Відкриття експорту е/е до Європи принесло Україні за два місяці майже 3 млрд грн

31 серпня 2022, 16:01Новини286

Этот материал также доступен на русском

Середня годинна ціна перетину за десять днів серпня склала по Румунії 16,7 тис. грн/МВт-год.

  • Посилання скопійованоlink copied

Надходження НЕК “Укренерго” від продажу міждержавного перетину для експорту електроенергії до Румунії та Словаччини з 30 червня по 31 серпня зросло до 2,94 млрд грн, пише Енергореформа.

Як свідчать результати добових аукціонів, що проводяться “Укренерго” за цими напрямками, протягом останніх десяти днів серпня надходження від продажу перетину збільшилися на 1,02 млрд грн за рахунок зростання ціни е/е в Європі, що безпосередньо впливає на ціну перетину. У результаті перетин до Румунії за десять днів обійшовся експортерам у 502,1 млн грн, що у перерахунку на добу на 39% вище, ніж у третій тиждень серпня, до Словаччини – 519,5 млн грн (на 63% вище середньої добової вартості перетину у третій тиждень серпня).

Найдорожчим був перетин на останню добу серпня – в Румунію 56,8 млн грн, Словаччину 59,4 млн грн.

Так, на цю ж дату встановлено і новий рекорд за максимальною годинною ціною перетину – 22,1 тис. грн/МВт-год у Румунію та 23,7 тис. грн/МВт-год у Словаччину (попередні рекорди становили відповідно 21,7 тис. грн /МВт-год та 21,27 тис. грн/МВт-год).

За розрахунками Енергореформи, середня годинна ціна перетину за десять днів серпня склала по Румунії 16,7 тис. грн/МВт-год, по Словаччині – 17,3 тис. грн/МВт-год.

За даними “Оператора ринку” на 31 серпня, середня ціна е/е на ринку “на добу наперед” (РДН) у Румунії становить EUR684/МВт-год (у перерахунку на нинішній курс євро приблизно 25 тис. грн/МВт-год) , Словаччині – EUR 673/МВт-год (приблизно 24,6 тис. грн/МВт-год). В Україні ціна е/е періоду BASE на РДН – EUR 86/МВт-год (приблизно 3,14 тис.грн/МВт-год).

Найактивнішим експортером залишається державний енерготрейдер АК “ЕКУ”, який вийшов на ринок із 19 серпня. З можливих 3000 МВт-год на добу компанія викуповує перетин для експорту за румунським напрямом 1488 МВт-год на добу (62 МВт на кожну годину доби), за словацьким – для постачання 1512 МВт-год на добу (по 63 МВт на кожну годину).

Як зазначається, другим найбільшим експортером по обох напрямках залишається “ДТЕК Західенерго”, який викуповував за цей період перетин для постачання переважно від 1000 тис. МВт-год до 1200 МВт-год. Більшість залишків перетину викуповували “Новітні технології 3000”, “Укр Газ Ресурс”, “Електротрейдинг Груп”, “ДЕ Трейдинг”. Багато компаній брали участь в аукціонах безрезультатно.

Водночас державне ПрАТ “Укргідроенерго” продовжувало викуповувати перетин 100 МВт рівним графіком для постачання е/е до Молдови (всього 2400 МВт-год на добу). Перетин у Польщу продовжує викуповувати на добових аукціонах на додаток до викуплених 147 МВт потужності на місячному аукціоні “ДТЕК Західенерго” – на 22-31 серпня по 63 МВт щогодини (1512 МВт-год на добу). При цьому перетини зі Словаччини, Румунії та Молдови на добових аукціонах і на останню декаду серпня традиційно залишилися не викуплені.

Ціна перетину на всіх аукціонах, крім експорту до Румунії та Словаччини, дорівнює 0 грн/МВт-год.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Енергетика

Статті • Банкрутство
Запасів газу у ПГЗ вистачить на 2.5 місяці

Енергетика

Статті • Банкрутство
Газова галузь потребуватиме системної фінансової допомоги у ліквідації наслідків агресії

Енергетика

Статті • Банкрутство
Якої шкоди російські окупанти завдали сучасним підприємствам зеленої енергетики та як врятувати галузь?

Енергетика

Статті • Банкрутство
Результати діяльності колись прибуткових державних підприємств за підсумками минулого 2020 року стали сенсаційними – не просто збитки, а величезні збитки

Енергетика

Статті • Банкрутство
Обслуговування квартири коштуватиме на 10 — 20% дешевше, якщо будинок отримає грант на енергомодернізацію. Як це здійснити?