Дешевих квартир більше немає. Ринок оренди житла у Києві оживає – що відбувається з цінами

9 червня 2022, 11:55Новини394

Этот материал также доступен на русском

Найдешевші пропозиції вже розібрали

  • Посилання скопійованоlink copied

Кількість охочих винайняти квартиру в Києві зростає. Найдешевші пропозиції вже розібрали. Орендодавці все ще готові надавати знижки 20−30% від довоєнних часів. Але на два-три місяці

Час переляканих орендарів закінчився, запевняє НВ Бізнес директор АН Брок-Ріелті Дмитро Корчев. «До Києва повертаються жителі, приїжджають переселенці», — говорить він. Столичний ринок оренди житла активізувався. Якщо у квітні у Києві було укладено близько 100 угод, то у червні буде не менш ніж 300, прогнозує керівний партнер консалтингової компанії SV Development Сергій Степенко. Але й це поки що дуже мало. «До війни у столиці щомісяця здавалося не менш ніж 3 тис. квартир», — каже Степенко.

Хоч пропозиція значно перевищує попит, але в столиці вже зникли найдешевші пропозиції. Наприклад, квартири в новобудовах на Осокорках за 6−7 тис. грн на місяць, які до війни здавалися за 12−13 тис. грн на місяць без урахування вартості комунальних послуг. Більшість орендодавців готові знизити ціни на 20−30%, але лише на два-три місяці, кажуть співрозмовники НВ. Потім їх переглядатимуть.

Ринок орендаря

У Києві виріс попит на короткострокову оренду — переселенці шукають житло на два тижні — місяць, розповідає директорка АН Лівий Берег Оксана Суслова. «Через це складається враження, що ринок оренди вже дуже активний», — каже вона. Але пропозиція зараз, як і раніше, в рази перевищує попит. До червня багато орендарів, які виїхали зі столиці, визначилися зі своїм майбутнім. Багато хто вирішив не повертатися, і орендодавці спішно намагаються знайти їм заміну.

Хто зараз винаймає квартири? Суслова каже, що частина клієнтів — орендарі, які покращують житлові умови, — за ті самі гроші переїжджають зі старого житлового фонду до новобудов. У довоєнний час знайти квартиру в будинку, який було збудовано не більше 15 років тому, і неподалік станції метро було непросто. Нині такі варіанти стали з’являтися. Іншим їх нинішні орендодавці не дають знижок, і вони шукають дешевші варіанти. «Середній розмір дисконту назвати складно, він може коливатися в коридорі 10−50%», — каже Суслова.

До Києва приїжджають переселенці із Миколаєва, Херсона, Маріуполя, Харкова, додає Корчов. У столиці можна знайти роботу — це приваблює людей із регіонів, на території яких ведуться бойові дії. «У них є можливість винаймати житло. Ті, хто залишився без засобів для існування, безкоштовно живуть у гуртожитках, їм допомагають волонтери та місто», — каже він.

Що відбувається з цінами

У квітні, коли російські війська відійшли з передмість столиці, у Києві почали здаватися перші квартири. Ніхто не розумів, скільки орендарі готові платити, тож власники житла давали величезні знижки. Наприклад, однокімнатну квартиру в наближених до центру міста районах можна було зняти за 4,5−5 тис. грн, тоді як до війни вона здавалася вдвічі дорожче. Деякі власники житла на Троєщині пропонували кімнати втричі дешевше за 1,5 тис. грн на місяць. Навіть апартаменти бізнес-класу, які до війни коштували $1 тис., подешевшали до 15 тис. грн на місяць. Але зараз таких варіантів практично не залишилося, свідчать оголошення профільних сайтів та груп у соціальних мережах.

У середньому орендодавці готові здавати квартири на 20−30% дешевше, ніж у довоєнний період. Суслова каже, що якщо ще рік тому найбільш потрібними були однокімнатні квартири в новобудовах середнього рівня, то зараз — дво- та трикімнатні квартири у старому житловому фонді. Переселенці та жителі Київської області, які втратили житло, винаймають великі квартири та переїжджають у них сім’ями. При цьому головне для них — ціна. Більшість орендарів готова платити за габаритне житло до 8−10 тис. грн на місяць.

Більшість договорів оренди підписують зараз на два-три місяці, нагадує Корчев. «Потім орендодавець має право підвищити ціну хоч у два рази», — говорить він. Оренда справді може подорожчати восени за умови, що до Києва на навчання приїдуть студенти та триватиме внутрішня міграція. Підвищення попиту автоматично спричинить зростання цін, зазначає Суслова.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна