Проблемні борги

За прострочений кредит банк хотів двічі стягнути один і той самий борг

22 лютого 2021, 12:41Новини116

Этот материал также доступен на русском

Право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за кредитом припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування.

  • Посилання скопійованоlink copied

Якщо у вас склалися непередбачувані обставини і гасити борг стало проблематично — це може спричинити серйозні проблеми з кредитором, – пише портал Finance.ua.

Як йдеться у одній із судових справ, присвяченій цій темі, особа придбала меблі у кредит на суму трохи більше 8 тисяч гривень. За кредитним договором вона мала впродовж трьох років щомісячно віддавати позику. Проте розрахуватись з банком не змогла, через що банк подав на неї до суду з вимогою стягнути не лише тіло кредиту, але й відсотки та пеню на загальну суму 49 тисяч 125 гривень. Суд цей позов задовольнив частково та стягнув з боржника на користь кредитора 33 тисячі 813 гривень.

На цьому історія мала би закінчитись, проте через певний час банк знову звертається до суду щодо того самого кредиту, але цього разу хоче стягнути з позичальника вже 53 тисячі 368 гривень. Ось така фінансова перипетія змусила відповідача звернутися до Володимирецького бюро правової допомоги (Сарненський місцевий центр з надання БВПД).

На заочному судовому засіданні суд прийняв рішення повністю задовольнити позов банку. Не погодившись із цим, адвокат відповідача подала до суду заяву про перегляд попереднього рішення.

До заяви адвокат додала доказ — перше рішення суду, яке при розгляді другого позову банку судом не було враховано при ухваленні рішення. Цей доказ, зрештою, кардинально змінив думку судді. Адже, з рішення витікає, що заборгованість за відсотками та пенею, за тим самим кредитним договором вже стягнута на користь банку, а тому повторне стягнення кредиту всупереч положень статті 61 Конституції України призведе до подвійного стягнення заборгованості за одним і тим же зобов`язанням. За таких обставин в цій частині позовні вимоги є необґрунтованими.

В задоволенні позовних вимог банку відмовлено в повному обсязі.

  • Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то у разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів (ч. 2 ст. 1050 ЦК України).
  • Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Враховуючи викладене, право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за кредитом припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування чи у разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно з ч. 2 ст. 1050 ЦК України.

Колізії та конфлікти
Сьогодні, 15:15 • Новини • Колізії та конфлікти
За кордономОгляд ЗМІ
Сьогодні, 12:15 • Новини • За кордоном
За кордономОгляд ЗМІ
Сьогодні, 11:43 • Новини • За кордоном
Проекти та інновації
Сьогодні, 11:11 • Новини • Проекти та інновації

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
У 2021 році динаміка практики щодо притягнення до солідарної відповідальності зросла до 10 справ, а у 2022 – вже до 17

Стягнення боргiв

Статті • Стягнення боргiв
Щоб достовірно визначити природу нарахованих відсотків, необхідно дослідити як умови договору, так і розрахунок заборгованості, виконаний позикодавцем (банком)

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Жодних виключень для виконання судових рішень Постанова НБУ не передбачає...

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
На кінець 2022 року доступ до АСВП мають 253 приватні виконавці, або ж 89% від загальної кількості діючих

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Реальну вартість арештованого майна в ході аукціону визначає ринок

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Часто єдиним ефективним способом призначити особі її заслужену пенсію за віком є лише звернення до суду