Зверніть увагу

Нав’язування банком послуг: у яких випадках є порушення законодавства?

23 жовтня 2021, 11:50Новини639

Этот материал также доступен на русском

Законодавство передбачає право громадян вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини з банком, а також отримувати від банку повну та достовірну інформацію про фінансові послуги.

  • Посилання скопійованоlink copied

Напевно, ви чули або й самі були в такій ситуації, коли банк під час відкриття, наприклад, зарплатної картки видавав на додачу ще й кредитну, стверджуючи, що першу без другої відкрити ніяк не можна. Нав’язування банком послуг та продуктів є порушенням чинного законодавства, – повідомляє ФГВФО.

Законодавство України передбачає право громадян вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини з банком, а також отримувати від банку повну, точну та достовірну інформацію про фінансові послуги. Така інформація повинна забезпечувати правильне розуміння клієнтом суті послуги без нав’язування її придбання.

Ст. 55 Закону України «Про банки і банківську діяльність» забороняє банкам вимагати від клієнта придбання будь-яких товарів чи послуг від банку або від спорідненої чи пов’язаної особи банку як обов’язкову умову надання банківських послуг.

Якщо так сталося, що банк, у якому вкладник мав депозит чи поточний/картковий рахунок, збанкрутував і перейшов під управління Фонду гарантування вкладів, Фонд відшкодує фізособам та ФОП кошти на таких рахунках у межах гарантованої суми. Для отримання відшкодування вкладник може звернутися до будь-якого відділення банків-агентів Фонду (перелік за посиланням у коментарях) . Банк-агент після ідентифікації та верифікації вкладника виплачує йому відшкодування готівкою або шляхом переказу коштів на рахунок, вказаний вкладником.

Зверніть увагу! Інструкцією про порядок здійснення Фондом гарантування вкладів фізичних осіб захисту прав та законних інтересів вкладників передбачено, що вимога банку-агента Фонду до вкладника придбати послугу та/або укласти договір (наприклад, банківського вкладу чи поточного/карткового рахунку) як умова отримання гарантованого відшкодування є нав’язуванням послуг. Водночас банк може запропонувати скористатися іншими своїми послугами і це не є порушенням прав вкладника, оскільки він сам вирішуватиме скористатися ними чи ні.

Банк-агент Фонду зобов’язаний:

  • здійснювати виплату відшкодування коштів вкладникам банків, що знаходяться в управлінні Фонду, відповідно до нормативно-правових актів Фонду;
  • не здійснювати нав’язування послуг або створення перешкод для вкладника, який звернувся до нього за отриманням гарантованого відшкодування.

У разі виникнення будь-яких спірних питань щодо отримання відшкодування коштів за вкладом вкладник має право звернутися до Фонду. Інформація щодо порядку звернення розміщена на сайті Фонду у розділі «Звернення громадян».

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі