Компенсації та репарації: хто платитиме за агресію росії, і скільки з цих виплат отримають громадяни, – законопроект

21 квітня 2022, 09:21Новини313

На сьогодні  в Україні розмір грошової допомоги постраждалим становить від трьох до 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (від 7179 до 35895 гривень)

 • Посилання скопійованоlink copied

Через російську агресію Україна вже втратила значно більше ніж річний ВВП країни – 564,9 млрд дол. В цілому, за 47 днів російської агресії в Україні зруйновано 37 тис квадратних метрів житлового фонду. Щодня сума збитків продовжує зростати. Парламентарі потурбувалися про те, аби забезпечити законодавче врегулювання виплати компенсацій та репарацій. Наприкінці березня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №7237.

Раніше парламент у першому читанні вже ухвалив законопроєкт щодо компенсації – 7198. Відповідно до нього, у разі пошкодження майна українці можуть отримати грошову компенсацію на рахунок, або компенсацію житлом (до 150 кв метрів), або фінансування будівництва приватних будинків. Розмір такої компенсації пропонують визначати за результатами оцінки вартості відновлення майна з урахуванням ступеню його пошкодження.

Однак, на відміну від попереднього законопроєкту, у №7237 депутати пропонують закріпити виплату двох ланок компенсації: первинної та повної компенсації. Так, право на первинну компенсацію держава буде забезпечувати поступово та пропорційно залежно від матеріальних можливостей. А право на повну компенсацію забезпечується за умови виплати репарацій та/або інших стягнень з Російської Федерації.

Своєю чергою законопроєктом № 7198 не передбачено такого ділення на види виплат: лише компенсація з Фонду (коштом держбюджету), потім вказану компенсацію повинна бути покрити з репарацій РФ(за результатами судів).

Хто отримає компенсації?

На сьогодні в Україні розмір грошової допомоги постраждалим становить від трьох до 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (від 7179 до 35895 гривень), з урахуванням розміру заподіяної матеріальної шкоди, страхових виплат, інших видів допомоги.

Розмір грошової компенсації постраждалим визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України відповідно до місцезнаходження житла (але не більш як 300 тис. гривень за один об’єкт зруйнованого житла).

Що пропонується в законопроєкті?

Право на компенсацію за втрачене, пошкоджене або знищене внаслідок збройної агресії майно мають постраждалі фізичні особи, їхні спадкоємці та юридичні особи. При цьому вартість такого майна повинна перевищувати 119 650 грн.

Хто не має права на компенсацію:

фізичні особи: стосовно яких застосовано санкції, а також пов’язані з ними особи; громадяни РФ;

юридичні особи: у яких не прозора структура власності (не розкрита інформація про бенефіціарних власників); у яких росія або Білорусь мають участь, і особи, які перебувають під контролем таких юридичних осіб; бенефіціарні власники 10 і більше відсотків акцій (часток) яких є резидентами РФ; стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України “Про санкції”, а також пов’язані з ними особи.

Ці обмеження не діють щодо фізичних та юридичних осіб, якщо такі особи:

1) нагороджені відомчими заохочувальними відзнаками за заслуги перед Україною, які направлені на збереження її територіальної цілісності, суверенітету та незалежності;

2) публічно виступали проти агресії Російської Федерації щонайменше з 2014 року;

3) відсутні підтвердження дій або висловлювань, спрямованих на порушення територіальної цілісності України;

4) не були протягом останніх десяти років представниками органів державної влади Російської Федерації та/або суб’єктів публічного права Російської Федерації та або юридичних осіб, що знаходяться під управлінням органів влади Російської Федерації.

Скільки можна отримати компенсації?

Форми та розмір первинної компенсації

Первинну компенсацію можна буде отримати у двох формах: гроші та додаткова підтримка (податкові пільги та інші заходи податкового регулювання відповідно до Податкового кодексу України; пільгове кредитування на відновлення виробничих потужностей; запровадження квот на окремі види товарів; списання податкового боргу; інші заходи, спрямовані на відновлення діяльності юридичних осіб).

Первинна компенсація забезпечується з джерел держбюджету.

Вартість такого майна будуть встановлювати за допомогою спеціальної системи оцінки. Законопроєктом закріплюється встановлення граничної вартості компенсації. Проте законодавці не вказали на яку саме її вартість можна буде розраховувати. Можливо ці дані будуть внесені під час розгляду до другого читання. Тобто, ще на сьогодні граничний рівень чітко законопроєктом не встановлено.

Механізм повної компенсації

Повна компенсація забезпечується коштом справедливого та адресного розподілу репарацій з Російської Федерації. Проте, законопроєктом не встановлені строки та прийняття рішення щодо повної компенсації.

Розмір повної компенсації становить різницю між розміром оцінки та розміром виплаченої первинної компенсації.

Законопроєктом також передбачений порядок компенсації особам, майно яких було втрачене, пошкоджене або знищене на тимчасово окупованих територіях шляхом звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Стягнення репарацій буде відбуватися на підставі:

 1. договорів між Україною та Російською Федерацією та/або іншою державою-агресором;
 2. рішень міжнародного органу, зокрема, але не виключно, Міжнародного суду справедливості Організації обʼєднаних націй;
 3. договорів України з будь-якою іншою державою, яка добровільно передає Україні у власність активи та інше майно Російської Федерації, громадян Російської Федерації, юридичних осіб Російської Федерації та/або інших юридичних осіб, кінцевим бенефіціарним власником яких є громадяни Російської Федерації;
 4. будь-яких інших не заборонених підстав.

Джерелами наповнення репарацій є: грошові кошти федерального бюджету РФ, бюджетів субʼєктів федерації РФ; золотовалютний резерв Російської Федерації; міжнародні резерви Російської Федерації; інші активи Російської Федерації, активи, кінцевих бенефіціарних власників, які є резидентами Російської Федерації та активи повʼязаних із ними осіб; майнові права по міжнародних контрактах, стороною по яких є Російська Федерація, юридичні особи, власниками яких є Російська Федерація, а також власниками яких є особи, що вчинили воєнні злочини на території України; будь-які інші речі, що мають матеріальну цінність.

Інструкція для отримання компенсації:

 1. Необхідно подати заяву через Портал «Дія» або ЦНАП за місцем звернення з необхідним пакетом документів. Також, додатково можна подати фото або відео пошкодженого або знищеного майна; контактні дані свідків, які можуть підтвердити факт нанесення збитків.
 2. Дані вносяться до Державного реєстру майна, знищеного, пошкодженого та втраченого внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
 3. Упродовж 90 днів обстежується пошкоджене або знищене майно Комісією з обстеження майна, знищеного або пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Комісія утворюється ОДА або відповідною військово-цивільною адміністрацією, у порядку визначеному КМУ.
 4. Оцінка втраченого, пошкодженого або знищеного майна проводиться не пізніше ніж через 14 робочих днів після обстеження майна.

Інститут законодавчих ідей проаналізував положення законопроєкту, і виявив низку зауважень. які потрібно врахувати під час підготовки законопроєкту:

 • Варто встановити строки для прийняття рішення щодо компенсації.
 • Без обґрунтування встановлено нижній рівень вартості майна, що може бути компенсовано (якщо майно коштує менше 119 650 грн, то компенсації не буде).
 • Не вказано у яких саме випадках можуть надаватися додаткові заходи підтримки постраждалих осіб. А це може сприяти прийняттю різних, не системних рішень. Також, може надаватися така підтримка з корупційною складовою шляхом надання привілеїв для конкретних осіб.
 • Законодавці не вказали, на яку саме вартість компенсації можна буде розраховувати.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Більшість колег та товаришів адвоката Іллі Костіна - це люди, які відчули своє зобов'язання перед Батьківщиною захистити її. Але не всі...

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
В нас, українців, немає шляху іншого, ніж перемога

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Ключовим питанням дискусії стало: “Чи зможе Україна завдяки допомозі Заходу здобути воєнну перемогу?”