Фінмоніторинг: як банки перевіряють походження коштів при операціях з депозитами?

4 серпня 2021, 12:18Новини886

Этот материал также доступен на русском

Банки мають право не повертати депозит вкладникам та вимагати в них додаткові документи через проблеми, пов’язані з фінансовим моніторингом. 

  • Посилання скопійованоlink copied

Банки мають право не повертати депозит вкладникам через питання пов’язані з фінансовим моніторингом лише у трьох випадках, – пише Мінфін з посиланням на відповідь ЗМІ НБУ.

Три «залізні» умови

Регулятор зазначає існування трьох випадків, у яких банк ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ відмовити клієнту у проведенні фінансової операції, у тому числі, з видачі банківського вкладу.

Такими випадками є:

  • включення клієнта до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності;
  • застосування до особи міжнародних санкцій;
  • застосування до особи спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України «Про санкції».

«У цих випадках банк застосовує замороження/блокування активів клієнта. Але після скасування зазначених вище підстав повертає кошти клієнту», — зазначають у Нацбанку.

Жорстокий фінмон

В НБУ нагадали, що комерційні банки, виконуючи вимоги Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню доходів), одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» застосовує у своїй діяльності ризик-орієнтований підхід. Це означає, що банк вживає заходів щодо клієнтів в залежності від ризику конкретного клієнта, виду послуги, суми фінансової операції тощо.

Усі питання — «на вході», але…

В Нацбанку кажуть: банк може запитати у клієнта документи щодо джерел походження коштів у випадках, якщо сума фінансової операції цього клієнта не відповідає інформації про його доходи. Або у разі виникнення підозри, що ці кошти можуть бути пов’язані з незаконною діяльністю.

Таку інформацію банки мають запитати до зарахування коштів на депозитний рахунок.

«Отже, під час видачі клієнту коштів з цього рахунку у працівників банку не має бути запитань щодо джерел походження коштів», — підкреслюють у Нацбанку.

Але в деяких ситуаціях клієнта можуть перевірити і на «виході».

«В разі наявності в банку нової інформації щодо клієнта, джерел походження коштів, яка стала відома в процесі обслуговування, банк має право отримати від клієнта додаткові документи/інформацію, а клієнт зобов’язаний їх надати».

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Після початку війни та запровадження воєнного стану законодавець змінив правове регулювання сфери кредитування

НБУ

Статті • Влада i люди
Якщо намагатися пришвидшити темпи економічного зростання нацбанківськими інструментами, ми отримаємо або інфляцію, або бульбашки на фінансових ринках

НБУ

Статті • Влада i люди
Чи можна збільшити обсяги іпотечного кредитування без навантаження на державний бюджет?

НБУ

Статті • Влада i люди
Набувши популярності серед молоді, кешбек як інструмент підвищення лояльності невдовзі може зникнути з українського фінансового ринку

НБУ

Статті • Влада i люди
Чому державні банки готові підтримувати програму

НБУ

Статті • Влада i люди
1 липня минув рік, як Національний банк став регулятором для небанківських фінансових установ