За кордоном

LIBOR: що означає, як розраховується, чому росте?

30 березня 2021, 11:15Новини676

Этот материал также доступен на русском

Заздалегідь передбачити динаміку ставки LIBOR, яка залежить і від загальноекономічної ситуації на світовому ринку, складно. Протягом свого існування вона змінюється досить істотно.

  • Посилання скопійованоlink copied

LIBOR розраховується Британською банківською асоціацією і є найбільш поширеним показником короткострокових процентних ставок у всьому світі. Розшифровується ця ставка як London Interbank Offer Rate, що в адекватному перекладі відповідає значенню – усереднена процентна ставка міжбанківського кредитування на міжнародному ринку, – повідомляє «Простобанк Консалтинг».

Ранок в Лондоні

Розмір LIBOR визначається щодня Британською асоціацією банкірів (BBA). Її розмір служить барометром стану банківської системи. Якщо ставка зростає, то це показує, що банки менш охоче кредитують один одного. Принципова відмінність LIBOR від інших усереднених ставок в тому, що вона визначається не на біржі, а на міжбанківському ринку. Історично він знаходиться в Лондоні.

LIBOR формується починаючи з 1985-го року на основі процентних ставок кількох банків-орієнтирів, в число яких, наприклад, входять Banque Nationale de Paris (Франція), Bank of Tokyo (Японія), Deutsche Bank (Німеччина), Morgan Guaranty Trust Company of New York (США) і National Westminster Bank (Великобританія). Всього беруть участь шістнадцять банків.

Банки-орієнтири вибираються на підставі сформованої репутації, рівня кредитного рейтингу і активності на валютному ринку. Діяльність банків, що входять в список для розрахунку LIBOR, підлягає постійному моніторингу. Для цього BBA як мінімум раз на рік переглядає їх список і публікує результати перевірок.

Банки, що входять до бази розрахунку ставки, щодня надають свої котирування уповноваженому Асоціацією агентству Телерейт між 11.00 і 11.30 ранку за лондонським часом. Близько 12.00 публікується фіксинг LIBOR. Котирування банків упорядковуються, чотири верхні і чотири нижні значення відкидаються, а значення що залишилися усереднюються.

Оскільки міжбанківський кредит може видаватися в різних валютах, фіксинг LIBOR розраховується по семи найважливіших валютах: долар США, євро, англійський фунт, японська ієна, швейцарський франк, канадський долар і австралійський долар.

Таким чином, ставка визначається щодня по кожній валюті, і вона має цілу мережу розгалужень. Тобто, вона може бути одноденна, дводенна, триденна, тижнева, місячна, піврічна і річна, включаючи інші проміжні терміни. Всього п’ятнадцять термінів визначення.

Наприклад, річна ставка LIBOR – ставка відсотка, за якою один банк дає кредит іншому банку терміном на рік. Одноденна ставка – ставка, за якою банк може отримати кредит на один день, тижнева – кредит на тиждень, і інші відповідно.

Ставки LIBOR для абсолютно однакових кредитів, але таких що видаються в різних валютах іноді дуже істотно відрізняються один від одного. Якщо розглядати іпотечне кредитування , то відсоток по іпотеці найчастіше прив’язаний до доларової ставки. Отже, ключовий індикатор для ставки – рівень облікової ставки Федеральної Резервної Системи США.

Виходить нехитра залежність – якщо зростає облікова ставка, зростає і доларова ставка LIBOR, якщо облікова ставка падає – падає і ставка LIBOR. Але ось на відміну від щоденного оновлення LIBOR, облікова ставка оголошується Федеральною Резервною Системою приблизно раз в 5 тижнів.

Головна ставка Європи

Де можна подивитися поточну ставку?

У практиці ділового спілкування вже не завжди вживається навіть сам термін LIBOR, мова йде про маржі – настільки вкоренилася думка в непорушності ставки LIBOR і її значущості як відправної точки в міжнародних кредитно-фінансових відносинах.

Значимість ставки LIBOR в тому, що вона використовується давно і визнана в якості серйозного міжнародного показника. Як позитивні її властивості не можна не відзначити її масштабність: вона пропонує фіксинг по найбільшому набору валют і строків. Її розрахунок абсолютно відкритий і досить зрозумілий. Щодо банків, що входять до бази розрахунку, вони формують ринок і мають дуже високий кредитний рейтинг.

Банки використовують цей індекс як базовий при розрахунку кредитної ставки і зазвичай додають до нього 5-6%. Плаваюча ставка досі є новинкою для українського ринку і в більшій мірі цікава професіоналам, які добре орієнтуються в макроекономічних показниках і поведінці фінансових ринків.

Взявши короткостроковий кредит, прив’язаний до LIBOR, перед зниженням цього індексу можна істотно заощадити, так як щомісячний платіж буде постійно перераховуватися виходячи із значення LIBOR за минулий квартал фіскального року.

Процентна ставка – це плата за користування грошовими коштами. Для нашого ринку звичніше платити фіксований % річних у валюті, ніж туманне LIBOR +%.

Заздалегідь передбачити динаміку ставки LIBOR, яка залежить і від загальноекономічної ситуації на світовому ринку, складно. Протягом свого існування вона змінюється досить істотно. Рекордне значення в доларовому еквіваленті вона мала 20 років тому, закріпившись на рівні 9%, потім зазнавала коливання в обидва боки: 3,3% – 1992 рік, 6,8% – 2000 рік, 1,4% – 2003 рік, 4, 29% – 2006 рік, 5,32% – 2007 рік, зараз вона сягає 0,35%. При розрахунку оплати довгострокових кредитів в українських банках найчастіше застосовувалася формула % + 4,0025% (LIBOR).

При низьких ставках LIBOR +% є більш цікавим, ніж фіксований. Але якщо говорити, наприклад, про довгостроковий кредит, то довготривале перебування ставок LIBOR на одному низькому рівні залишається малоймовірним.

Динаміку і конкретне значення LIBOR можна знайти на сторінці Асоціації Британських Банків, розділ USD, 6m – терміном на півроку, за датою.

Прив’язка ставок споживчих кредитів, що також відноситься до іпотечних кредитів, до ставки LIBOR може бути зручна для тих банків, які самі, в свою чергу, займають кошти на іноземних ринках. У цьому випадку банк захищає себе від можливого коливання ставок на міжнародних ринках, так як, якщо LIBOR буде підвищуватися, виросте і ставка кредиту для позичальника.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Після початку війни та запровадження воєнного стану законодавець змінив правове регулювання сфери кредитування

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Заява має подаватися до органу, яка у даний момент здійснює кримінальне провадження: під час досудового розслідування — до слідчого чи прокурора, а під час судового провадження —…

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Законодавство передбачають більш ніж достатню кількість важелів та ефективних правових інструментів, якими може скористатися кредитор при здійснені захисту своїх майнових прав

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Як буде змінюватися ринок NPL в 2021 році, і чому одним з його драйверів стане продаж кредитних портфелів держбанків.