Адвокат Олександр Нагорний: “Щоб не довелось воювати нашим дітям, ми воюємо сьогодні”

Редакцiя
2 серпня 2022, 08:33
116115 хвилин читати

В нас, українців, немає шляху іншого, ніж перемога

  • Посилання скопійованоlink copied

ІА “Борг Експерт” продовжує цикл інтерв’ю з представниками юридичних професій, що боронять Україну.

Олександр Нагорний

Своїми спогадами про відчуття перших днів війни, про реформування армії та адвокатуру в ній з редакцією поділився адвокат Олександр Нагорний.

В який момент ви вирішили захищати країну? Ви вступили до лав ЗСУ чи в ТрО?

24 лютого я відразу пішов у тероборону, і хоча напередодні обстановка була напружена, але я до кінця не вірив, що може статися те, що сталося. Я думаю у багатьох людей хоч крапля надії, але була, що повномасштабного вторгнення не відбудеться. Хоча водночас ми всі усвідомлювали, що живемо у стані війни вже багато років.

Чи є у вас військова підготовка, та, можливо “практичний” військовий досвід?

Так, такий досвід маю. Я служив ще за радянських часів у десантно-штурмовій бригаді. Також мені довелося побувати у двох “гарячих” точках.

Які завдання на вас покладені зараз, де саме ви служите?

Я служу у 128-му окремому батальйоні територіальної оборони Дніпровського району міста Києва. На сьогодні, ми виконуємо бойові завдання на території Харківській області, щодо захисту звільнених та вивільнення окупованих рашистами територій. Вдаватися в деталі, нажаль, не маю права.

Як для вас пройшов перший день війни, що ви відчували, що робили?

Що робив? Та швидко збирав речі, аби стати до лав ТрО. Щодо відчуттів, гадаю, найбільш підходяще – це шок. Я вже про це зазначив, але повторю, до останнього не хотілося вірити, що буде війна, хоча були і попередження, і відповідна інформація, але… Лише коли зранку почув вибухи, а мій попередній військовий досвід дозволяє оцінити, що саме це були за вибухи, тоді я зрозумів, що все, назад шляху не буде.

Як війна вплинула на вас та ваших близьких? Що ця війна означає для вас особисто?

А що вона може означати? Означає, що в нас, українців, немає шляху іншого, ніж перемога.

Йти і рвати ворога до перемоги, бо вже маємо гіркий досвід того, що відбулося на Сході країни.

І знову повторюся, ми розуміли, що почали жити у стані війни ще до 24 лютого 2022 року. Цього разу був шок, що таке можливо, але не було ефекту несподіваності. Ми для себе реально розуміли, що не сьогодні, так завтра нам доведеться вирішувати питання територіальної цілісності нашої України, і що ніякі “Мінські домовленості” нам не допоможуть. Я взагалі вважаю, що їх не потрібно було підписувати. Але незважаючи на всі вводні, я не вірив до останнього… А родина моя два тижні провела у підвалі нашого приватного будинку під обстрілами. Потім мене відпустив комбат та дав час, аби я зміг вивезти свою родину у безпечне місце та повернутися на службу.

Чи багато ваших колег долучилися до лав ЗСУ чи ТрО?

Так багато, в моєму батальйоні більше 10 адвокатів. А ще в нас є судді, прокурори і навіть депутати.

Як війна вплинула на вашу професійну діяльність?

Так вплинула, що професійна діяльність не здійснюється взагалі.

Справи та клієнтів вдалося передати іншим адвокатам. Частину клієнтів супроводжують колеги з АО, хто не поїхав, маю на увазі жінок, та чоловіків, які не пішли служити, зокрема, через вік. Тож допомагаємо один одному як можемо. Хто не на фронті, активно допомагає супроводжувати справи в тилу, так би мовити страхує. І повірте, це дуже значна підтримка.

Якби ви зараз не служили, щоб ви робили, крім професійної діяльності?

Чесно, не знаю. Я навіть не розглядав такий варіант, тобто однозначно пішов би служити.

Дві речі, які, починаючи з 24 лютого 2022 року, вас найбільше вразили, як в негативному так і в позитивному сенсі?

В негативному те, що так званий братський народ, який принаймні так себе позиціонував, переступив багатолітню історію наших непростих взаємовідносин, і таки напав на нас, продовжив нахабно захоплювати наші території, як би вони це не називали, але фактично це війна. В позитивному сенсі я був вражений національним духом, нашою згуртованістю і тим, як ми за перші два місяці бойових дій показали, що не існує ніякої другої армії світу, і все це міф, блеф. Вони воюють ще на радянському “металобрухті”. Фактично тактичних успіхів у бойових діях не мають. Так, щось вони нахрапом взяли, але ми зараз відбиваємо.

Вразив Київ та Харків, коли вже їздили ворожі танки по наших містах, люди майже голими руками та коктейлями палили ворога і не дали змоги їм досягти своєї мети.

На сьогодні ми їх вже так посунули, що окупованою залишається лише 30% Харківської області. По суті, вони нічого не вміють, окрім як бомбити, в тому числі, переважно, мирне населення. Про невідповідне, негуманне застосування зброї вже не буду казати… Взагалі дуже вражає (особливо, коли читаєш коментарі про загиблих українців, або слухаєш перехоплені розмови) те, що в голові у так званого братського народу, що це не люди, а просто кінчені потвори… Вони навіть самих себе, маю на увазі військових за людей не визнають, а сприймають як “мʼясо”. Ми знаємо приклад Київської області, де самі командири давали накази мородерити, гвалтувати та вбивати, вони не мали взагалі жодного стримуючого фактору, від слова “зовсім”, і самі в цьому брали участь, заохочували, то про що можна говорити? А в нас бережуть людей, кожен загиблий воїн – це трагедія. Ми намагаємося врятувати кожного пораненого. А там ні, для російського суспільства і тим більше армії, їх солдати – це просто мʼясо, вони їх навіть не рахують, або закопують як собак, або спалюють…

Чи вважаєте ви що Україні потрібна військова реформа? Що на вашу думку слід змінити?

Реформа потрібна однозначно, враховуючи під боком такого сусіда як росія. Маємо переймати досвід того ж Ізраїлю в контексті відношення до військових, формування армії. Маємо укріплювати державний кордон, переведення армії на контрактну основу.

Є версії, що все ж таки армія має бути регулярною…

Скажімо так, якщо армія буде регулярною, тоді строк служби має бути точно не один рік. Чому за рік можна навчити ?

Військова справа, це ж не лише рити окопи чи вміти стріляти. Це, дійсно, ціла наука, велика теоретична база, на яку має лягти все інше. Щоб не воювали наші діти у майбутньому, ми маємо зараз зробити нашу армію сильною, ми повинні убезпечити їхнє майбутнє. Що стосується резервістів, має бути вчасна та якісна перепідготовка, бо потрібно встигати за нової технікою, озброєнням тощо, власне це те, до чого я згадав Ізраїль. Там люди кожного дня готові до війни. Всі.

Серед адвокатів є різне бачення як на самоуправління, так і щодо практичної ролі адвокатури. На ваше переконання, після війни адвокати зможуть зарити сокиру непорозумінь?

Дуже б цього хотілося, але моя думка, що не зможуть. Безперечно, багато чого зміниться, але буде багато варіантів розв’язання і цієї ситуації. Але що два умовні табори адвокатів підуть на якесь перемир’я, я сумніваюся.

А наразі немає цього перемир’я, бо в країні все ж таки війна?

На жаль, ні. Можливо, у публічній площині і є, але у реальному житті його немає…

Розмовляв Єгор Жєлтухін

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Більшість колег та товаришів адвоката Іллі Костіна - це люди, які відчули своє зобов'язання перед Батьківщиною захистити її. Але не всі...

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Ключовим питанням дискусії стало: “Чи зможе Україна завдяки допомозі Заходу здобути воєнну перемогу?”

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Професійність військових зараз має велике значення, тому реформа беззаперечно має відбуватися