Колізії та конфлікти

Компанія з “зернового коридору” опинилась в епіцентрі шахрайських дій та судової “каруселі“

5 січня 2023, 14:44Новини574

Шахраями була використана класична схема “пошуку свого судді” — через багаторазове подання однієї і тієї ж заяви

  • Посилання скопійованоlink copied

“Класичне рейдерство майже щезло”, “кількість недружніх поглинань зменшилась на 90%”, – так “красиво” керівництво Мін’юсту звітувало про успіхи у захисті власності в Україні ще декілька років тому. Але, звісно, що навіть за мирних часів це було перебільшенням.

Адже, наприклад, Антирейдерська колегія при Міністерстві юстиції щороку фіксує до 3000 скарг на діяльність реєстраторів нерухомості та бізнесу. А якщо вірити даним Opendatabot, за останні сім років кількість кримінальних проваджень за “рейдерськими” статтями (статті 205-1, 206 та 206-2 КК України) зросла утричі. На жаль, війна стала не лише обтяжуючим чинником для чесних бізнесменів, але й “полегшуючою” обставиною для різного роду шахраїв.

І ось, не встиг розпочатись новий 2023-й рік, як в епіцентрі чергового рейдерського скандалу опинилась компанія з так званого “зернового коридору” — відома одеситам як зерновий термінал Olimpex, а точніше її власник — дубайська компанія «GNT Trade DMCC». Ця компанія примітна тим, що зараз володіє українським ТОВ «Олімпекс купе Інтернешнл». Остання з’явилася на українському ринку ще в 90-ті роки, а вже на початок 2010-х стала одним із основних стивідорів одеського порту, тримаючи під своїм контролем 3 та 4 причали.

Про те, що з зерновим терміналом не все гаразд, наприкінці грудня минулого року писав блогер Сергій Лямець. За його словами, саме через “Олімпекс Купе” у 2021 році перевалювали більшість зерна у Одеському порті. Фінансове становище термінала GNT залишилося гарним навіть після повномасштабного вторгнення – “Олімпекс купе” став головним серед терміналів, що обслуговують так званий “зерновий коридор”. Але це не завадило компанії не платити за боргами.

Виявилось, що впродовж років власники терміналу брали у борг мільйони доларів, аби використати їх у торгівлі зерновими. Наприклад, у грудні 2019 року одесити отримали кредит від такої собі Argentem Creek на $75 млн, і ще $20 млн від іншого кредитора – Innovatus Structured Trade Finance. Зараз Innovatus стверджує, що власники терміналу навмисно не повертають борги, хоча мали це зробити ще до війни.

Так це чи ні, зараз мають розбиратись суди як в Україні, так і в закордонних юрисдикціях. Втім примітно, що для дубайської компанії питання репутації виявилось не пустим звуком, і тому вже в грудні 2022 новим директором «GNT Trade DMCC» був призначений Рейвен Джессі Грум-Бейкер, який почав розбиратись з тим, хто і як привласнив гроші, в тому числі й через ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл», а також ТОВ «Зерновий перевантажний комплекс «Інзерноекспорт» та ТОВ «Металзюкрайн Корп Лтд».

Для цього, наприклад, попередній менеджмент ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл» був відсторонений, а сама компанія була перереєстрована з Одеси до Львова. Втім, це не врятувало термінал від класичного реєстраційного рейдерства, яке вчинили “попередні” директори.

Як стало відомо редакції, днями до “Антирейдерської” колегії при Мінюсті буде направлена скарга від «GNT Trade DMCC» про скасування незаконних реєстраційних дій від 03.01.2023р. №1004151070045057651 та №1004151070046057651, проведених приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Гулієвим О.А.

Зокрема, саме завдяки діям цього нотаріусу рейдерам вдалось “відмотати” все назад в інтересах звільненого менеджменту, а саме:

  1. було змінено керівника товариства з 24.12.2022р. на дирекцію: генерального директора товариства Марченка Віталія Григоровича та комерційного директора товариства Науменко Володимира Сергійовича;
  2. було виключено відомості про особу, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи – Кулака Ігоря Олександровича;
  3. і змінено місцезнаходження товариства з 79057, Львівська область, м. Львів, вул. Сельських, 10 на 65003, Одеська обл., м. Одеса, вул. Отамана Головатого, буд. 67/69.

Злочинний спосіб таких змін підтверджується тим, що всі вони були здійснені на підставі довіреності, виданої «GNT Trade DMCC» на ім’я такого собі Георгія Трунова 18.06.2020, але відкликаної компанією 22.12.2022 року. Тобто станом на 3 січня 2023 року ця людина вже не була представником компанії, і відповідно не була повноважною подавати до нотаріуса жодних запитів на вчинення будь-яких дій відносно ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл».

Втім нотаріуса це не зупинило, тим більше, що ним були порушені й інші норми профільного законодавства. Принагідно нагадаємо, що відповідно до пунктів 1 та 2 частини ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» підставами для відмови у державній реєстрації є не тільки “подання документів особою, яка не має на це повноважень” (до речі, Трунов Г.А. сам визнав відсутність власних повноважень у листуванні з “материнською” компанією), але й наявність у Єдиному державному реєстрі відомостей про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії. Так ось, ухвалою Господарського суду Львівської області від 29.12.2022р. у справі № 914/3331/22 був накладений арешт на 100% корпоративних прав у вигляді часток у статутному капіталі ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл». Ухвала оприлюднена в Єдиному реєстру судових рішень 30.12.2022 та була внесена до Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Тобто нотаріус не міг не знати, що порушує закон, але вочевидь мав “вагомі” аргументи так зробити.

Ймовірно, що майбутнє рішення Антирейдерської колегії по цій справі буде прогнозованим — скасувати такі дії нотаріуса, але дубайській компанії це навряд чи допоможе. Бо відразу після свого “поновлення” в реєстрі нові-старі директори вирішили “зацементувати” своє перенесення до Одеси, і звернулись до Господарського суду Одеської області з рядом заяв про забезпечення позову щодо “заборони вчиняти певні дії”. При чому шахраями була використана класична схема “пошуку свого судді” — через багаторазове подання однієї і тієї ж заяви, поки авторозподілом не буде вказано потрібного заявнику представника Феміди.

Справи у госпсуді ось-ось мають бути призначені до слухання, а тому директор «GNT Trade DMCC» звернувся з листом до голови суду, а також суддів Волкова Р.В., Бездолі Ю.С., Сулімовської М.Б. щодо недопущення винесення завідомо неправосудних рішень у справах №916/26/23, №916/25/23 та №916/27/23.

Не маючи доступу до матеріалів справи, директор може лише здогадуватись, що це позови про поновлення на займаних посадах, але все одно він впевнений, що ці позовні вимоги є незаконними, а забезпечення у вигляді заборони вчиняти певні реєстраційні дії явно не співрозмірним. Справа в тому, що відповідно до ч. 10 ст. 137 Господарського процесуального кодексу України заходи забезпечення позову не повинні порушувати прав інших акціонерів (учасників) господарського товариства. Тим більше, що аналогічні дії щодо зміни керівників підприємств вже відбувались 28 грудня 2022 року, однак такі рішення скасовані Державною реєстраційною службою, як незаконні.

Директора непокоїть, що винесення завідомо неправосудних рішень у цих справах, а саме задоволення заяв про забезпечення позовів у цих справах, унеможливить реалізацію компанією «GNT Trade DMCC» своїх повноважень, як власника вказаних українських підприємств. Крім того, є припущення, що заборона про проведення реєстраційних дій щодо зміни керівників цих підприємств явно виходитиме за межі спорів, які можуть бути ініційовані у даних справах.

Редакція буде слідкувати за судовим перебігом зазначених справ.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Розслідування

Статті • БОРГ-review
У компанії роблять все, щоб забезпечити повноцінну роботу зернового терміналу та підтримку зернового коридору

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Комусь вочевидь доведеться шукати джерела фінансових коштів, з яких вони будуть відшкодувати Віктору Муренку та його партнерам моральні й матеріальні збитки

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Після війни з "руснею" нас чекатиме ще одна війна - внутрішня, проти корупціонерів усіх видів

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Може виявитися, що Михайлу Добкіну навіть під час війни ніщо не заважає займатися класичним рейдерством, яке він до того ж маскує рекламними статтями й чорним піаром