Огляд ЗМІ

Власний бункер в Україні: скільки коштує та хто купує

23 вересня 2022, 14:00Новини1141

За час повномасштабної війни кількість Google-запитів щодо бомбосховищ аномально зросла

  • Посилання скопійованоlink copied

Війна змусила українців думати про купівлю бункера — кількість таких запитів зросла в рази. Скільки коштує зробити приватне бомбосховище і чи є попит на такі послуги, розповіла LIGA.net. «Мінфін» публікує ключові тези статті.

За час повномасштабної війни кількість Google-запитів щодо бомбосховищ аномально зросла, свідчать дані платформи для пошукового маркетингу Serpstat.

Наприклад, якщо за січень запит «приватний бункер» загуглили лише 70 разів, то у квітні — вже 1 600 разів. Із квітня щомісяця кількість запитів стабільно спадала, хоча ще за неповний вересень досягла показників вересня 2021-го.

Про сплеск попиту свідчать дані майданчику з замовлення послуг Kabanchik.ua. З кінця лютого там зростає кількість замовлень на ремонт укриттів і підвалів, а також облаштування чи копання погребів. У червні кількість замовлень зросла на 100%, порівнюючи з березнем. Навіть у вересні попит продовжує триматися на пікових рівнях.

Багато замовлень стосуються погребів: українці просять викопати яму, залити підлогу бетоном й зробити вентиляцію. Це також стосується і підвалів багатоповерхівок. Майже половина усіх таких замовлень — з Києва. Решта — Київщина, захід і центр країни, та Харківщина.

Скільки коштує бункер

За 100 тис. грн можна встановити у дворі бункер, щоб пережити обстріл, — каже власник БТК «Альбатрос» Леонід Бенев’ят. Але це буде лише «залізобетонна коробка», без вентиляції, водовідведення чи додаткових виходів. Встановлення цих елементів може коштувати дорожче за сам бункер.

Втім, просто викопати у подвір’ї яму та забетонувати її — замало, щоб назвати це бункером, — пояснює керівник Вектор-Альфа Максим Коваленко. «Такий бетонний підвал захистить від міни 60−80 мм, від уламків, але не від чогось серйознішого. Бункер — це серйозна фортифікаційна споруда, яка має свою вентиляцію, автономне енергозабезпечення, відведення газів та води, каналізацію».

Невеликий бункер для чотирьох осіб (20 кв. м), який витримає обстріл РСЗВ «Град», коштуватиме $20 тис., — каже Коваленко. Йдеться про бункер із бетонним перекриттям 50 см без особливих зручностей, у який треба спускатися драбиною. Таку саму ціну називає власник фірми «ЄвроДім» Ігор Черніков, але з уточненнями: «Має бути два виходи: зі сходами, і запасний люк з драбиною, санвузол, чотири ліжка, інтернет. Жити там не вийде — максимум переночувати, це дуже некомфортно».

Чи є попит

Замовлень в опитаних будівельників одиниці, навіть якщо це прифронтові Дніпро та Харків. Увесь попит — приватні житлові ділянки. «Це недешеве задоволення, тому народ не поспішає вкладатися», — констатує Максим Коваленко.

Щомісяця звертаються і цікавляться бункерами до 10 людей. Найактивніше бункери продавалися у квітні-травні, — каже Коваленко. Дзвінків тоді було не більше, але більше з них ставали замовленнями. Продаж суттєво впав, коли росіяни програли битву за Київ, — додав він.

Майже завжди замовники — власники приватних будинків, подалі від міста. Також бункерами цікавляться державні й приватні школи, — додає Леонід Бенев’ят. Втім, з ними поки що все на етапі узгоджень з пожежниками.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону