Королівство Есватіні створює суверенний фонд на $275 мільйонів для підтримки агросектору та промисловості

12 травня 2025, 13:03Новини104

Этот материал также доступен на русском

Очікується, що фонд акумулює державні активи — зокрема частки в державних компаніях, банках, страхових установах, землі та гірничодобувних підприємствах

  • Посилання скопійованоlink copied

Південнеафриканська держава Есватіні (колишній Свазіленд) оголосила про плани створити свій перший суверенний фонд добробуту на суму близько 5 мільярдів емалангень ($275 млн) вже цього року. За словами міністра фінансів Ніла Рейкенберга (Neal Rijkenberg), мета фонду — стимулювати розвиток стратегічних секторів економіки, зокрема виробництва, агропереробки та сільського господарства.

Інструмент довгострокового розвитку

За словами міністра, проект закону про фонд вже підготовлений у співпраці зі Співдружністю націй і має бути остаточно затверджений протягом наступних трьох місяців. «Ми дуже активно просуваємо цей проєкт і хочемо зробити його максимально ефективним», — зазначив Рейкенберг в інтерв’ю.

Очікується, що фонд акумулює державні активи — зокрема частки в державних компаніях, банках, страхових установах, землі та гірничодобувних підприємствах.

«Ми сподіваємося, що цей фонд допоможе залучити приватні інвестиції в стратегічні галузі, які зможуть створити стійке багатство для майбутніх поколінь», — додав міністр.

Бюджетний дефіцит та заходи стабілізації

Попри амбітні інвестиційні цілі, країна наразі стикається з фінансовим дефіцитом у 3% ВВП, а також із борговими зобов’язаннями на суму близько 2 млрд емалангень, які уряд намагається погасити за рахунок позик від міжнародних партнерів.

Серед джерел фінансування:

  • $100 млн — вже схвалені Світовим банком;
  • $45 млн — у перемовинах з Африканським банком розвитку;
  • $50 млн — обговорюється з Фондом міжнародного розвитку ОПЕК.

Крім того, міністр повідомив, що у червні Есватіні може випустити новий державний облігаційний займ на Йоганнесбурзькій фондовій біржі (JSE) — обсяг не перевищуватиме кількох сотень мільйонів ранд.

Нагадаємо, що у 2024 році країна вже розмістила облігації на 400 млн рандів у межах 4-мільярдної програми з купоном 11,875%. Після того як Moody’s підвищила рейтинг боргової програми до інвестиційного рівня, уряд сподівається на зниження вартості запозичень і розширення кола інвесторів.

Інфраструктура, водні ресурси й допомога США

Фінансові прогнози уряду передбачають економічне зростання на 8,3% у 2025 році, однак цей показник можуть переглянути в бік зниження, залежно від наслідків американських тарифів для основних торговельних партнерів країни.

Зростання має бути підкріплене інфраструктурними проектами, зокрема:

  • будівництвом Міжнародного конференц-центру та п’ятизіркового готелю;
  • реалізацією водного проекту Mkhondvo-Ngwavuma в регіоні Шіселвені. Очікується, що дамба Mpakeni, яку завершать у 2028 році, забезпечить зрошення 30 000 гектарів сільгоспугідь і принесе користь 100 000 мешканцям.

США також частково відновили гуманітарну допомогу, призупинену раніше цього року. Зокрема, програма PEPFAR (Президентський фонд надзвичайної допомоги в боротьбі зі СНІДом) фінансує критичні компоненти системи охорони здоров’я, включно з персоналом і препаратами для лікування ВІЛ.

Спроба Есватіні створити суверенний фонд добробуту свідчить про прагнення країни зменшити залежність від донорських вливань та посилити економічну самостійність через залучення інвестицій і ефективне управління державними активами. Попри фінансовий тиск і виклики з боку зовнішнього середовища, уряд демонструє стратегічний підхід до довгострокового зростання.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Контролюючий орган інформує нового власника про податкові зобов'язання після отримання даних про зміну власності

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Державна політика має бути спрямована на перенаправлення грошових потоків в бюджет у цивілізований спосіб

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Спільнота творців не має наміру сидіти склавши руки, спостерігаючи, як Копіпастор краде та заробляє на чужих авторських правах

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного