Іпотека відновлюється завдяки кредитуванню на вторинному ринку, — НБУ

23 червня 2021, 11:05Новини155

Этот материал также доступен на русском

Відновлення іпотеки стало можливим передусім завдяки зниженню вартості: середньозважена ефективна ставка за іпотекою в квітні становила 14,1%, що майже на 7 в. п. менше, ніж на початку минулого року.

  • Посилання скопійованоlink copied

Починаючи із середини 2020 року іпотека в Україні почала стрімко відновлюватися, передусім завдяки кредитуванню купівлі житла на вторинному ринку. Про це йдеться в Звіті про фінансову стабільність Нацбанку, – повідомляє Мінфін.

Згідно із звітом НБУ, відновлення іпотеки стало можливим передусім завдяки зниженню вартості: середньозважена ефективна ставка за іпотекою в квітні становила 14,1%, що майже на 7 в. п. менше, ніж на початку минулого року.

Нові видачі за перші чотири місяці зросли в два рази за кількістю та майже в три — за обсягом у річному вимірі.

Частково жваве іпотечне кредитування в березні та квітні є результатом програми державної підтримки. Обсяги іпотеки зростають передусім за рахунок кредитів на купівлю житла на вторинному ринку.

За останні 12 місяців на новобудови банки видали близько 15% від усієї нової іпотеки.

Для запуску масової іпотеки важливо впорядкувати ринок новобудов та підвищити рівень захисту прав кредиторів, йдеться у звіті НБУ.

Правове поле має гарантувати рівні умови як для позичальників, так і для кредиторів.

На початку 2021 року почала свою роботу програма державного субсидування «Доступна іпотека під 7%», що дає змогу знизити вартість позики для боржника. Вона потенційно може створити значний додатковий попит на іпотеку.

За програмою кредитні ризики несуть виключно банки, тож вони зберігають діючий підхід до оцінки платоспроможності клієнтів. Він на сьогодні переважно консервативний.

Отримати пільговий кредит під 7% буде нелегко. В урядовій постанові № 63 прописані обмеження як до позичальників, так і до предмету іпотеки.

  • Максимальна сума позики — 2 млн грн;
  • Максимальний термін — 20 років;
  • Мінімальний перший внесок — 15% вартості житла.

Взяти кредит можна буде і на нове житло, в тому числі ще недобудоване, і на житло на вторинному ринку, але якому не більше трьох років, тобто яке введене в експлуатацію не пізніше 2015 року.

Для самотньої людини або сім’ї з двох осіб площа житла обмежена 50 кв. м. На кожного наступного члена сім’ї додається 20 кв. м. Вартість загальної площі житла, що перевищує допустиму норму, має бути сплачена позичальником за рахунок власних коштів або на загальних умовах кредитування.

Право на пільгове кредитування матимуть не всі. Претендувати на іпотеку під 7% в першу чергу зможуть ті, хто реально потребує поліпшення житлових умов. До таких, згідно документу, віднесено:

  • громадян, які останні 5 років не продавали житло (крім тимчасово переміщених осіб),
  • тих, хто перебуває на так званому «квартирному обліку»,
  • мешканців гуртожитків, або громадяни, що володіють житлом, яке за площею не перевищує 13,65 кв. м на одного члена сім’ї,
  • молоді сім’ї,
  • внутрішньо переміщені особи,
  • науковці, медики і бюджетники.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Українців хоче чути світ, і люди доброї волі вірять – прийде велика перемога

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Днями завершився добор на посаду керівника ДП «Національний центр Олександра Довженка»

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Прийняті норми законів в цілому направлені на протидію та запобіганню дискримінації прав людини, пов’язаних саме з трудовими відносинами

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Забудовники перекладатимуть усі додаткові витрати на покупців та інвесторів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Як заробляють, на що витрачають, на чому економлять і як кредитуються українці під час війни?