Зверніть увагу

Як українці з пропискою в Криму або на Донбасі можуть оформити кредит?

2 березня 2021, 11:35Новини138

Этот материал также доступен на русском

Клієнти з окупованих Донецької та Луганської областей, як і раніше, класифікується як резиденти України. Їх ідентифікація відбувається за паспортом громадянина України та ідентифікаційним кодом.

  • Посилання скопійованоlink copied

Як виглядає процедура оформлення кредиту, депозиту, платіжної карти для громадян з кримською реєстрацією і з реєстрацією в окупованій частині зони АТО, розпитував експертів Prostobank.ua.

Олена Дмитрієва, незалежний член наглядової ради банку «Глобус»:

Згідно з Постановою НБУ № 699 від 03.11.2014 громадяни Криму, які проживають на території Криму, прирівнюються до нерезидентів України. Це означає, що, як і будь-який інший нерезидент, вони можуть оформити платіжну карту на материковій частині України на підставі паспорту. Але зарахувати гроші і розпоряджатися ними вони зможуть тільки за наявності підтвердження джерел походження цих коштів в Україні (оплата праці, соціальні виплати, страхове відшкодування, реалізація власного майна і т.д.).

При цьому, якщо громадянин Криму є внутрішньо переміщеною особою і отримав передбачену законодавством довідку про проживання на материковій частині України, то такий громадянин є резидентом України, що означає відсутність будь-яких обмежень в частині оформлення платіжної картки та розпорядження коштами на ній.

Що стосується оформлення платіжних карт для громадян з реєстрацією в окупованій частині зони АТО, то для них ніяких обмежень в частині оформлення платіжних карт і розпорядження засобами на них не існує. Єдина особливість полягає в тому, що оформити карту, використовувати її в банкоматах і терміналах вони можуть тільки на території, підконтрольній Україні.

На сьогоднішній день недоступними для тих кримчан, які фактично проживають на території Криму, є кредити і кредитні карти. Така ж ситуація з жителями окупованого Донбасу. Причина в неможливості перевірки платоспроможності та проведення стягнення в разі несвоєчасних виплат по кредитах.

Вимоги для жителів окупованого Донбасу ті ж, що і для інших громадян України. Але оформити депозит можна тільки на території, підконтрольній Україні. Для жителів Криму при відкритті депозиту необхідно підтвердити джерела походження коштів в Україні.

Щоб отримати будь-яку кредитну послугу, жителі Криму і окупованого Донбасу повинні надати довідку про проживання на території, підконтрольній Україні, і підтвердити свою платоспроможність (надати довідку з місця роботи і т.д.).

Денис Мельник, начальник відділу розвитку карткового бізнесу «Комерційного індустріального банку»:

Громадяни України, які прописані в Криму, але проживають на материковій частині України, можуть оформити банківську карту тільки при наявності довідки з територіального підрозділу управління праці та соціального захисту за місцем фактичного проживання на материковій частині України. Це обов’язкова умова для всіх клієнтів з кримської пропискою при відкритті рахунку. Якщо такої довідки немає, банк може відкрити рахунок клієнту, як нерезиденту, з усіма наслідками, що випливають з цього обмеженнями. Такі правила регламентуються Постановою НБУ №699 від 03.11.2014 р, в якому, зокрема, люди, які мають довідку, обслуговуються банком на загальних підставах, як резиденти України.

Щодо громадян, зареєстрованих в зоні проведення АТО, то для них ніяких формальних обмежень немає. Вони можуть обслуговуватися в банках нарівні з іншими громадянами України.

Втім, мушу визнати, що отримати карту з кредитним лімітом людям, які тільки переїхали із зони АТО і не встигли обзавестися постійним місцем роботи або власністю на новому місці, майже неможливо. А ось якщо людина вже відносно давно проживає на території, підконтрольній українській владі, і з його кредитною історією і фінансовим становищем все в порядку, він має всі можливості користуватися кредитними продуктами банків.

Прес-служба UKRSIBBANKа BNPParibasGroup

Для осіб з реєстрацією в зоні АТО (Донецька і Луганська обл.) пакет документів на відкриття рахунків не змінювався, додаткових документів наш банк не вимагає. Іншими словами, рахунки відкриваються в тому ж порядку, що і для інших резидентів України, ніяких складнощів не виникає.

Для осіб з реєстрацією в СЕЗ Крим дійсно є ряд змін. Для відкриття рахунку в банку тепер необхідно надати одну з довідок:

Довідка про взяття на облік особи, яка переміщається з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, видана органами соц. захисту, в тому числі ЖЕУ, виконкомами. Дана довідка затверджена Постановою КМУ від 01.10.2014 р № 509. Довідка на зворотному боці повинна містити позначку Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання особи.

Довідка, що підтверджує місцезнаходження громадян, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї. Дана довідка затверджена Наказом МВС від 26.09.2014 №997.
Довідка про реєстрацію місця проживання / перебування осіб, які переселяються з Автономної Республіки Крим та м. Севастополя на материкову частину України із зазначенням факту переселення. Дана довідка затверджена Наказом МВС від 22.11.2012 №1077.

Після пред’явлення однієї з цих довідок фізособі відкривається рахунок як для резидента. В іншому випадку рахунок відкривається як для нерезидента та відповідно використовується режим використання даного рахунку як для нерезидента: з внесенням коштів при наявності документів, що підтверджують джерело походження коштів.

Таким чином, ми змушені закривати рахунки для існуючих клієнтів-фізосіб з кримської реєстрацією, якщо жодну з перерахованих вище довідок в банк не надано. Залишки перераховуються тільки безготівковим шляхом на рахунки, відкриті клієнту як нерезиденту в нашому або будь-якому іншому банку.

Андрій Скороход, заступник голови правління KSG BANK:

Свого часу Національний банк України визнав резидентами України переселенців з Автономної Республіки Крим, які проживають на материковій частині країни. Відповідно до рішення регулятора внутрішньо переміщені фізособи отримують передбачену законодавством України довідку, яка засвідчує їх перебування на материковій частині України. Ця довідка входить в стандартний перелік документів для отримання банківських послуг.

Андрій Мойсеєнко, заступник голови правління Банка Кредит Дніпро

За нинішніми нормами українці, зареєстровані на території окупованого півострова, прирівнюються до нерезидентів. У плані інвестиційних операцій жителі Криму вважаються іноземними інвесторами.

При цьому кримчани, які отримали передбачену українським законодавством довідку, яка засвідчує їх проживання на материковій частині нашої країни, є резидентами України. Довідка, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, видається на підставі Закону України «Про забезпечення прав і свободи внутрішньо переміщених осіб».

Згідно з нормативами, нерезиденти України можуть відкривати поточний картковий або депозитний рахунки як в національній валюті, так і в іноземній. Для цього їм необхідно надати паспорт або інший документ, що засвідчує особу. Далі за процедурою укладається угода між банком і особою, що відкриває рахунок. Але важливо знати, що операції за такими рахунками здійснюються за наявності довіреності нерезидента, засвідченої в рамках чинного законодавства України.

Кількість рахунків, відкритих однією особою в одному або декількох банках, законодавством не обмежується.

Оформлення платіжних карт для українців, які проживають в зоні АТО, здійснюється за стандартною процедурою, але тільки на території, підконтрольній Україні – згідно з постановою НБУ вітчизняним банкам заборонено надавати послуги на окупованих територіях.

Ярослав Сковрон, директор департаменту по продуктам роздрібного бізнесу ПУМБ

У клієнтів, які прописані в Криму на даний момент немає можливості оформити кредитний продукт, це стосується як кредиту готівкою, так і кредитної картки. Причина в тому, що згідно із законодавством України, дані клієнти вважаються нерезидентами.

Однак якщо такий клієнт переїхав на територію України, отримав реєстрацію в Україні і надав до банку відповідний документ, банк готовий надавати такому клієнтові всі види банківських послуг, в тому числі кредити.

На даний момент жителям окупованої частини Донбасу складно оформити банківські продукти оскільки:

  • проведення банківських операцій на окупованій території заборонено вимогою НБУ (клієнту потрібно їхати в інший регіон);
  • більшість банків не готові надавати даним клієнтам кредитні продукти, оскільки є ризик неповернення кредитних коштів.

Жителі Донбасу, які виїхали з окупованої території і отримали реєстрацію поза зоною АТО можуть оформити кредитний продукт, як і інші громадяни України.

У таких клієнтів будуть складнощі з оформленням будь-яких банківських продуктів, в тому числі і депозитів, оскільки на окупованій території на даний момент не працюють українські банки. Для того, щоб оформити будь-який банківський пройдуть таким клієнтам необхідно їхати в інше місто, що тягне за собою додаткові витрати на транспорт.

Вимоги при відкритті депозитів такі ж, як і до інших громадян України. Але необхідно враховувати наступне.

Для клієнтів з Криму:
а) якщо такий клієнт надає в банк документ, що підтверджує факт його реєстрації на території материкової України (не в Криму), то такий клієнт класифікується як резидент і його ідентифікація відбувається за паспортом громадянина України та ідентифікаційного коду;

б) якщо такий клієнт не надає в банк документ, що підтверджує факт його реєстрації на території материкової України (не в Криму), то такий клієнт класифікується як нерезидент, і його ідентифікація відбувається за паспортом громадянина РФ. Крім того, такий клієнт (нерезидент) для розміщення депозиту повинен додатково надати в банк документ, що підтверджує походження коштів, які планується внести на рахунок в банку.

Що стосується клієнтів окупованих районів Донецької та Луганської областей, то такі клієнти як і раніше класифікується як резиденти України. Їх ідентифікація, як і раніше, відбувається за паспортом громадянина України та ідентифікаційного коду.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Одним із найпоширеніших наслідків банкрутства для юридичної особи являється відсутність можливості контролю над власною компанією та вимушене припинення її діяльності

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті