За кордоном

Назад в СРСР. В росії може залишитись лише два банки і зникнуть валютні депозити у населення, – економіст

13 квітня 2022, 12:58Новини816

Прогноз викладений у щотижневому аналітичному огляді від Ukraine Economic Outlook

  • Посилання скопійованоlink copied

Вже за декілька місяців уся банківська система країни-агресора може бути представлена лише двома держбанками: Зовнішекономбанком (для операцій з валютою) та Сбєрбанком – для роботи із вкладами населення. Про це пише на своїй сторінці у Фейсбук економіст Михайло Кухар, представляючи щотижневий аналітичний огляд від Ukraine Economic Outlook.

Основні тези огляду наступні.

Банківський сектор

Головною новиною минулого тижня стало запровадження американських санкцій проти Сбєрбанку та Альфа-банку, які разом із банком «Тіньков», що потрапили під санкції двома тижнями раніше, контролюють понад 80% приватних вкладів населення. Цим банкам заборонено проводити валютні операції, їх кореспондентські рахунки у доларах та євро заморожені, що ставить їх на межу банкрутства.

Згідно з довоєнною статистикою ЦБР, втрата росіянами валютних депозитів в одному тільки «Сбєрбанку» може перевищити 100 млрд. дол.

Підсумковий збиток банків може перевищити 130 млрд. доларів (за курсом RUB/USD до початку війни) або, як зазначають російські аналітики, перевищить два річні оборонні бюджети країни (3,6 трлн рублів), шість річних бюджетів усієї системи вищої освіти (1, 26 трлн) і за один рік «знищить» весь прибуток, накопичений сектором за останні п’ять років.

Фондовий ринок

Відсутність істотних зрушень у переговорному процесі та очевидних військових переваг у сторін змушують валютні облігації рф коливатися у колишньому ризиковому діапазоні. Відсутність намірів росії виплачувати валютні зобов’язання у доларах та євро змушують інвесторів оцінювати ймовірність дефолту, що відбивається на рекордному зростанні вартості кредитно-дефолтних спредів.

Прибутковість облігацій із погашенням у 2027 році за тиждень збільшилася на 16,8% до 48,1%. З найбільшим дисконтом до номіналу торгуються зараз папери з погашенням у 2029 та 2035 році – 86% (на 4% більше минулого тижня). Найкоротші облігації з погашенням у 2023 році оцінюються у 23,5 цента за долар.

Кредитне агентство S&P привласнило росії рейтинг селективного дефолту через те, що квітневі облігації були погашені у рублях, а деякі інвестори відмовилися ухвалити таку виплату.

Росія має 30 днів до 4 травня, щоб погасити борг у доларах. Якщо країна отримує дефолтний рейтинг, це дозволить кредиторам вимагати погашення зобов’язань за рахунок заморожених активів ЦБР та за межами країни.

Дефолт за валютними зобов’язаннями майже необоротний. Вартість страхового інструменту на валютні облігації встановлює рекордні значення. Якщо до війни ціна 2Y CDS коливалася в діапазоні 80-100 USD, то останні котирування знаходяться в діапазоні $12-$13 тис, або на 14000% вище.

Нафта і газ

Згідно з оприлюдненою урядом рф статистикою у лютому 2022 року валютні надходження від експорту нафти та газу впали на 29%, а в березні – ще на 48%. А саме експорт нафти і газу трубопровідним транспрортом становить сьогодні основний стрижень платіжного балансу. За рахунок нафтового мита формується 38% доходів федерального бюджету. Як повідомлялося раніше, американські аналітики вважають цілком можливим «повністю замістити» частку нафти рф на ринку ЄС вже до літа 2022 року.

Висновки і прогноз

  1. Різке зниження цін на нафту через спалах коронавірусу в Китаї та викиду на ринок стратегічних запасів США здатне стиснути торговий баланс рф до негативного, а бюджет позбавити третини доходів.
  2. Дефолт рф офіційно буде оголошено 4 травня, після чого розпочнеться каскадний арешт майна росії за кордоном та блокування валютних рахунків суб’єктів рф, які могли оплачувати досі хоч якісь імпортні комплектуючі для імпортозалежних російських виробництв.
  3. Накопичені проблеми у банківській сфері змусять росію уже влітку вдатися майже до повної конфіскації вкладів населення в банках (у санкційних банках валютні депозити вже де-факто нічим не забезпечені), що призведе до банківської кризи в рф. Однією з можливих реакцій на це з боку ЦБ росії може стати націоналізація всіх комерційних банків. І як за часів СРСР банківська система буде представлена лише двома держбанками: Зовнішекономбанком для операцій у валютою та Сбєрбанком – для роботи із вкладами населення.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Більшість колег та товаришів адвоката Іллі Костіна - це люди, які відчули своє зобов'язання перед Батьківщиною захистити її. Але не всі...

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
В нас, українців, немає шляху іншого, ніж перемога

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Ключовим питанням дискусії стало: “Чи зможе Україна завдяки допомозі Заходу здобути воєнну перемогу?”