КСУ визнав неконституційним один із приписів ЦПК

8 квітня 2022, 14:41Новини503

Этот материал также доступен на русском

Пункт 1 частини п’ятої, частина сьома статті 454 ЦПК є неконституційними.

  • Посилання скопійованоlink copied

Конституційний Суд України 6 квітня 2022 року ухвалив рішення № 2-р(ІІ)/2022 у справі за конституційною скаргою Марго Поліни Олександрівни щодо відповідності Конституції України пункту 1 частини п’ятої, частини сьомої статті 454 Цивільного процесуального кодексу України.

Про це повідомив відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу, зазначає Юрліга.

Так, у рішенні КСУ зазначив, що гарантоване частиною першою статті 55 Конституції право на судовий захист охоплює не лише право на звернення до суду, а й можливість його реалізації без обмежень чи перепон, зокрема гарантує особі право оскаржити в суді рішення третейського суду.

Зазначається, що пункт 1 частини п’ятої, частина сьома статті 454 ЦПК є неконституційними в тім, що вони унеможливлюють поновлення судом строку на подання особою, яка є стороною, третьою особою у справі, розглянутій третейським судом, заяви про скасування рішення третейського суду.

Здійснивши порівняльний аналіз юридичного регулювання питання порядку та строків звернення до суду із заявою про скасування рішення третейського суду в порядку цивільного судочинства, КСУ дійшов висновку, що законодавець, ухваливши Закон “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII, відповідно до якого ЦПК викладено в новій редакції, позбавив осіб, які є сторонами, третіми особами у справі, розглянутій третейським судом, гарантії розгляду судом питання про поновлення строку на подання до суду заяви про скасування рішення третейського суду у разі, якщо її подано після закінчення встановленого ЦПК строку.

КСУ вказав, що у такий спосіб було знівельовано гарантію, визначену частиною другою статті 55 Конституції, та позбавлено вказаних осіб можливості ефективної реалізації права на судовий захист.

Згідно з цим рішенням приписи ЦПК, визнані неконституційними, втрачають чинність через три місяці з дня припинення чи скасування воєнного стану, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 64/2022 зі змінами.

Як зазначається, Верховна Рада України протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану має привести нормативне регулювання, установлене пунктом 1 частини п’ятої, частиною сьомою статті 454 ЦПК, у відповідність із Конституцією та цим рішенням.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Часто єдиним ефективним способом призначити особі її заслужену пенсію за віком є лише звернення до суду

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Погане фінансування судів завжди негативно позначається на їх функціонуванні та оперативності

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Крім того, судді розповіли і про закордонний досвід щодо процедури банкрутства та порівняли його з українським

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Незважаючи на війну, адміністративні суди розглядають пенсійні справи й рішення за ними ухвалюються