Чому ціни зросли вдвічі і коли вони підуть вниз — ЗМІ

6 жовтня 2022, 14:50Новини440

Этот материал также доступен на русском

Ціни на яйця останніми тижнями б’ють рекорди

  • Посилання скопійованоlink copied

50−70 грн за десяток яєць, і це — не межа. Один із головних продуктів раціону українців стрімко дорожчає. Що відбувається?

Мало які продукти не подорожчали цього року на тлі війни та девальвації гривні. Зростання торкнулося не тільки імпорту, а винятково вітчизняного товару. Останній гучний приклад — яйця. Хоча сезонне здорожчення є традиційним для цього продукту, та нині цифри на цінниках б’ють всі рекорди.

Подвійне зростання

Діапазон цін на ринку зараз дуже широкий — на сайтах продуктових мереж можна знайти ціни від 40 грн за упаковку (категорії С1-С2), при цьому є пропозиції більш крупних, добірних яєць, які сягають і далеко за 70 грн за упаковку з 10 штук. Яйця насипом в мережах вкладаються у цей діапазон — приблизно 50 грн/десяток, але є як дешевші, так і дорожчі. У мережі АТБ через сервіс онлайн-замовлення товарів пропонують фасовані яйця за цінами від 51−55 грн/десяток, але більшість пропозицій — понад 60 грн. В одному зі столичних супермаркетів цієї мережі поблизу Дарницької площі 4 жовтня ціни складали 50−55 грн за упаковку 10 штук, залежно від категорії (С1 та С0 відповідно), а вже наступного дня зранку у тій же локації фасовані яйця вищої категорії пропонують по 67 грн 30 коп. Полиці з нижчими цінниками були порожні.

«За останній місяць виробники яйця збільшили ціну більш ніж на 80%», — розповіли НВ Бізнес у пресслужбі АТБ. Компанія пояснює зростання цін дефіцитом яєць та зростанням собівартості виробництва: через бойові дії були закриті деякі птахофабрики, порушені цикли виробництва (не відбулася зміна старої птиці на молоду) та зменшилось поголів’я. Також, за даними компанії, мережа мала постачальників у Донецькій, Луганській, Херсонській областях, які вимушені були закрити виробництво.

Якщо виходити з офіційної статистики, то здорожчення ще більше. Споживчі ціни, за даними Держстату, ще в серпні не дотягували до 30 грн/десяток, а найнижчі середні ціни цього року служба зафіксувала у травні – менше 20 грн. У весняно-літній період яйця зазвичай найдешевші, адже на ціни тисне збільшення пропозиції від господарств населення, на які припадає приблизно половина ринку яєць, за даними галузевої асоціації. До того ж влітку умови зберігання яєць вимагають більш високої оборотності цієї продукції в торгівлі.

Воєнні втрати

В асоціації Союз птахівників України, як і в АТБ, звертають увагу на цьогорічні втрати промислових потужностей з випуску яєць у низці областей як на півночі, так і на півдні та сході країни через бойові дії та окупацію територій. «За нашими підрахунками, внаслідок цього втрачено біля 20% промислового виробництва яєць», — розповідає НВ Бизнес Сергій Карпенко, виконавчий директор асоціації. Серед цих втрат — одне з найбільших виробництв України, яке було розташоване у Чорнобаївці Херсонської області (філія «Чорнобаївська» агрохолдингу Авангард Олега Бахматюка). Весною там від спраги та голоду загинуло близько 4 млн курей дорослого поголів’я і близько 700 тис. голів «молодняка». «Частину готової продукції і курей попри обстріли на початку наступу окупантів вдалося роздати місцевому населенню, але більша частина птахів загинула», — повідомили в компанії.

Постраждали й інші підприємства холдингу — зокрема, птахофабрика з вирощування молодняка в смт Макарів та птахофабрика під Броварами (обидві — Київська область). «Втрати тільки цих підприємств склали близько 1 млн птахів», — йдеться в коментарі пресслужби. Також компанія повідомляє про втрати на таких підприємствах: Волноваська, Бахмутська птахофабрика, птахофабрика Ареал (Снігурівка, Миколаївська область), птахофабрика Зоря біля Харкова. За даними агрохолдингу, його загальні втрати склали близько 50% виробничих потужностей.

Зменшення пропозиції через зруйновані фабрики та скорочення поголів'я сприяли різкому підвищенню цін на яйця. (Фото: Артем Ільїн / НВ)
Зменшення пропозиції через зруйновані фабрики та скорочення поголів’я сприяли різкому підвищенню цін на яйця. / Фото: Артем Ільїн / НВ

Спільні проблеми

На ціни вплинула і девальвація офіційного курсу гривні, пояснюють в асоціації. Мовляв, через це зросла вартість добового молодняку, кормових добавок, ветеринарних препаратів, пакувальних матеріалів, запасних частин до обладнання. На додачу, як і у інших виробників, збільшились логістичні витрати через подорожчання пального.

Більшість виробників зіштовхнулася з такими труднощами через війну, як порушення логістичних маршрутів, мобілізація і звільнення працівників, проблеми з забезпеченням кормами і кормовими добавками, ветеринарними препаратами, прострочення термінів розрахунків за поставлену продукцію, брак обігових коштів, тимчасовий брак пального. Хоча вони не видаються унікальними, але на тлі невизначеності розвитку військових дій весною подекуди потягли за собою порушення виробничих процесів та скорочення поголів’я у промисловому секторі. «Виробники яєць змушені були позапланово позбуватись поголів’я курей-несучок та почали пропускати посадки птиці», — коментує Карпенко.

Наприклад, за даними операційного звіту крупного виробника компанії Овостар, станом на 30 червня загальне поголів’я склало 6,26 млн курей проти 8 млн голів за рік до того, зокрема, поголів’я кур-несучок зменшилося з 6,63 до 6,18 млн голів.

Втім, влітку ситуація із оновленням поголів’я значно покращилась, зазначає Карпенко. «Виробники на деокупованих територіях почали відновлювати виробництво, а на інших територіях — збільшувати посадки», — коментує керівник асоціації. Від чітких цінових прогнозів експерт утримується, але він певен, що в результаті цього невдовзі пропозиція збільшиться. «Вже в жовтні матимемо збільшення виробництва яєць та цінову стабілізацію на ринку», — резюмує експерт.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна