наступні етапи.

Попереднє знайомство – ІТ-компанія презентує свій проект, і оцінює зацікавленість потенційних інвесторів у вкладенні коштів. Як правило, це робиться шляхом розміщення новин, прес-релізів на спеціалізованих сайтах і форумах, а також за участю в ІТ-конференціях і виставках

Проведення pre-sale – технологічні компанії іноді проводять попереднє ICO до основної розпродажі. Зазвичай цей захід не рекламується так активно, як основний продаж, а токени продаються за заниженою ціною. Отримані кошти компанія може направити на збільшення інвестицій від основного ICO, наприклад, виділити гроші на доопрацювання прототипу програмного забезпечення або проведення рекламної кампанії.

Оферта являє собою більш деталізовану пропозицію для інвесторів. У ній вказується технічний опис ідеї, терміни її реалізації, необхідна сума інвестицій, обсяг емісії токенів і ін. З цією метою створюються сайт-візитка проекту або готується більш детальна презентація

Маркетингова компанія направлена ​​на інформування максимальної кількості потенційних інвесторів про стартап і підвищення вартості проекту шляхом рекламування майбутніх вигод для інвесторів і користувачів програмного забезпечення, що розроблюється.

Старт продажів токенів (або краудсейл) – є фінальною стадією ICO. Зазвичай токени стартапу можна придбати на сайті ІТ-компанії, а для розкручених стартапів – ще і на сайтах кріптовалютних бірж.

На що слід звернути увагу при інвестуванні в ICO?

Відсутність законодавчого регулювання і взаємодія учасників угоди онлайн робить інвестиції в ICO досить ризикованою справою, і це без урахування того, що стартап може просто збанкрутувати або проект можуть зламати хакери (так, з стартапу «DAO» хакерам вдалося вивести понад 30 млн. доларів).

Тому, перед вкладенням особистих заощаджень в такий проект, варто врахувати наступне:

  • керівники компанії повинні мати відповідний досвід і бездоганну репутацію;
  • сам стартап повинен бути офіційно зареєстрований у вигляді юридичної особи;
  • ідея стартапу повинна бути зрозуміла, мати цінність для майбутніх користувачів і бути перспективною. Наявність робочого прототипу майбутнього програмного забезпечення зменшує ризик вкладення коштів;
  • необхідно уважно ознайомитися з усіма угодами і правилами майбутньої угоди, які ІТ-компанії часто розміщують на сайті проекту у вигляді публічної оферти;
  • наявність грамотно-складеного whitepaper – презентації проекту, з детальним описом технічних і маркетингових деталей стартапу;
  • наявність зрозумілого road-map з описом етапів розвитку проекту та їх дотримання стартапом;
  • наявність у проекту escrow-рахунків, які мають на увазі зарахування коштів в стартап, тільки при виконанні ІТ-компанією взятих на себе зобов’язань.

Все це також допоможе відсіяти сками – шахрайські проекти, метою яких є залучення коштів через краудфандінг для особистого збагачення їх власників без подальшої реалізації ідеї. Так скаму Ebitz вдалося зібрати за допомогою ICO 240 bitcoins (близько 2,5 млн. доларів США).

ICO в світі

Перше ICO було проведено компанією «Mastercoin» (зараз називається «Omni») в 2013 році, коли фірмі вдалося залучити для своїх ІТ-потреб 5 млн. доларів. Втім, це не найбільша сума залучених інвестицій в ІТ-проект. Так, інноваційному браузеру «Brave» вдалося за 30 секунд зібрати 35 млн. доларів. В травні 2017 року менше ніж за тиждень проект «Storj» приніс своїм розробникам 30 млн. дол. вкладень. А одним з рекордсменів вважається стартап «Status» – понад 100 млн. дол. США.

Втім, не всі експерти оптимістичні в перспективах вкладення коштів через ICO. Так, багато хто з них порівнюють хвилю кріптовалютного ICO з бумом Інтернет-фірм в другій половині 90-тих, коли багато з них «лопнули як мильні бульбашки», що в 2001 р, що призвело до «кризи доткомів» і обвалу індексів інвестиційних компаній в розвинених країнах.

Регулювання ICO
Правовий статус IPO, порядок проведення та вимоги до ІТ-фірм в даний момент не регулюється законодавством жодної країни світу. Це робить даний напрямок залучення інвестицій, як більш простим і доступним способом, так і більш ризикованим.

У той же час, законодавче регулювання ICO необхідно для його розвитку і деякі кроки в цьому напрямку вже були прийняті. Так у вересні 2017 року Комісія з цінних паперів та інвестицій Австралії опублікувала керівництво з юридичних обов’язків для фірм, які проводять краудфандінг. Однак в тому ж році уряду Китаю і Південної Кореї повністю заборонили залучення інвестицій за допомогою ICO.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Українців хоче чути світ, і люди доброї волі вірять – прийде велика перемога

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро