Зверніть увагу

Чи можуть відібрати житло за борги у родичів чи поручителів боржника?

4 червня 2021, 13:35Новини1204

Этот материал также доступен на русском

Кредитори можуть вимагати погашення чужого боргу лише від поручителів, чоловіка чи дружини, а також від спадкоємців боржника.

  • Посилання скопійованоlink copied

Нерідко представники фінустанов або колектори телефонують родичам боржників чи поручителям, погрожуючи відібрати житло за чужі борги. У Координаційному центрі з надання правової допомоги при Міністерстві юстиції роз’яснили, чи дійсно можуть бути реалізовані такі погрози, – повідомляє ЛІГА.Money.

Якщо людині надходять дзвінки чи sms-повідомлення стосовно чужого боргу, потрібно розуміти, що стягнення заборгованості можливе лише у трьох випадках:

  • якщо ви є поручителем за кредитом (уклали з банком договір поруки). Стаття 554 Цивільного кодексу передбачає, що поручительство означає солідарну відповідальність боржника і поручителя за погашення боргу;
  • якщо ви є дружиною або чоловіком боржника. Відповідно до статті 65 Сімейного кодексу, під час укладення договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Дружина (чоловік) має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним у випадку, якщо він був укладений другим із подружжя без її (його) згоди. Водночас договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім’ї, створює обов’язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використовується в інтересах сім’ї;
  • якщо ви – спадкоємець померлого боржника і вже вступили в права спадщини. До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за деяким винятками (стаття 1218 Цивільного кодексу).

У всіх інших випадках родичі, знайомі та інші особи не несуть відповідальності за борги своїх рідних, близьких, знайомих.

В яких випадках можуть відібрати житло у поручителя?

Якщо людина не укладала кредитний договір, але є поручителем (підписала з банком договір поруки), то відібрати її житло можуть у таких випадках:

  • якщо боржник не виконав свої зобов’язання перед кредитором, тобто не повернув борг;
  • якщо кредитор подав до суду позов про стягнення з поручителя кредитної заборгованості і суд ухвалив відповідне рішення;
  • якщо державний або приватний виконавець звернув стягнення на нерухоме майно (житло) поручителя. Але це можливо у разі відсутності у поручителя достатніх коштів для погашення боргу чи рухомого майна, а також якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, перевищує 20 мінімальних зарплат (зараз це 6000 х 20 = 120 000 грн).

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі