Зверніть увагу

Як залежить сума пільг/субсидій від зміни постачальника газу?

28 травня 2021, 10:42Новини152

Этот материал также доступен на русском

Зміна постачальника газу не позбавляє побутового споживача природного газу статусу пільговика, присвоєного відповідно до чинного законодавства.

 • Посилання скопійованоlink copied

Експерти консультаційного центру ГазПравда розказали усі нюанси нарахування субсидій на природний газ.

На сьогодні розмір нарахованих пільг/субсидій на природний газ залежить від:

 • діючих протягом розрахункового періоду соціальних нормативів, в межах яких держава надає громадянам пільги/субсидії, передбачених чинним законодавством (Постанова КМУ № 409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування»);
 • діючої протягом розрахункового періоду ціни на природний газ, за якою постачальником газу здійснюється постачання природного газу конкретному одержувачу пільги чи субсидії, та доведеної ним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення (УСЗН).

2. Чи потрібно кожного місяця повідомляти УСЗН про зміну ціни природного газу?

Субсидіантам та пільговикам самостійно цього робити не потрібно. Для розрахунку розміру житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, щомісяця УСЗНи отримують від виконавців послуг, в тому числі від постачальників природного газу, відомості про забезпеченість громадян послугами, про розмір цін і тарифів на послуги, фактичних платежів за такі послуги. На підставі отриманої інформації, УСЗН щомісяця розраховує належну до виплати суму пільг/субсидій споживачам газу.

3. Чи зберігаються субсидії/пільги, якщо я клієнт постачальника останньої надії?

Так. Якщо пільговик чи субсидіант став споживачем постачальника «останньої надії» (ПОН), суму пільги/субсидії за розрахунковий період УСЗН визначає на підставі наданої постачальником інформації про діючі ціни на газ для споживачів ПОН.

З діючими протягом відповідного розрахункового періоду цінами ПОН Ви можете ознайомитись за посиланням.

Постачальник «останньої надії» як механізм страхування споживачів почав працювати з 1 серпня 2020 року. Для обрання виконавця функції ПОН, проведено урядовий конкурс серед постачальників, переможцем якого визначено ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України».

4. Чи потрібно повідомляти УСЗН про зміну постачальника?

Нормативними актами, які регулюють порядок надання житлових субсидій, передбачено, що громадяни, яким призначено житлову субсидію, зобов’язані протягом 30 календарних днів поінформувати УСЗН (за місцем проживання) про зміну постачальника газу.

Однак з початку 2021 року Мінсоцполітики запровадив інформаційний обмін відомостями про зміну постачальника газу пільговиками та субсидіантами.

Відповідна інформація на сьогодні повинна надаватися постачальниками природного газу до УСЗН виключно по їх нових абонентах до 20 числа кожного місяця, без участі побутових споживачів газу.

Наприклад, ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» повідомила, що в них така система вже працює, та їх клієнтам не потрібно повідомляти органи соцзахисту. Але не відомо, чи усі постачальники природного газу своєчасно надають зазначену інформацію до УСЗН та чи усі УСЗНи готові на сьогодні її оперативно опрацьовувати.

Тому для забезпечення актуального та правильного розрахунку розміру житлових субсидій та пільг радимо побутовим споживачам при зміні постачальника природного газу:

 • інформувати свого нового постачальника газу про те, що Ви є одержувачами соціальної допомоги (пільги/субсидії);
 • інформувати УСЗН (за місцем проживання) про факт зміни постачальника газу.

6. Якщо у одного із прописаних мешканців квартири є пільга, при зміні постачальника вона буде діяти?

Так, пільга діяти буде. Зміна постачальника газу не позбавляє побутового споживача природного газу статусу пільговика, присвоєного відповідно до чинного законодавства.

7. Якщо в мене немає лічильника, в мене будуть пільги?

Наявність або відсутність лічильника газу жодним чином не впливає на призначення органами соціального захисту населення соціальної допомоги (пільг та/або субсидій).

На сьогодні розмір нарахованих пільг/субсидій на природний газ залежить виключно від:

 • діючих протягом розрахункового періоду соціальних нормативів, в межах яких держава надає громадянам пільги/субсидії, передбачених чинним законодавством (постанова КМУ № 409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування»);
 • діючої протягом розрахункового періоду ціни на природний газ, за якою постачальником газу постачається природний газ кожному конкретному одержувачу пільги або субсидії, та доведеної ним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення.

8. В мене заборгованість і я отримую пільги, чому вони не нараховані?

На сьогодні законодавством передбачено, що наявність у пільговика заборгованості за спожиті комунальні послуги не впливає на її нарахування.

Однак, якщо на момент нарахування пільги загальний розмір заборгованості за житлово-комунальну послугу у пільговика перевищує 340 грн, то подальше отримання пільги можливе лише у БЕЗГОТІВКОВІЙ формі до завершення опалювального сезону (якщо нарахування пільги відбулось до/під час опалювального сезону) або до завершення неопалювального сезону (якщо нарахування пільги відбулось до/під час не опалювального сезону). Отримання пільги у готівковій формі при цьому неможливе.

Тому, вочевидь, через наявну у вас заборгованість відбулась зміна форми виплати пільги з готівкової на безготівкову.

За детальною інформацією щодо фактично нарахованої Вам пільги та форми її виплати, радимо звернутись до органу соціального захисту населення за місцем Вашого проживання.

9. В які дати відбувається нарахування/монетизація пільг?

Безготівкова форма: до 18 числа поточного місяця на рахунок надавачів послуг повинні надійти пільги за спожиті пільговиком у минулому місяці комунальні послуги. Перерахування коштів за послуги здійснюється у такій послідовності: постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.

Пільговик може визначити іншу послідовність перерахування коштів за послуги шляхом подання відповідної заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

Готівкова форма: орієнтовно до 10 числа місяця на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об’єкти АТ “Укрпошта”.

За більш точною інформацією радимо Вам звернутись до органу соціального захисту населення за місцем проживання.

10. Сума нарахованих пільг/субсидій залежить від використаних об’ємів?

Ні. Сума нарахованих пільг/субсидій не залежить від обсягів фактичного використання природного газу побутовими споживачами. Сума нарахованих пільг/субсидій залежить виключно від:

 • діючих в розрахунковому періоді соціальних нормативів, в межах яких держава надає громадянам пільги, передбачених чинним законодавством (Постанова КМУ № 409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування»);
 • діючої протягом розрахункового періоду ціни на природний газ, за якою постачальником газу здійснюється постачання природного газу конкретному пільговику або субсидіанту, та доведеної ним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення.

11. Чи фіксується ціна за газ у перший місяць приєднання, яка буде діяти на постійній основі для УСЗН і використовуватися для нарахувань пільг/субсидій?

Ні. Для розрахунку розміру житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, органи соціального захисту населення (УСЗН) щомісяця отримують від виконавців послуг відомості про забезпеченість громадян послугами, про розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, платежів за такі послуги, у тому числі постачання та розподіл природного газу. Тому при щомісячній зміні постачальником газуцінипільга чи субсидія також щомісяця буде різною.

12. Пільги/субсидії зараховуються на мій особовий рахунок постачальника газу автоматично, чи вони приходять мені на карту? Чому в кабінеті не відображаються мої пільги/субсидії? Вони що не нараховані?

Це залежить безпосередньо від форми виплати Вам пільг органом соціального захисту населення.

З 1 жовтня 2019 року паралельно функціонують дві форми виплати пільг:

Безготівкова форма (передбачає, що пільга перераховується напряму організаціям, які надають житлово-комунальні послуги пільговику) – в такому випадку перерахована пільга/субсидія має бути відображена в особистому кабінеті постачальника та у виставленому рахунку за газ;

Готівкова форма (передбачає виплату пільги безпосередньо пільговику в касі уповноваженого банку, Укрпошти або на його банківську картку) – в такому випадку перерахована пільга/субсидія не відображається у постачальника газу.

За інформацією щодо фактичної форми виплати Вам пільг/субсидій радимо звернутись до органу соціального захисту населення за місцем проживання.

13. У листопаді мені прийшла платіжка із повним розміром платежу, хоча я пільговик. Раніше в мене була прописана лише частина платежу, відповідно до розміру пільги. Чому так?

З 1 жовтня 2019 року паралельно функціонують дві форми виплати пільг:

 • Безготівкова форма (передбачає, що пільга перераховується напряму організаціям, які надають житлово-комунальні послуги пільговику);
 • Готівкова форма (передбачає виплату пільги безпосередньо пільговику в касі уповноваженого банку, Укрпошти або на його банківську картку).

Тому з 1 жовтня 2019 року не залежно від форми виплати пільг у рахунках, що надходять споживачам від виконавців комунальних послуг, зазначається повна вартість фактично спожитих послуг за місяць.

14. Яким чином пільговик/субсидіант дізнається про перерахування (пільг/субсидій)?

Безготівкова форма: у разі наявності інформації про номер мобільного телефону пільговика, АТ “Ощадбанк”, інформує пільговика шляхом надсилання йому смс-повідомлення, у якому зазначаються дані про наявний залишок платежу за кожним видом комунальних послуг, за виключенням перерахованих пільг.

Готівкова форма: порядком не передбачено обов’язкового інформування пільговика про перерахування коштів на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об’єкти АТ “Укрпошта”. Проте, відмітку про бажання отримувати таку інформацію у вигляді смс-повідомленні від уповноваженого банку пільговик може поставити у Договорі з банком (послуга платна, розмір оплати потрібно дізнаватись безпосередньо в банківській установі). На жаль, на сьогодні “Укрпошта” навіть за додаткову плату не надає послуги інформування пільговиків про надходження коштів.

15. Я чув, що можна залишити частину пільг/субсидій собі? Чи можу я їх отримати на свою карту?

З 1 жовтня 2019 року паралельно функціонують дві форми виплати пільг:

 • Безготівкова форма (передбачає, що пільга перераховується напряму організаціям, які надають житлово-комунальні послуги пільговику) – за цією формою у разі економії газу Ви можете звернутись за виплатою зекономлених коштів;
 • Готівкова форма (передбачає виплату пільги безпосередньо пільговику в касі уповноваженого банку, Укрпошти або на його банківську картку) – за цією формою у випадку економії газу зекономлені кошти залишаються у розпорядженні пільговика/субсидіанта.
Проекти та інновації
Сьогодні, 13:00 • Новини • Проекти та інновації
За кордоном
Сьогодні, 12:50 • Новини • За кордоном
За кордономОгляд ЗМІ
Сьогодні, 12:38 • Новини • За кордоном

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Енергетика

Статті • Банкрутство
Запасів газу у ПГЗ вистачить на 2.5 місяці

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами