Банківські кредити зі страховкою: що потрібно знати?
Этот материал также доступен на русском
Якщо банк нібито забув написати про обов’язковість страховки у паспорті, але вимагає її оформлення, – він надає клієнту недостовірну інформацію про фінпослугу, краще відмовитися від послуг цього банку

Банки часто пропонують споживачам кредитні продукти, що потребують придбання страховки, чим збільшують загальну вартість кредиту. Кого захищає поліс, – розбиралася ЛІГА.Money.
Якщо йдеться про кредит на житло чи авто, то від позичальника зазвичай вимагають придбати два страхові поліси (укласти два договори страхування). По-перше, йому необхідно застрахувати квартиру або автомобіль, що купуються за кредитні кошти та передаються банку в заставу. По-друге, він має укласти договір страхування свого життя чи здоров’я, за яким банк буде вигодонабувачем.
Це пояснюється тим, що кредити на житло та авто надаються на строк від 3 до 20 років, а з майном або з вами може трапитися щось непередбачуване. Страховка слугує для банку гарантією повернення кредиту.
Що стосується невеликих кредитів на короткий строк, то при зверненні до банку споживачу, як правило, надають для підписання одразу декілька договорів. Інколи у цьому пакеті документів може бути й договір особистого страхування.
Інформація про те, чи є страховка обов’язковою для отримання кредиту, має бути вказана в паспорті споживчого кредиту. Якщо ж банк нібито забув написати про обов’язковість страховки у паспорті, але вимагає оформлення страховки, то він надає клієнту недостовірну інформацію про фінансову послугу, а вам краще відмовитися від отримання кредиту в такому банку.
Тож, якщо ви бачите в паспорті кредиту, що страховка обов’язкова, ви маєте уважно прочитати та зрозуміти, чого саме стосується ця страховка.
Як на практиці?
На практиці, при отриманні споживчого кредиту найпоширенішим є страхування на випадок смерті, а саме в результаті нещасного випадку. Інколи страховка також покриває ризик інвалідності, або втрати працездатності від нещасного випадку.
Вигодонабувачем за такою страховкою є банк, тобто страхова компанія повинна буде здійснити виплату банку, який, в свою чергу, має направити ці кошти на погашення кредиту. Звісно, якщо сума, яку заборгував позичальник, перевищує страхову виплату, то позичальник або його спадкоємці ще повинні будуть доплатити банкові гроші, яких не вистачає.
Отже, варто уважно переглянути, які саме ризики покриваються страховкою, та якою є сума страхового відшкодування (тобто сума, що буде виплачена). Наприклад, нерідко страхові компанії можуть страхувати одночасно від таких двох різних ризиків, як “смерть” та “смерть від нещасного випадку”, але розмір страхового відшкодування для цих ризиків може відрізнятися.
Інколи позичальник може заплутатися в тому, що саме покривається страховкою. Він може помилково вважати, що, якщо він втратить роботу, борг за кредитом переходить до страхової компанії.
Важливо розуміти різницю між неплатоспроможністю (яка є наслідком втрати роботи) та непрацездатністю (це нездатність працювати через стійке погіршення здоров’я внаслідок нещасного випадку). Більшість банків та страховиків не пропонують позичальникам страховку від неплатоспроможності, тож зважте, що страховка не “погасить” ваш кредит, якщо у вас немає грошей. Пам’ятайте: страхують від смерті чи непрацездатності, а не від неплатоспроможності.
Чи всі споживчі кредити потребують страхування?
Ні. Деякі банки надають кредити, не вимагаючи від позичальника застрахувати життя чи здоров’я. Ба більше, один і той самий банк може одночасно пропонувати декілька різних кредитних продуктів зі страховкою та без. Як правило, за кредитами без страховки позичальнику доведеться платити за вищою процентною ставкою чи з додатковими (більшими) комісіями.
Також знайте, що з січня 2020 року банки мають враховувати вартість страховки при визначенні реальної річної процентної ставки, яка повідомляється позичальнику ще до укладення договору в паспорті споживчого кредиту.
І ще одна порада. Якщо ви збираєтесь повертати кредит раніше запланованого терміну, кредит зі страховкою та низькими процентами може виявитися більш дорогим порівняно з кредитом з вищою процентною ставкою і без страховки. Адже за страховку ви повністю сплатите авансом на весь строк кредиту (чи на перший рік кредиту, якщо кредит на декілька років), і при достроковому погашенні страхова компанія цю суму вам не поверне.
Звертаємо увагу, що у статті наведено загальні підходи роботи українських банків. Законодавством заборонено нав’язувати послуги тієї чи іншої страхової компанії. Порядок оформлення споживчого кредиту передбачає, що у випадку необхідності укладення страхового договору споживачеві має бути забезпечено вибір страхових послуг – не менше ніж трьох компаній.
Автори статті наголошують, що законодавство не передбачає обов’язковості страхування для отримання кредиту, крім обов’язкового страхування нерухомості – предмета іпотеки. Однак фінансові установи можуть встановлювати додаткові умови своїх кредитних продуктів, і страхування часто є такою додатковою умовою.






-
БЕБ оголосило підозру працівнику банку за пособництво в заволодінні понад 56 млн грн31 березня 2023, 20:16 • Новини
-
Что лучше выбрать — Live казино или обычную онлайн платформу31 березня 2023, 20:08 • Новини
-
Сколько стоят хорошие смарт-часы в Украине: какие купить31 березня 2023, 19:48 • Новини
-
За кордономКак выбрать микрофинансовую организацию в Казахстане?31 березня 2023, 19:42 • Новини • За кордоном
-
WSJ вимагає видворити зі США посла й журналістів Росії, у Кремлі відреагували31 березня 2023, 18:08 • Новини
-
Грантова програма з розвитку садів та теплиць: фундук на Київщині, лохина на Львівщині, яблуні на Закарпатті31 березня 2023, 18:00 • Новини
-
У Києві знову відбудеться фестиваль «Книжковий Арсенал»31 березня 2023, 17:53 • Новини
-
США та НАТО можуть збільшити військову присутність в Чорному морі: законопроєкт вже в Сенаті31 березня 2023, 17:48 • Новини
-
Священнослужителю УПЦ (МП) на Буковині, який допомагав ухилянтам утікати від мобілізації, оголошено про підозру, – СБУ31 березня 2023, 17:37 • Новини
-
18 муніципалітетів проєкту “Мери за економічне зростання” в Україні та Молдові отримають допомогу в рамках грантової програми ЄС31 березня 2023, 17:27 • Новини
-
В ОАЕ анулюють ліцензію російського “МТС банку”31 березня 2023, 17:16 • Новини
-
72% українців вважають, що переговори з РФ не спрацюють – опитування31 березня 2023, 17:08 • Новини
-
Всеукраїнський радіодиктант про мінну безпеку пройде на «Українському радіо»31 березня 2023, 17:00 • Новини
-
Британія розпочала виробництво німецьких БТР на власних потужностях31 березня 2023, 16:54 • Новини
-
Розтрата коштів заводу «Антонов»: колишнього юриста підприємства заарештували31 березня 2023, 16:46 • Новини
-
Прем’єр Іспанії Санчес переконуватиме Сі Цзіньпіна підтримати Україну, – El Pais31 березня 2023, 16:38 • Новини
-
Прем’єри Словаччини, Словенії та Хорватії в Бучі заявили про підтримку України31 березня 2023, 16:26 • Новини
-
Маск планує візит до Китаю, шукає зустрічі з прем’єром – Reuters31 березня 2023, 16:17 • Новини
-
Фінляндія стане членом НАТО у найближчі дні – Столтенберг31 березня 2023, 16:06 • Новини
-
Денис Шмигаль та Андрей Пленкович обговорили підтримку Хорватії у розмінуванні та ветеранській політиці31 березня 2023, 16:00 • Новини
-
«Така реальність»: у Білому домі прокоментували майбутнє головування росії в Радбезі ООН31 березня 2023, 15:52 • Новини
-
Нафта Brent здешевшала до $78,43 за барель після здорожчання на день раніше31 березня 2023, 15:46 • Новини
Матеріали за темою

Законодавство

Законодавство

Законодавство

Законодавство

Законодавство
