Незалежність НБУ: Рада підтримала необхідні для співпраці з МВФ зміни

10 вересня 2021, 10:10Новини568

Этот материал также доступен на русском

Для нівелювання ризиків тиску на НБУ пропонується виключити положення закону, які зобов’язують регулятор підтримувати економічну політику уряду, якщо вона не суперечить стабільності гривні.

  • Посилання скопійованоlink copied

Верховна Рада 9 вересня ухвалила у першому читанні три законопроєкти, які необхідні на виконання Меморандуму з Міжнародним валютним фондом: зміни стосуються подання інформації від НБУ до уряду та врядування. Відповідні проєкти законів № 5850, 5851 та 5853 розміщені на сайті Верховної Ради, – повідомляє Мінфін.

Законопроєкт № 5850

Проєктом закону № 5850 пропонуються зміни до закону про НБУ. Ними хочуть розширити кваліфікаційні вимоги для керівництва регулятора, а також уточнити повноваження та порядок роботи правління й наглядової ради.

Крім того законопроєкт уточнює інструментарій Національного банку щодо управління золотовалютним резервом та уніфікує у тексті закону термін «золотовалютний резерв».

Для нівелювання ризиків можливого тиску на Національний банк, пропонується виключити положення закону, які зобов’язують регулятор підтримувати економічну політику уряду, якщо вона не суперечить забезпеченню стабільності гривні.

Документ також встановлює можливість для НБУ забезпечувати представництво інтересів у закордонних юрисдикційних органах.

Законопроєкт № 5851

Щодо № 5851, він стосується валютного регулювання НБУ. Ним пропонується зобов’язати банки обмінюватись інформацією про належність рахунків їхніх клієнтів до банківських рахунків, відкритих нерезидентам. Це допоможе здійснювати валютний нагляд за операціями.

Порядок ведення та використання банками інформаційної системи встановлюється Національним банком України.

«Цими законопроектами завершується реформа першого рівня банківської системи. Вони про інституційну незалежність НБУ. І ця незалежність — це не просто принцип, ця незалежність спрямована на реалізацію здійснення конституційної функції НБУ», — коментує документи голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев.

Законопроєкт № 5853

Третій законопроєкт, 5853, вносить зміни до Бюджетного кодексу щодо інформації, яку регулятор подає Мінфіну для складання Бюджетної декларації. Пропонується, що НБУ до 1 березня щороку надає владі інформацію про орієнтовний прогноз частини прибутку до розподілу, яка підлягатиме перерахуванню до державного бюджету.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

НБУ

Статті • Влада i люди
Якщо намагатися пришвидшити темпи економічного зростання нацбанківськими інструментами, ми отримаємо або інфляцію, або бульбашки на фінансових ринках

НБУ

Статті • Влада i люди
Чи можна збільшити обсяги іпотечного кредитування без навантаження на державний бюджет?

НБУ

Статті • Влада i люди
Набувши популярності серед молоді, кешбек як інструмент підвищення лояльності невдовзі може зникнути з українського фінансового ринку

НБУ

Статті • Влада i люди
Чому державні банки готові підтримувати програму

НБУ

Статті • Влада i люди
1 липня минув рік, як Національний банк став регулятором для небанківських фінансових установ

Законодавство

Статті • Влада i люди
Законопроєкт «Про кредитні спілки», зареєстрований під № 5125, 1 червня 2021 року був розглянутий Верховною Радою України у першому читанні та прийнятий за основу