Скарби банкрутів

Редакцiя
25 травня 2021, 16:53
21514 хвилини читати

У вік соцмереж не потрібно бути Еркюлем Пуаро чи міс Марпл, щоб зібрати інформацію про рівень життя людини

  • Посилання скопійованоlink copied

Хаос в українських державних реєстрах подекуди заважає віднайти все майно, яке боржнику під час процедури банкрутства потрібно вносити до декларації. Про те, як не загубитися серед купи інформації та, навпаки, знайти віллу та трактор, розповів адвокат.

Уберегтися від рейдерства

Темі банкрутства фізичних осіб був присвячений вебінар, який провів адвокат і заступник голови комітету з питань господарського права та процесу Національної асоціації адвокатів України Олександр Черних.

Завдання, яке стоїть перед захисником, у першу чергу залежить від клієнта. Якщо йдеться про представлення інтересів боржника, то варто допомогти останньому зробити все можливе, щоб знайти своє майно. Адже, враховуючи хаос який відбувається в українських реєстрах, неспеціалісту буде складно це зробити. А от якщо клієнт — кредитор, то ціль пошуку зводиться до того, щоб повернути йому його майно.

Важливість пошуку всього майна боржника пов’язана в першу чергу з вимогами ст.123 Кодексу з процедур банкрутства. Адже у разі якщо майно не зазначено або зазначено не повністю, то за заявою кредитора або ініціативою суду провадження у справі може бути закрите. Відповідно господарський суд протягом року з дня закриття провадження з цих підстав не може відкрити провадження в новій справі про неплатоспроможність щодо цього боржника. Натомість за цей період з майном фізособи може статися що завгодно, навіть рейдерське захоплення.

«Ця процедура була введена для того, щоб задовольнити вимоги кредиторів цивілізованим способом, а не так, що хто перший дістався до державного реєстратора, той і став власником майна», — зауважив О.Черних.

У пошуках нерухомості

Отож, якщо потрібно знайти нерухоме майно, то звичайно варто користуватися Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Утім, слід мати на увазі, що в громадян та юристів доступ не такий, як у нотаріусів. Тож, аби не помилитися, О.Черних радить після самостійних пошуків звертатися до спеціалістів. «У нашій країні є спецреєстри, є випадки, як на Закарпатті, коли іпотеки взагалі не вносилися до жодного реєстру, а тому без нотаріуса подекуди знайти майно неможливо», — сказав він.

Із власністю, яка прихована за кордоном, складніше. Втім немає нічого не можливого. Як приклад О.Черних розповів власну детективну історію пошуку іспанської вілли. У вік соцмереж не потрібно бути Еркюлем Пуаро чи міс Марпл, щоб зібрати інформацію про рівень життя людини. Захисник говорить, що в його історії ключову роль зіграли соцмережі дитини, яка опублікувала фото, на якому було видно басейн та східці. Так от на цих сходинках можна було розгледіти назву компанії виробника басейнів. За брендом виробника вдалося з’ясувати обсяг та розмір штучної водойми. «Ми звернулись до іспанських детективів, які зв’язалися з виробниками басейнів. Власники фірми надали інформацію, що басейни саме такого типу у відповідній місцевості встановлювали лише кільком особам. Після цього лише справа техніки. І ми дізналися, що цей будинок належить українському громадянину, який хотів приховати майно», — розповів О.Черних.

Транспорт та обладнання

У деклараціях не варто забувати про транспортні засоби, навіть якщо боржник ними не користується тривалий час, особливо якщо вони були продані протягом останніх трьох років. Адвокат розповів приклад, коли після подачі декларації арбітражний керуючий знайшов у реєстрах автомобіль-сюрприз ВАЗ. Імовірно, особа продала його без офіційного договору купівлі-продажу просто на словах. Тож хоча боржник востаннє користувався ним 30 років тому, але все-таки в реєстрах він значився. А тому навіть таке майно потрібно вносити, насамперед для того, щоби провадження не було закрито на підставі ст.123 КзПБ.

Тож з пошуком майна варто бути дуже обачним, оскільки деякі кредитори тільки й чекають нагоди, щоб провадження про процедуру банкрутства закрити, мораторій був знятий і майном можна було б заволодіти в позасудовий спосіб.

О.Черних говорить, що серед київських бізнесменів користуються популярністю трактори та особливі транспортні засоби для охоти. Тож для пошуку таких речей в пригоді можуть стати реєстри тракторів, які є на сайті Державної служби з безпеки на транспорті. З особистого досвіду адвокат стверджує, що втрачати такі «цяцьки» боржникам дуже болісно.

Попри те, що боржник перебуває у скрутному становищі, також є імовірність наявності в нього невеликого літака чи судна. Тож і цей варіант варто перевірити. У пошуках цих об’єктів можуть допомогти сайти Державного підприємства обслуговування повітряного руху та Державної служби морського та річкового транспорту, говорить юрист. Доказової сили дані, знайдені на цих сайтах, на переконання О.Черниха, не несуть. Але принаймні буде відомо, куди чи до кого звертатися із запитом про розкриття цієї інформації.

Дуже цікавим є процес пошуку обладнання фізичної особи — підприємця або фермера, говорить захисник. Знаходити ці речі краще на сайті Державної служби охорони праці. Адже для того, щоб особа продала яку-небудь продукцію, вона обов’язково повинна пройти сертифікацію, а для цього має бути сертифіковане виробництво. Відповідно виробництво повинно мати дозвіл Держохоронпраці, в якому й зазначено інформацію про обладнання, на якому ця продукція виробляється. Адвокат говорить, що в такий спосіб йому не раз удавалося знаходити верстати та інше обладнання. Тож доповідач наголосив, що у справах, пов’язаних із банкрутством, варто дуже ретельно шукати майно боржника, бо від цього залежить підсумковий результат.

Джерело: Закон і бізнес

Новини за темою

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Важливо довести, що знищення або пошкодження об’єкту відбулось внаслідок збройної агресії рф

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
У 2021 році динаміка практики щодо притягнення до солідарної відповідальності зросла до 10 справ, а у 2022 – вже до 17

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Зобов'язання з утримання дитини, закріплені в договорах, укладених до введення воєнного стану, так само залишаються чинними та обов'язковими до виконання

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
В першу чергу керівник повинен оцінити стан свого підприємства – провести інвентаризацію та аналіз фінансово-господарської діяльності

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Ліквідатори "Богдан Моторс" передали автівки Збройним Силам України

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Процес виявлення кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, стає проблемним