Куди і як звертатись з приводу фіксації шкоди, спричиненої внаслідок війни

Редакцiя
4 листопада 2022, 11:09
32947 хвилин читати

Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації

  • Посилання скопійованоlink copied

Застосування збройної агресії російською федерацією проти України, її суверенітету та територіальної цілісності призводить до масової руйнації та пошкодження майна як громадян, так і юридичних осіб.

Питання відшкодування шкоди будуть актуальні для потерпілих ще довгий час, поки вказані правовідносини не знайдуть ефективне врегулювання у спосіб, що найбільш задовільнить інтереси постраждалих осіб.

На теперішній час можна виділити декілька варіантів звернення до компетентних органів з приводу фіксації шкоди та можливості отримання компенсаційних виплат у майбутньому.

В порядку кримінального провадження

1.1. В національній системі захисту прав від кримінально-протиправних посягань

Дії щодо умисного пошкодження майна, поєднані у тому числі з порушенням законів та звичаїв війни, мають ознаки кримінального правопорушення за ознаками ст. 438 КК України, кваліфікацію яким в залежності від фактичних обставин, та відповідне розслідування повинні здійснювати компетентні правоохоронні органи.

Тому кожна постраждала особа має право звернутися до територіальних органів Національної поліції України із заявою про вчинення злочину та додати можливі наявні докази пошкодження/руйнування майна.

Відомості щодо розпочатого кримінального провадження підлягають внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а заявнику видається відповідний витяг з цього реєстру.

Під час кримінального провадження заявник набуває статусу потерпілого та може вирішуватись питання щодо стягнення спричиненої шкоди з особи, відповідальної за шкоду, завдану кримінально протиправними діями.

1.2. В міжнародній системі захисту прав від кримінально-протиправних посягань

Пошкодження або знищення цивільної інфраструктури, а також пограбування цивільного населення у міжнародному праві класифікується як воєнний злочин.

Тому Офіс Генерального прокурора разом з українськими та міжнародними партнерами створив спеціальний ресурс https://www.warcrimes.gov.ua/ для належного документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російською армією в Україні.

Відео- та фотоматеріали, а також будь-яку інформацію необхідно надати за зручною формою, що функціонує на вказаному сайті.

Надана через вказаний ресурс інформація буде використана для притягнення до відповідальності осіб, як в українських судах, так і в у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі та в спеціальному трибуналі після його створення.

В порядку судового захисту цивільних прав

2.1. Шляхом звернення до національних судів України

Знищення, заволодіння та пошкодження майна, мародерство, пограбування, тощо спричиняє збитки особі у розумінні цивільного права.

Як встановлено ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Отже кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації.

Російська федерація порушує норми міжнародного права, оскільки вчиняє збройну агресію проти України, тому на неї не поширюється судовий імунітет, вона не може посилатись на імунітет від судового переслідування в Україні.

Верховний Суд вже декілька разів повторив свою правову позицію про відсутність у росії судового імунітету, навівши відповідні аргументи у постановах від 14.04.2022 року у справі № 308/9708/19 (провадження № 61-18782 св 21), від 12.05.2022 року у справі № 635/6172/17, провадження № 14-167 цс 20 (пункт 58), від 18.05.2022 року по справі № 760/17232/20-ц (провадження № 61-15925св21).

Звичайно, для виконання рішення, ухваленого іменем України, необхідно буде ще пройти шлях його визнання в інших державах, де знаходяться заарештовані активи агресора, за рахунок яких відбудеться стягнення. Проте напрямок може бути вірним та ефективним.

2.2. Шляхом звернення до міжнародних судів

Кожна людина, чиї права були порушені у ході російської збройної агресії проти України, може звернутись за захистом до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Залежно від обставин справи і у разі встановлення факту порушення права, ЄСПЛ може присудити заявнику справедливу сатисфакцію за спричинену майнову та моральну шкоду. Така компенсація виплачується державою-правопорушником, якщо суд визнає факт, що держава-відповідач є безпосередньо відповідальною за знищення або руйнування майна.

На теперішній час функціонує портал https://espl.com.ua/, завдяки якому кожна особа може сформувати відповідну заяву до ЄСПЛ.

Незважаючи на те, що з 16.09.2022 року росія остаточно вийшла з Європейської конвенції про захист прав людини, справи щодо неї продовжують розглядати, хоча нові вже не приймаються. Однак, остаточно вказане питання ще не вирішено, тож будемо слідкувати за розвитком подій в даній юрисдикції.

Крім того для ефективного збору і обробки інформації про порушення прав людини російською федерацією у спільній координації Офісу Президента України, Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України та Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим створено веб-платформу Міжурядова платформа для збору доказів для захисту та представництва України в Європейському суді з прав людини та Міжнародному суді ООН – https://humanrights.gov.ua/.

Участь у формуванні загальної інформації надасть безпосередню підтримку позиції України у міжнародних інституціях по захисту прав громадян України та підвищить шанси отримання грошових компенсацій від країни-агресора.

В позасудовому порядку, який буде здійснюватися органами державної влади

З метою подальшого застосування механізмів для поновлення порушених майнових прав осіб державою запроваджено збір та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації (постанова КМ № 380 від 26.03.2022 р.).

Інформаційне повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно можуть подати фізичні та юридичні особи, об’єкти нерухомого майна яких знищено або пошкоджено внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, з моменту введення воєнного стану Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні” № 64 від 24.02.2022 р.

Інформаційне повідомлення подається до Реєстру пошкодженого та знищеного майна:

  • або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг Портал Дія;
  • або через адміністратора центру надання адміністративних послуг або нотаріуса.

Постановою КМУ №326 від 20.03.2022 р. затверджено Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації. Вказаною постановою встановлено, що визначення шкоди та обсягу збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Мінрегіону за погодженням з Мінреінтеграції. На теперішній час така методика ще не затверджена, а тому передчасно здійснювати відповідну оцінку втраченого майна.

Проте вказаною постановою визначено, що факт фіксації пошкоджень або руйнації будівель та споруд, зумовлених збройною агресією російської федерації, здійснюється відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 473 від 19.04.2022 р.

Отже постраждалі повинні по можливості вчинити дії, направлені на фіксацію пошкодження або знищення майна. Зокрема, організація та координація дій щодо фіксації пошкоджень чи знищення майна здійснюється виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а в разі їх відсутності – військовими адміністраціями на підставі заяв (повідомлень) громадян, підприємств, установ та організацій, інформації, отриманої із засобів масової інформації, від центральних органів виконавчої влади (ДСНС, Національної поліції), військових формувань тощо.

Роботи з обстеження пошкоджених об’єктів виконуються на територіях, на яких відсутні або завершено активні фази бойових дій, після здійснення комплексу визначених заходів.

Діє в Україні й механізм надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій і розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, затверджений постановою КМУ № 947 від 18.12.2013 р.

Рішення про надання грошової компенсації приймають комісії з розгляду питань, пов’язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації (далі – комісія), на підставі поданих органами місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності – військово-цивільними адміністраціями населених пунктів сформованих та затверджених списків постраждалих на виплату грошової компенсації.

Розмір грошової допомоги постраждалим становить від 3 до 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Розмір грошової компенсації постраждалим визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України відповідно до місцезнаходження житла, що є чинними на дату затвердження узагальненого списку відповідно (але не більш як 300 тис. гривень за один об’єкт зруйнованого житла).

Такі грошова допомога та компенсація є одноразовими. Повторна виплата коштів за один об’єкт житла (крім виплати грошової компенсації за частину того ж самого зруйнованого житла) не допускається. Після отримання грошової допомоги або компенсації постраждалі втрачають право на отримання пільг і компенсацій, передбачених у частині восьмій статті 86 та частині другій статті 89 Кодексу цивільного захисту України.

Звертаємо увагу, що наразі державними органами влади розробляється новий порядок відшкодування збитків, завданих пошкодженням нерухомого майна.

Підсумовуючи, слід зазначити орієнтовний перелік документів, які можуть знадобиться для звернення до вищенаведених національних та міжнародних органів захисту:

  1. документи, що підтверджують право власності на зруйноване нерухоме майно (договір купівлі-продажу, свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадкування та ін.);
  2. документи, що підтверджують технічний стан нерухомого майна до руйнувань, (наприклад, технічний паспорт на житловий будинок, технічні звіти, документи з обстеження та інше);
  3. документи, що підтверджують обсяги руйнування майна, зокрема:
  • акт про пожежу, складений Державною службою України з надзвичайних ситуацій (якщо мала місце пожежа); акт обстеження нерухомого майна, складений комісією, утвореною місцевою радою або військово-цивільною адміністрацією;
  • висновок будівельно-технічної експертизи;
  • фото/відео матеріали, які підтверджують руйнування майна;
  • акти, складені у довільній формі за участі ОСББ, інших організацій з показами свідків на підтвердження руйнування майна.

Підготувала адвокат АО «АФ «АКТІО» Мальцева Галина

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…