Списання безнадійної заборгованості: ВС розглянув справу щодо повноважень контролерів

4 червня 2021, 12:47Новини401

Этот материал также доступен на русском

Начальник контролюючого органу виконує делеговані повноваження, закріплені положенням, і не виступає як самостійний суб’єкт у спірних правовідносинах.

  • Посилання скопійованоlink copied

Зобов’язання в судовому рішенні ухвалити уповноваженим податковим органом рішення про списання безнадійного податкового боргу не є втручанням у дискреційні повноваження контролюючого органу. Про це зазначив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 805/696/18-а про визнання протиправними дій і зобов’язання вчинити дії.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Платник податків звернувся до суду з позовом, у якому з урахуванням уточнення позовних вимог просив визнати протиправними дії контролюючого органу щодо відмови в списанні безнадійного податкового боргу та зобов’язати начальника ГУ ДФС у Донецькій області прийняти рішення про списання відповідного боргу.

Контролюючий орган, зокрема, посилався на те, що питання щодо прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу віднесено до компетенції контролюючого органу та приймається на основі адміністративного розсуду, оскільки встановлення обов’язкових критеріїв і умов, аналіз поданих платником податків документів, необхідних для прийняття такого рішення, є дискреційними функціями контролюючого органу.

Донецький окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов. Суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідний податковий борг підлягає списанню, а оскаржені дії контролюючого органу не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях, оскільки право платника податків на списання безнадійного податкового боргу підтверджується матеріалами справи, що є безумовною підставою для його списання.

Перший апеляційний адміністративний суд скасував рішення суду першої інстанції в частині зобов’язання начальника прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу та прийняв у цій частині нове, яким зобов’язав контролюючий орган прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що начальник контролюючого органу виконує делеговані повноваження, закріплені положенням, і не виступає як самостійний суб’єкт у спірних правовідносинах.

ОЦІНКА СУДУ

Дискреційне повноваження надає суб’єкту владних повноважень відповідний ступінь свободи при прийнятті рішення, тобто, у межах, які визначені законом, цей суб’єкт має можливість самостійно (на власний розсуд) обирати один з кількох варіантів рішення.

Повноваження суб’єкта владних повноважень не є дискреційними, якщо законом встановлено тільки один варіант рішення.

КАС ВС дійшов висновку, що суди попередніх інстанцій обґрунтовано відхилили як безпідставні посилання суб’єкта владних повноважень на втручання в дискреційні повноваження контролюючого органу, оскільки судові рішення не містять вимоги про безпосереднє списання податкового боргу, а зобов’язують податковий орган прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу як орган, який наділений такими повноваженнями.

За кордономОгляд ЗМІ
Вчора, 13:38 • Новини • За кордоном
Проекти та інновації
Вчора, 11:45 • Новини • Проекти та інновації

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на поновлення процесуальних строків, пов'язаних з війною

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Часто єдиним ефективним способом призначити особі її заслужену пенсію за віком є лише звернення до суду

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Погане фінансування судів завжди негативно позначається на їх функціонуванні та оперативності

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Крім того, судді розповіли і про закордонний досвід щодо процедури банкрутства та порівняли його з українським

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи