Колізії та конфлікти

У справі Одеського зернового терміналу засвітились “чорні реєстратори”

10 березня 2023, 23:02Новини1839

У справі зернового терміналу вже було все – незаконні судові рішення, “дивна” поведінка державних органів. Тепер ще додались й “нечисті на руку” нотаріуси

  • Посилання скопійованоlink copied

У скандальній справі навколо зернового терміналу в Одесі (ключові компанії – GNT Group і Olimpex Coupe International) стали відомі нові подробиці.

Після того, як українськими судами було винесено декілька дуже спірних рішень на користь колишніх власників терміналу, ошукані кредитори (Argentem Creek Partners та Innovatus) вимушені були стикнутись і з таким ганебним явищем в сфері українського права як “чорні реєстратори”.

Втім, загальний аналіз ситуації давав можливість передбачити, що станеться щось подібне.

Нагадаємо, що скандал розпочався після того, як з’ясувалось, що впродовж років власники терміналу брали у борг мільйони доларів, аби використати їх у торгівлі зерновими. І тепер, прикриваючись війною та важливістю “зернового коридору” не хочуть повертати борги.

Але замість того, щоб пояснити, куди поділися запаси зерна (включаючи активи, передані в заставу), вартістю понад 130 мільйонів доларів США, у GNT Group лише продовжують посилювати свої зусилля у тому, щоб вирішити питання у позаправовий спосіб.

Зокрема, 01.03.2023 року приватним нотаріусом Гулієвим А.А. була проведена реєстраційна дія № 1004156670051057651 щодо зміни місцезнаходження, керівника та інформації для здійснення зв’язку з ТОВ «ОЛІМПЕКС КУПЕ ІНТЕРНЕЙШНЛ». Цим було усунено законного керівника від можливості впливати на ситуацію.

07.03.2023 на такі дії нотаріуса була подана скарга до Мінюсту, яка була розглянута невідкладно.

Було встановлено, що приватний нотаріус Гулієв А.А. не мав законних підстав для проведення оскаржуваної реєстраційної дії, а повинен був відмовити у державній реєстрації на підставі пункту 4 частини першої статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

Справа в тому, що в ЄДР наявна ухвала Львівського окружного адміністративного суду від 06.01.2023, провадження № ЗД/380/1/23, якою, зокрема, заборонено державним реєстраторам будь-яких органів вчиняти, здійснювати, проводити будь-які реєстраційні дії щодо ТОВ «ОЛІМПЕКС КУПЕ ІНТЕРНЕЙШНЛ».

Крім того, щодо цього ж Товариства існує ухвала Печерського районного суду міста Києва від 05.01.2023 у справі № 757/321/23-к про накладення арешту на майно, якою, крім іншого, накладено арешт у кримінальному провадженні № 12022000000001431 від 22.12.2022 на 100% корпоративних прав у вигляді часток у статутному капіталі ТОВ «ОЛІМПЕКС КУПЕ ІНТЕРНЕЙШНЛ» із аналогічним обмеженням щодо здійснення будь-яких дій державними реєстраторами.

Нотаріуса це не зупинило, тож він вже отримав за рішенням Мінюсту обмеження доступу до ЄДР строком на три місяці, а в перспективі – і кримінальне переслідування за свої протизаконні дії.

Важливо розуміти, що цей випадок – лише частина мозаїки в шахрайській спробі не повертати борги кредиторам терміналу.

Більше того, відповідно до угод між кредиторами та колишніми власниками терміналу, фінансові компанії абсолютно на законних підставах змінили керівництво терміналу (це підтверджується численними рішеннями іноземних судів в різних юрисдикціях – ОАЕ, Кіпр, Швейцарія тощо), але корупція в Україні не дозволяє їм довести спір до логічного завершення.

Оскільки окрім злочинних дії нотаріусів та реєстраторів, є ще низка судових рішень, які повністю ігнорують інтереси кредиторів, та абсолютно незрозуміла позиція окремих державних органів.

Наприклад, в Адміністрації морських портів України взагалі відмовляються допускати кредиторів на територію порту (навіть не самого терміналу!), посилаючись на рішення Білгород-Дністровського місьрайсуду Одеської області, яке наразі теж оскаржується.

Адже саме через систематичне залучення “чорних реєстраторів” шахраям вдається отримувати повноваження, щоб заплутувати справу в судових інстанціях.

Більше того, шахраями періодично використовується класична схема “пошуку свого судді” — через багаторазове подання (до 15 разів!) однієї і тієї ж заяви, поки авторозподілом не буде вказано потрібного заявнику представника Феміди.

Буквально декілька днів тому Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, перебуваючи в Києві, висловився за продовження дії Чорноморської зернової ініціативи. Але, як виявилось, завадити цьому може не тільки підступний російський окупант, але й “місцеві бюрократи та корупціонери”.

Задля вирішення ситуації, Офіс Генерального прокурора має якнайшвидше забезпечити справедливе процесуальне розслідування у всіх аспектах цієї справи.

Інакше інвесторів не буде не лише під час війни, але й після її завершення.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Гроші з Москви стають "чистою" виручкою та спокійно проходять через місцеві банки

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Неприпустимо, щоб адвокати, які стоять на захисті прав і свобод громадян, ставали жертвами насильства, особливо від тих, хто має захищати закон і порядок

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Можна припустити, що саме обізнаність М.Рудика про «поліграфічну» складову діяльності ТСЦ, дозволяє йому досі перебувати на посаді

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Виникає дуже серйозне питання до МОНУ - яким чином воно відстоює інтереси студентів та науково-педагогічних працівників?

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Директору Інституту інноваційної освіти КНУБА О.Петроченку доводиться відстоювати право на свою роботу та посаду

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Є підстави вважати, що в АРМА може багато років функціонувати корупційна схема з вимивання на користь приватних осіб грошей, які мали стати доходами Держбюджету