Які джерела надходження коштів до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб?

3 серпня 2021, 10:37Новини359

На рахунках Фонду має бути акумульована сума, що становить 2,5% зобов’язань від загальної суми вкладів у банках-учасниках.

  • Посилання скопійованоlink copied

Однією з найпоширеніших думок є те, що Фонд гарантування вкладів як державна установа фінансується з державного бюджету України, тобто за рахунок коштів платників податків. Насправді, згідно із Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Фонд – це економічно незалежна юридична особа публічного права, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів. При цьому Фонд є установою, що не має на меті отримання прибутку, – повідомляють у ФГВФО.

Законом також визначені й джерела надходження коштів до Фонду – повний перелік наведено в статті 19. Основними є кошти, що надійшли від початкових зборів, регулярних зборів та спеціальних зборів з учасників Фонду.

Нагадаємо, учасниками Фонду є банки України, окрім Ощадбанку. Ще одним джерелом є доходи, отримані від інвестування коштів Фонду в державні цінні папери України.

Водночас, Закон передбачає можливість залучення кредитних коштів від НБУ та з державного бюджету.

Так, на рахунках Фонду має бути акумульована сума, що становить 2,5% зобов’язань від загальної суми вкладів у банках-учасниках.

Станом на квітень 2014 року, згідно з цією вимогою, Фонд акумулював близько 7 млрд грн. Однак у 2014-2017 роках, коли з ринку було виведено майже 100 банків, щоб виплатити вкладникам цих банків гарантоване Законом відшкодування і не допустити масового вилучення коштів із банківського сектору, Фонд змушений був запозичив 20,15 млрд грн у НБУ та 59,5 млрд грн у Мінфіну. Ці кредитні кошти були надані під ринкові відсотки – від 9,99% до 14% річних. На сьогодні Фонд повністю розрахувався з НБУ та частково повернув борг Мінфіну.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі