Бізнес не встигне звикнути до безкоштовних кредитів

1 квітня 2021, 12:16Новини150

Этот материал также доступен на русском

Зараз український бізнес може отримати кредит під 0%, але це не може тривати вічно.

  • Посилання скопійованоlink copied

«Ніхто не встигне звикнути до 0%. Горизонт планування у всіх – це рік», – сказала директорка департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Наталя Буткова-Вітвіцька.

Аналогічні заяви зробили й інші учасники круглого столу «Рік програмі «5-7-9%»: підсумки та перспективи», – проведеного онлайн «Фінансовим клубом».

«Не вірю в те, що клієнти до 0% звикнуть. Клієнти звикли в Україні розраховувати на себе. І якщо держава підкидає можливість скористатися пільгами, то клієнти дуже швидко намагаються ними скористатися, але далі все одно розраховують тільки на себе», – повідомила заступниця директора департаменту розвитку корпоративного бізнесу та МСБ Кредобанку Наталія Згоба.

Підприємці розраховують максимум на рік безкоштовних кредитів.

«Наші клієнти, які довго займаються бізнесом, звикли розраховувати тільки на себе. І незважаючи на те що певні напрямки програми розраховані на довгострокове фінансування до п’яти років, наші клієнти оцінюють свої потенційні ризики в рамках бюджетного року. Вони далі, ніж на рік, особливо не розраховують», – каже заступниця директора департаменту МСБ Креді Агріколь Банку Анастасія Лазаренко.

«Ми не бачимо проблеми звикання до 0% в межах одного року. З іншого боку, коли ми ухвалюємо рішення, ми закладаємо запас міцності так, начебто клієнт мав би виплачувати відсотки, – розповіла керівниця управління розвитку бізнесу банку «Львів» Уляна Городиська. – Бізнесу потрібно замислитися, що рано чи пізно до ринкових ставок потрібно буде повертатися».

Позичальники не вірять, що пільги будуть постійними.

«Всі бажаючі взяли участь у програмі, але в далекій перспективі вони не розраховують на лояльні умови. В найближчі декілька років нам не загрожує звикання клієнтів до достатньо лояльних умов фінансування», – впевнена пані Лазаренко.

Але Фонд планує працювати більше року.

«Клієнти скептичні, а чи дійсно 5-10 років буде надаватися фінансування. Ми, як Фонд, надіюся, і наші банки, і уряд, цей скепсис подолають. Тому що програма буде діяти всі 10 років, як ми собі запланували. І обсяг підтримки буде збільшений наступного року», – пообіцяв уповноважений представник Фонду розвитку підприємництва Валерій Майборода.

Із часом потрібно буде переформатовувати програму.

«0% за кредитом має бути тимчасовим заходом для підтримки бізнесу в складний період. У нас 0% булу прив’язані до карантину і, відповідно, ніхто не знає, коли цей карантин завершиться і коли бізнес знову стане as usual, а кредити – платними. Ефект звикання буде залежати від того, наскільки довго буде діяти карантин і антикризові заходи з підтримки бізнесу», – вважає керівник з мікрокредитування департаменту малого бізнесу ПУМБ Віктор Харковець.

“Якщо карантин буде тривати ще два роки, тоді нульові ставки мають бути адресовані тим клієнтам, які суттєво постраждали від карантину. «Це має бути адресна допомога, а не широка програма для усіх позичальників. Має бути диференціація, в залежності від ступеню впливу карантину на бізнес клієнта», – впевнений він.

Але робити це потрібно обережно. «Якщо зараз зробити програму жорсткіше, наприклад, що рефінансування не під 0%, а під 3%, щоб умови продуктів вирівняти і не було перекосів, то ми будемо мати дуже негативну тенденцію серед кінцевих клієнтів, які користуються цією програмою, і ми таким чином зменшимо попит на програму», – пояснила Наталя Буткова-Вітвіцька.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму