Борги за комуналку-2024: кого і як можуть покарати за несплату ЖКП

21 лютого 2024, 16:57Новини569

Этот материал также доступен на русском

Заява про тимчасову відсутність споживача у житловому приміщенні стала обов’язковою

 • Посилання скопійованоlink copied

За несплату житлово-комунальних послуг українцям у 2024 році можуть нараховувати штрафи і пеню, стягувати заборгованість у примусовому порядку і навіть припиняти надання послуг.

Про це нагадали в Соцпорталі.

Як можуть покарати за несплату ЖКП

Незважаючи на умови воєнного стану, у 2024 році тих українців, які не платять за комунальні послуги, можуть штрафувати, нараховувати пеню, стягувати заборгованість за ЖКП у примусовому порядку і навіть припиняти надання послуг.

Такі умови повернула постанова Кабміну від 29 грудня 2023 року № 1405.

Мораторій нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), стягнення заборгованості за ЖКП для населення в разі несплати та припинення житлово-комунальних послуг на всій території України — було впроваджено 5 березня 2022 року відповідним документом Кабміну.

У 2024 заборону на штрафування за несплату ЖКП продовжать на тимчасово окупованих територіях і там, де ведуться бойові дії.

Перелік таких зон затверджує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Для решти території України постанова Кабміну від 29 грудня 2023 року повертає:

 • нарахування штрафів і пені за несплату житлово-комунальних послуг;
 • стягнення заборгованості за ЖКП через суд;
 • ймовірність відключення від комунальних послуг боржників, які не оплачують ЖКП, або ж оплатили послуги в неповному обсязі.

Заява про тимчасову відсутність споживача у житловому приміщенні стала обов’язковою

Також до правил надання житлово-комунальних послуг додали норму про необхідність надати постачальникам комунальних послуг заяву про тимчасову відсутність у житловому приміщенні споживача та інших осіб понад 30 календарних днів. Саму заяву та документальне підтвердження можна надавати в електронній або паперовій формі. Таке підтвердження необхідно оновлювати кожні півроку.

Засвідчити факт відсутності можуть:

 • довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання;
 • довідки про проходження військової служби(зокрема, отримані в іноземній державі);
 • довідки про відбування покарання;
 • документи, що підтверджують факт перетину державного кордону України у відповідний період часу.

Яку відповідальність несе споживач за несплату ЖКП

 1. Стягнення пені. У разі несвоєчасного здійснення платежів за ЖКП, на борг нараховується пеня, розмір якої зазначений у договорі з виконавцем послуги.

Пеня не повинна перевищувати 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Також загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу.

Умови стягнення пені з користувачів комунальними послугами регулюються статтею 26 Закону України Про житлово-комунальні послуги.

 1. Відключення від послуги. Припинення надання послуги регулюються вже зазначеним Законом України Про житлово-комунальні послуги, а також постановами НКРЕКП та Уряду. Так, у статті 8 Закону йдеться про те, що виконавець комунальної послуги має право, зокрема припинити/призупинити надання комунальних послуг у разі їхньої несплати або оплати не в повному обсязі. Таке відключення відбувається в порядку та у строки, встановлені законом та договором.
 2. Стягнення заборгованості через суд. До тих, хто заборгував за комунальні послуги і відмовляється сплатити борг добровільно, або провести його реструктуризацію, щоб мати змогу погашати заборгованість частинами, — можуть застосовувати примусове стягнення. Рішення про стягнення плати через суд ухвалюють у спрощеному режимі, відповідно до Розділу IIЦивільного процесуального кодексу України. Відповідний наказ видають без запрошення боржника до участі в судовому засіданні.

Насамперед ідеться про примусове стягнення коштів — на рахунки можуть накласти арешт і автоматично списувати борг. Також, за рішенням суду, на боржника можуть накласти санкції: заборона залишати країну, арешт рухомого та нерухомого майна тощо. Стягнення на майно накладається невідкладно, якщо у боржника недостатньо цінностей, які могли б покрити борг, але за умови, що сума боргу перевищує 20 мінімальних зарплат (зараз це 142 тис. грн.).

Крім того, сплата заборгованості може бути індексована через інфляцію за весь час прострочення, а також включати 3% річних від суми боргу.

Чи вважається отримувач послуг боржником і чи накладено на нього примусове зобов’язання сплатити борг — можна перевірити в Реєстрі боржників на сайті Мін’юсту.

У яких випадках борг за несплату не нараховується

 • Власники пошкодженого або зруйнованого житла. Борги за несплату послуг ЖКП не повинні нараховуватися тим громадянам, житло яких було зруйновано або пошкоджено. Після заяви громадянина до поліції(таку заяву також можна подати в Дії) — органи місцевого самоврядуванняпроводять обстеження стану житла та оцінюють пошкодження. Комунальні підприємства автоматично отримують інформацію про пошкоджене та зруйноване житло від органів місцевого самоврядування.

У разі нарахування плати за ЖКП має відбутися коригування.

 • Громадяни, які виїхали за кордон. Українці, які зараз перебувають за кордоном, можуть суттєво знизити рахунки за комуналку, подавши заяву постачальнику послуг.Необхідно надати довідку, що протягом 30 днів отримувач послуги не перебуває в будинку, який обслуговують надавачі послуг. Надання такої інформації, зокрема, вимагає і постанова Кабміну № 1405. Надіслати документи постачальнику можна онлайн або поштою.

Однак мешканців багатоквартирних будинків це не позбавить від необхідності платити за опалення та обслуговування систем і прибудинкової території будинку.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму