Зверніть увагу

Про що банки мовчать в рекламі: скільки насправді коштує ваш кредит?

28 травня 2021, 10:13Новини732

Этот материал также доступен на русском

Загалом, банки виконали вимоги регулятора та розкривають необхідну інформацію на сайтах. Проте знайти її споживачу буває не завжди легко, адже вона міститься у окремому файлі.

  • Посилання скопійованоlink copied

За даними Національного банку України, саме кредити – найпопулярніша тема в зверненнях і скаргах громадян до регулятора. В НБУ пояснюють, що коли клієнт платить більше, ніж очікував, причина в тому, що фінансова установа не розкрила повну вартість кредиту під час підписання договору, – повідомляє ЛІГА.Money.

На що ж варто звернути увагу, якщо ви хочете взяти кредит?

Звісно, передусім варто оцінити розмір процентної ставки та порівняти цей показник з тим, що пропонують інші банки.

Також зверніть увагу на:

  • розмір місячного платежу;
  • строк кредиту;
  • розмір авансового внеску;
  • додаткові витрати за кредитом (зокрема, комісії, плату за страхування та нотаріальні витрати).

Що можуть містити ваші загальні витрати за кредитом?

Серед ваших витрат можуть бути:

  • проценти та всі комісії, які ви маєте сплатити впродовж строку кредиту. Це, наприклад, комісія за видачу кредиту, за розрахунково-касове обслуговування, щомісячна комісія, комісія за смс-інформування тощо;
  • витрати на страхування: життя або здоров’я позичальника, КАСКО для кредитів на авто або страхування майна за іпотечним кредитом;
  • витрати на оцінку майна, що передається в заставу під час купівлі нерухомості чи вживаного автомобіля;
  • платежі за послуги нотаріуса, якщо договір застави посвідчується нотаріально;
  • інші витрати на послуги третіх осіб, якщо вони обов’язкові для отримання кредиту.

Усі ці витрати входять до розрахунку орієнтовної реальної річної процентної ставки – величини, що показує, скільки насправді для вас коштує кредит.

Як дізнатися реальну річну процентну ставку?

Нацбанк у 2020-му році зобов’язав банки та небанківські установи вказувати у рекламі та на сайтах реальну вартість споживчих кредитів.

Кредитодавці повинні вказувати реальну річну процентну ставку та загальну вартість споживчого кредиту з урахуванням усіх супутніх витрат.

Загалом, банки виконали вимоги регулятора та розкривають необхідну інформацію на сайтах. Проте знайти її споживачу буває не завжди легко, адже вона міститься у окремому файлі.

Проте нові правила дозволяють вам ще до підписання кредитного договору отримати повну, точну та достовірну інформацію про реальну річну процентну ставку та загальну вартість кредиту у будь-якого кредитодавця – і банку, і небанківської фінустанови. Ви зможете порівнювати пропозиції та ухвалити обґрунтоване рішення про користування споживчим кредитом.

Також важливо пам’ятати, що уся важлива інформація про реальну річну відсоткову ставку за кредитом, комісії та супутні витрати, строк та розмір авансового платежу міститься у паспорті споживчого кредиту. Цей документ банк має обов’язково надати вам ще до укладення договору. Саме на основі цих відомостей краще й порівнювати кредити різних банків, щоб зрозуміти, який із них вигідний для вас.

На що ще варто звернути увагу?

Ви не зобов’язані сплачувати кредитодавцю будь-які платежі, не зазначені у кредитному договорі. Тому уважно ознайомтеся з інформацією щодо можливих способів оплати (готівкою у відділенні, через банкомат або платіжний термінал, інтернет-банкінг тощо) та термінів зарахування коштів. Ця інформація є в договорі або на сайті кредитодавця. А також можливих комісій (наприклад, тих, що стягують платіжні “бокси” або банк, який не є кредитодавцем) – зверніть увагу під час оплати. Це дасть вам змогу уникнути втрат коштів за рахунок комісій та пені.

Чи можна повернути кредит достроково?

Ви маєте право повернути кредит (повністю або частково) в будь-який час достроково, однак перевірте свій договір: можливо, ви маєте спочатку повідомити кредитодавця про свій намір це зробити (наприклад, за п’ять днів). Деякі банки встановлюють комісію за дострокове погашення договору.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення