Колиска корупції — зародження нових схем в АРМА
Є підстави вважати, що в АРМА може багато років функціонувати корупційна схема з вимивання на користь приватних осіб грошей, які мали стати доходами Держбюджету
Активи, прийняті Агентством з розшуку та менеджменту активів (АРМА) в управління, підлягають передачі в управління визначеним за результатами конкурсу суб’єктам підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством про публічні закупівлі.
Управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 ЦК України (ч. 2 ст. 21 Спеціального закону).
Визначений АРМА управитель має право на плату (винагороду), а також на відшкодування необхідних витрат, зроблених ним у зв’язку з управлінням активами, що відраховуються безпосередньо з доходів від використання прийнятих в управління активів (ст. 1042 ЦК України, ч. 3 ст. 21 Спеціального закону).
Згідно зі ст. 24 Спеціального закону надходження від здійснюваного Агентством управління активами перераховуються до Державного бюджету України.
Як засвідчує практика понад шести років роботи АРМА, з доходів від менеджменту активів:
- в першу чергу компенсуються витрати управителів;
- якщо після компенсації витрат щось залишилося, то в другу чергу управителям виплачується винагорода;
- в самому кінці залишки коштів перераховуються до Держбюджету.
Наприклад, згідно Звіту про діяльність Агентства за 2022 рік витрати управителів у цьому році склали 748 млн грн, а надходження Держбюджету 34 млн грн. Тобто понад 95% доходів від менеджменту активів забрали управителі. При цьому, розмір виплаченої управителям винагороди невідомий, АРМА ніколи не розкриває цю інформацію.
У звʼязку з чим, згенеровані Агентством щорічні надходження до Держбюджету вірогідніше за все складають менше ніж 1% від сум доходів і витрат, отриманах та понесених від менеджменту активів. І так щороку.
Оцінка ефективності
Агентство створювалося, як джерело надходжень Держбюджету за рахунок ефективного менеджменту арештованих активів. Прикладом було французьке агентство з менеджменту арештованих і конфіскованих активів (AGRASC), яке у 2011-2014 роках сплатило до бюджету 4,5 млн євро, перерахувало до фонду боротьби з наркотиками 5,9 млн євро, повернуло державним кредиторам 1,2 млн євро, відшкодувало особам, які потерпіли від злочинів 23 млн євро. При цьому, AGRASC повністю забезпечило свою роботу за рахунок надходжень від менеджменту активами – 3,6 млн євро.
За логікою законодавця організація АРМА здійснення заходів з управління активами повинна була забезпечувати великі надходження до Держбюджету у порівнянні з невеликими розмірами плати та витрат управителів. Однак на практиці все виглядає зовсім навпаки.
Приховування Агентством розміру сум винагород управителів та внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей про витрати управителів, про що говоритимемо далі, дають підстави вважати, що в АРМА може багато років функціонувати корупційна схема з вимивання на користь приватних осіб грошей, які мали стати доходами Держбюджету.
Корупція на витратах
Агентство підзвітне Верховній Раді, готує щорічні звіти про свою діяльність, які оприлюднюються до 15 квітня на офіційному веб-сайті, які повинні містити, зокрема, відомості про видатки, пов’язані з управлінням активами (ч. 2 ст. 2, ч. 4 та абз. 7 п. 2 ч. 5 ст. 12 Спеціального закону).
13.07.2023 відбулося засідання Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики. На засіданні було заслухано і обговорено Звіт про діяльність АРМА за 2022 рік (https://arma.gov.ua/files/general/2023/04/14/20230414151815-81.pdf), який презентувала новопризначена очільниця Агентства Олена Дума.
На стр. 54 Звіту вказано, що у 2022 році відібрані АРМА управителі витратили понад 748 млн грн на збереження економічної вартості арештованих активів. При цьому зазначено, що у 2021 році такі витрати складали 520,7 млн грн, а у 2020 році – 339,1 млн грн.
Однак, у відповідному Звіті Агентства за 2021 рік (https://arma.gov.ua/files/general/2022/04/27/20220427141844-39.pdf) на стр. 35 сказано, що витрати управителів арештованими активами, пов’язані з управлінням такими активами, протягом 2021 року склали 120 млн грн, а у Звіті АРМА за 2020 рік (https://arma.gov.ua/files/general/2021/04/15/20210415121225-12.pdf) на стр. 43 говориться, що видатки, пов’язані з управлінням активами у 2020 році склали 207 тис грн.
Отже, в презентованому Оленою Думою на Антикорупційному комітеті Звіті про діяльність Агентства за 2022 рік зʼявилася нова інформація, якої не було у відповідних звітах за 2021 — 2020 роки, а саме змінено дані про витрати управителів. Вказані у названих звітах за 2021-2020 роки 120,2 млн грн збільшено на 738 млн грн.
Тобто, по суті, у 2022 році АРМА домалювало 738 млн грн витрат управителів, начебто понесених останіми у 2021-2020 роках, які були дозволені Агентством і відповідно на суму таких витрат було зменшено доходи Держбюджету.
Таким чином, за даними Звіту АРМА за 2022 рік виходить, наприклад, що з Держбюджету на утримання Агентства у 2022-2020 роках було витрачено 695 млн грн, АРМА забезпечило доходів Держбюджету на 90 млн грн і погодило управителям витрат, які не стали доходами Держбюджету, в розмірі 1 млрд 607 млн грн.
Що це, службове підроблення у вигляді внесення службовими особами Агентства до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, — кримінально каране діяння за ст. 366 КК України? Або службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовими особами АРМА своїх службових обовʼязків через несумлінне ставлення до них, що є злочином за ст. 367 КК України? Чи за цим усім криється привласнення, розтрата грошей або заволодіння ними шляхом зловживання чиновниками Агентства службовим становищем у змові з управителями, що виразилося у зменшенні через намиті витрати доходів Держбюджету, що карається за ст. 191 КК України?
Також за цим можуть ховатися й інші тяжкі злочини, корупційні, що вочевидь має стати предметом відповідних досудових розслідувань правоохоронних органів.
Утаємничити загальновідоме
25 серпня 2023 року АРМА відкрило Реєстр арештованих активів, який був закритий з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Як відомо, згадане відкриття не було добровільним, а фактично стало актом капітуляції через тиск громадськості та народних депутатів. Анастасія Радіна і Ярослав Юрчишин зареєстрували законопроєкт, який зобовʼязує АРМА відкрити Реєстр арештованих активів, а в разі невідкриття передбачає звільнення Олени Думи.
Подіяло, Агентство відкрило Реєстр.
Проте, відкриваючи Реєстр, АРМА вирішило приховати окремі арештовані активи від громадськості, експертів, міжнародних партнерів. Однак, утаємничуючи в Реєстрі інформацію про окремі активи лівою рукою з незрозумілою метою, правою рукою Агентство розкриває всю інформацію про них на своєму офіційному веб-сайті та у щорічних звітах про свою діяльність. Крім того, секретності піддано інформацію, яка широковідома і є публічною.
АЗС Глуско
Скандально відома мережа АЗС Глуско, яку АРМА передало від держпідприємства до приватної компанії, де Кабміну довелося корегувати небезпечне та нерозважливе рішення Агентства, зокрема змусивши врегулювати питання відшкодування багатомільйонних витрат держпідприємства на ребрендінг, закупівлю палива, погашення боргів з заробітної плати тощо.
Передаючи АЗС Глуско в управління Укрнафті, як і з Укрнафтобуріння та АЗС Татнєфть, Кабмін незаконно застосував особливу процедуру, передбачену статею 21-1 Спеціального закону, оскільки її використання можливе лише у виняткових випадках, якщо існує ризик, що переривання функціонування активів може призвести до виникнення надзвичайних ситуацій або збоїв у тепло-, енерго-, електро-, водопостачанні або водовідведенні або постачанні природного газу, переривання функціонування підприємств, установ та організацій оборонно-промислового комплексу та/або авіабудівельної галузі. Таких ризиків не існує ні щодо АЗС Глуско, ні стосовно будь-яких інших близько 8 тис АЗС України.
Ризику виникнення надзвичайної ситуації в енергетичній сфері не було. Пропозиція передати АЗС Глуско в управління Укрнафті надійшла до Кабміну від АРМА, а не від Міненерго, як того вимагає ч. 4 ст. 21-1 Спеціального закону. Передача активів відбулася, зокрема, до завершення здійснення процесуальних заходів, що не належить до переліку виключних підстав, передбачених ч. 1 ст. 21-1 Спеціального закону.
Своїм рішенням Кабмін надав доручення приватному підприємству, яке не належить до сфери його управління. Окремо протоколом оформив доручення: (1) Укрнафті в умовах прямого конфлікту інтересів перевіряти витрати попереднього управителя, з метою зʼясувати, які з них Укрнафта буде компенсовувати; (2) Укрнафті, Нафтогазу, Мінекономіки, Міноборони, Мінʼюсту та Держаудитслужбі фактично здійснити контроль ефективності управління активами, що є виключною компетенцією, функцією та повноваженням Агентства за ст. 24 Спеціального закону.
До слова АРМА ще не виконало рішення Кабміну, не передало названі АЗС в управління Укрнафті. Також відкритим лишається питання навіщо це все робилося… Є гіпотеза, що з метою побудови за їх допомогою схеми з відмивання злочинних прибутків високопосадовцями, які мають важелі впливу на Укрнафту та Агентство.
Отже, в Реєстрі арештованих активів АРМА обмежило інформацію про АЗС Глуско на час дії воєнного стану та ще на 12 місяців після його припинення чи скасування. Однак, за вказаними в Реєстрі номерами справи та кримінального провадження вся секретність розкривається у Звіті про діяльність Агентства за 2022 рік, в постах на власному веб-сайті, не кажучи про оприлюднення всієї інформації на Економічній правді, ipLex, Opendatabot, сайті Нафтогаз Ойл Трейдинг.
Тобто, утаємничення АРМА безглузде і ним же розсекречується в інших місцях.
Група компаній АІС
Ще в 2018 році десятками ухвал слідчих суддів Голосіївського районного суду м. Києва Агентству було передано в управління активи групи компаній АІС (нежитлові приміщення, будівлі, земельні ділянки, обладнання, цехи, автоцентри більше 40 найменувань, більше 100 об’єктів у 18 областях України, загальною площею більше 98 тисяч кв м, а також корпоративні права підприємств).
За 2022 рік до Держбюджету управителями АРМА перераховано 34,7 млн грн, з яких 21,4 млн грн або 61% від управління активами групи компаній АІС, якими всі роки управляє ТОВ «ЖК «Воздвиженка», яке входить до групи компаній DCH Олександра Ярославського. У 2021 році цей управитель перерахував до Держбюджету близько 25 млн грн або 55% від розміру всіх надходжень до Держбюджету від управління активами в цьому році (41 млн грн).
Отже, результати управління арештованими активами ТОВ «ЖК «Воздвиженка» можна вважати справжньою історією успіху Агентства, взірцевим прикладом.
Перше, що кидається в очі, за даними Реєстру АРМА передало активи АІС для реалізації ДП “Сетам”. Тобто Олена Дума, як і обіцяла 13 липня на засіданні Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики, визначилася з питанням впровадження реалізації активів через систему Prozorro.Продажі, останього вочевидь не буде. (https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/238947.html).
Інше питання, чого активи, управління якими приносе найбільше доходів Держбюджету, АРМА вирішело передати для реалізації ДП “Сетам” і чому про це немає жодної новини на офіційному веб-сайті Агентства чи будь-де ще. Чи не для цілей прихованої реалізації засекретили ці активи?
Стосовно утаємничення. В Реєстрі арештованих активів АРМА обмежило інформацію про активи АІС, при цьому вказавши номери справи та кримінального провадження, що дозволяє легко ідентифікувати їх за відкритими даними YouControl, оголошенням в газеті Голос України та численними постами на веб-сайті Агентства.
Трубопровід Медведчука
Широковідомий магістральний нафтопродуктопровід «Самара – Західний напрямок», повʼязаний з Віктором Медведчуком, який Рада національної безпеки України на засіданні 19.02.2021 вирішила повернути у державну власність, АРМА теж засекретило.
Цей нафтопродуктопровід був збудований за часів СРСР, тому у росіян є про нього все. Він має ділянку на території України довжиною 1 433 км, яка сполучає її з росією та білоруссю та тягнеться до західного кордону. До рішення РНБО цим трубопроводом постачалося дизельне пальне в обсягах до 2 млн тонн на рік, що складало близько 20% українського ринку дизпалива.
Знову в Реєстрі арештованих активів АРМА обмежило інформацію про ці активи, залишивши відомості про номери справи та кримінального провадження. Поряд із цим, на своєму веб-сайті Агентство оприлюднило широкому загалу всі таємні дані. Крім того, вся інформація публічна на ipLex, в Єдиному державному реєстрі судових рішень, а також рішенні Антимонопольного комітету України, яке знаходиться у відкритому доступі.
Вкотре вбачається абсурдною утаємниченість АРМА, якщо тільки за нею не криється якась інша мета, можливо, корупційна.
ТЕЦ Новий Розділ
Впродовж 2013 – 2015 років ТЕЦ у містах Новий Розділ та Новояворівськ використовували природний газ, який закуповували за пільговою ціною у Нафтогазу, не для виробництва теплової енергії для потреб населення, а для промислових потреб виробництва електричної енергії з подальшим її продажем.
Детективи НАБУ з’ясували, що розкрадання природного газу відбулося на загальну суму понад 1,4 млрд грн, встановили факт незаконного заволодіння 300 млн кубічних метрів газу, який належав Нафтогазу.
З червня 2018 року ці ТЕЦ перебувають в управлінні АРМА.
Аналогічно, Агентство в Реєстрі арештованих активів обмежило інформацію про ТЕЦ Новий Розділ, вказавши посилання на номери справи та кримінального провадження. Подібно згаданих вище утаємничень, уся інформація розкрита самим АРМА у звіті про свою діяльність за 2021 рік, розпорядженні Кабміну, на веб-сайтах Агентства та ВАКС. З ідентифікацією цих активів знову немає жодних проблем.
Сервіс Оіл
Сервіс Ойл – білоруська компанія, заснована в 2012 році, яка займається в Україні добуванням нафти та природного газу, спеціалізується на бурових роботах, капітальному і поточному ремонті свердловин, проєктуванні розробки нафтових родовищ, співпрацювала з Укргазвидобування та ДТЕК. Арештовані активи цієї компаній оцінюються в понад 4 млрд грн і перейшли в управління АРМА в липні 2022 року.
Виторг компанії в 2019 році складав понад 1 млрд грн, у 2020 році — 675 млн грн.
За звичним сценарієм, Агентство в Реєстрі арештованих активів обмежило інформацію про активи Сервіс Оіл, зазначивши посилання на номери справи та кримінального провадження, за якими ці активи легко ідентифікувати за численними повідомленнями на веб-сайті АРМА, рішенням Антимонопольного комітету України, яке знаходиться в публічному доступі, публікаціями в ЗМІ, зокрема, листа начальника Управління менеджменту активів Агентства.
Карпатнафтохім
В жовтні 2022 року АРМА отримало в управління корпоративні права компанії Karpaty Chemical B.V. (Нідерланди) у вигляді 100% частки статутного капіталу ТОВ “Карпатнафтохім”, що становить 2,32 млрд грн, нерухоме майно (виробничі потужності [основні засоби]) підприємства та земельні ділянки. Карпатнафтохім створений у 2004 році на базі потужностей калуського підприємства Оріана. Завод спеціалізується на виробництві хлору, каустичної соди, вінілхлориду, етилену, поліетилену і пропилену.
І знову Агентство в Реєстрі арештованих активів обмежило інформацію про активи, вказавши номери справи та кримінального провадження, за якими всі дані про них встановлюються за дуже деталізованими повідомленнями на веб-сайті Агентства з панорамними фотографіями обʼєктів нерухомості.
Універсал Авіа
Будівлі та споруди «Київського державного авіаційного підприємства «Універсал-Авіа» загальною площею понад 5 300 кв м (будівлі у Сумському аеропорті), перебувають в управлінні АРМА з квітня 2020 року.
З цими активами спостерігається аналогічне засекречення в Реєстрі і розсекречення на веб-сайті Агентства, в повідомленнях ЗМІ, трьох публічних звітах АРМА за 2020 рік, в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Houston, we have a problem
Можна ще довго описувати удавану секретність Агентства, яку останнє саме розкриває на своєму веб-сайті та у щорічних звітах про свою діяльність.
Головне питання: для чого все це навколо певного набору арештованих активів, які обʼєднує лише те, що вони коштують мільярди і генерують доходи на сотні мільйонів?
Відповідь очевидна.
Вибіркове обмеження інформації в Реєстрі арештованих активів на час дії воєнного стану та ще на 12 місяців після його припинення чи скасування, дозволяє АРМА не показувати суспільству актуальну інформацію щодо заходів з управління, оцінки, реалізації активів, скасування арешту, понесених витрат, надходжень Держбюджету. Тобто, секретність дозволяє управляти непомітно для всіх.
Проте, з огляду на корупційне реноме Агентства, ні в кого не повинно виникати питання, для чого саме потрібна АРМА така непомітність.
Замість висновків
За перші 100 днів на посаді Голови АРМА Олена Дума не оголосила жодного конкурсного відбору управителів активів, не провела жодної оцінки активів, при тому, що за даними Реєстру арештованих активів прокурори передали Агентству тисячі активів на загальну вартість понад 70 млрд грн. Обіцяних відборів управителів активів з використанням системи Prozorro та реалізацій активів через систему Prozorro.Продажі ніхто теж так і не побачив, як і службових розслідувань стосовно чиновників АРМА причетних до виявлених ТСК Верховної Ради з економічної безпеки корупційних схем з продажу російського калію та аміаку, розтрати залізничного транспорту, нанесення збитків держпідприємству в розмірі понад 170 млн грн тощо.
Продовжується бездіяльність Агентства в питаннях представництва прав та інтересів України в закордонних юрисдикційних органах у справах, пов’язаних з поверненням в Україну активів, а також підготовки міжнародних угод щодо розподілу та повернення активів в Україну. Популізмом та самопіаром завершилися розмови щодо передачі переселенцям, волонтерам та військовим наявних в управлінні АРМА тисяч одиниць транспорту, житлової та комерційної нерухомості, як і обіцянки посилювати взаємодію з НАБУ.
Сказане не могло залишитися без уваги Білого дому, який нещодавно відправив на адресу Міжвідомчої донорської координаційної платформи для підтримки процесу відновлення та реконструкції України у рамках так званого “фінансового Рамштайну”, лист із переліком реформ, які повинна зробити Україна для продовження надання їй військової допомоги, серед ключових пріорітетів в якому:
(1) проведення нового конкурсу на посаду Голови АРМА,
(2) підвищення ефективності та прозорості менеджменту активів в АРМА або будь-якій іншій державній установі, на яку покладено цю функцію.
Якщо читати між рядків, то США вимагають звільнити Олену Думу та не проти ліквідації Агентства з передачею функцій іншому органу влади, наприклад Фонду держмайна.
США надають найбільшу допомогу з початку повномасштабної війни в Україні, участь в роботі згаданої Координаційної платформи беруть високопосадовці з ЄС, країн G7, а також фінансових установ, таких як ЄІБ, ЄБРР, МВФ та Світовий банк, тому ситуація дуже серйозна.
Примітка: 30.06.2023 попри критику й скандал, Кабмін призначив Олену Думу Головою АРМА. Посли G7 висловлювали застереження щодо процедури відбору. Transparency International Ukraine закликало не призначати через відсутність досвіду, політичні зв’язки, контакти з держзрадниками та підозрюваними у співпраці з росією. Глава ЦПК Віталій Шабунін наголошував на незаконності призначення, участі у ФСБшному ІПСО з дискредитації України та кандидата в президенти США Джо Байдена. Керівник StateWatch Гліб Канєвський говорив про політичну заангажованість, підігрування антиукраїнським силам, називав конкурсний відбір фарсом. Перший заступник голови Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики Ярослав Юрчишин назвав конкурсну комісію тотально залежною від ОПУ, а призначення – бігом по колу і стрибком на граблі. Голова ТСК Верховної Ради з економічної безпеки Ярослав Железняк припустив, що тепер США та ЄС забудуть про ідею реформування АРМА і прискорять його ліквідацію.
Автор: Андрій Потьомкін, адвокат, екс-керівник юридичного управління АРМА
Чи сподобався
вам цей матеріал?
Редакція Борг.Експерт може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за зміст
матеріалів в розділі «Думки експертів» покладається на авторів текстів.