Проблемні боргиЗверніть увагу

Як не стати боржником за водопостачання та водовідведення?

21 вересня 2021, 12:16Новини312

Этот материал также доступен на русском

Рекомендовано зберігати квитанцію за оплату в електронному вигляді, а ще краще – роздрукувати її, тобто мати квитанції за оплату послуг і в електронному, і в паперовому вигляді.

 • Посилання скопійованоlink copied

Заборгованість за централізоване водопостачання та централізоване водовідведення станом на кінець липня 2021 року становить 6,5 млрд. грн., – такі дані наведені в експрес-випуску Державної служби статистики від 9 вересня 2021 року. В той же час за останній рік станом на 20.09.2021 року було винесено 18457 рішень та 16086 судових наказів щодо стягнення заборгованості за централізоване водопостачання та централізоване водовідведення . Про те, як запобігти заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення розповіла юрист Галина Шрамко.

Законодавче підґрунтя надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення

Сьогодні правове регулювання щодо надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення регулюють наступні нормативно-правові акти:

 • Закон України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»;
 • Закон України «Про житлово-комунальні послуги»;
 • Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»;
 • Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність»;
 • Постанова Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 року № 690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення»;
 • Наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 липня 2008 року № 190 «Про затвердження Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України»;
 • Наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 5 липня 2018 року № 130 «Про затвердження Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності».

Також необхідно враховувати нормативно-правові акти, що затверджуються органами місцевого самоврядування і діють на певній території. Ознайомитись з ними можливо, як правило, зайшовши на офіційний сайт відповідної громади або ж подати письмово офіційний запит з вимогою надання копій рішень відповідної громади щодо встановлення порядку централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, встановлення тарифів за дані послуги, встановлення норми водоспоживання та водовідведення, тощо.

Як запобігти заборгованості?

Щоб запобігти заборгованості, по-перше, необхідно щомісячно сплачувати за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

По-друге, бажано при оплаті послуг, роздруковувати квитанцію за сплату таких послуг і зберігати її в окремій папці.

Щоб убезпечити себе та близьких від зараження COVID-19 можливо сплачувати в режимі онлайн – в особистому кабінеті відповідного комунального підприємства, за допомогою онлайн-банкінгу, різних мобільних застосунків на ваш вибір.

Рекомендовано зберігати квитанцію за оплату в електронному вигляді, а ще краще – роздрукувати її, тобто мати квитанції за оплату послуг і в електронному, і в паперовому вигляді. Якщо представники комунального підприємства вам повідомлять про наявну у вас заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення ви одразу будете мати докази сплати вами даних послуг вчасно і в повному обсязі.

По-третє, при здійснені оплати за житлово-комунальні послуги, в тому числі послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення необхідно:

 • вірно вказати актуальний IBAN рахунок комунального підприємства, що надає вам послуги;
 • вірно вказати ваш абонентський номер споживача;
 • період сплати за послуги;
 • попередні та поточні показники лічильника (за наявності);
 • розмір сплати, розрахувавши вартість послуги згідно актуальних тарифів.

По-четверте, періодично робіть запити в письмовій або усній формі (на ваш вибір) до комунального підприємства щодо поточного фінансового стану вашого абонентського рахунку з метою запобігання конфліктних ситуацій щодо сплати за надані послуги.

Як запобігти стягненню заборгованості в судовому порядку?

Інколи в житті можуть виникнути фінансові труднощі, а тому може виникнути заборгованість за житлово-комунальні послуги, в тому числі за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Якщо справа щодо заборгованості буде передана до суду, то окрім сплати наявної заборгованості, потрібно буде сплатити також і за судовий збір, встановлений Законом України «Про судовий збір», а саме:

 • у разі позовного провадження 1,5 % ціни позову або не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2270 гривень);
 • у разі наказного провадження 0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (227 гривень).

Щоб запобігти судовому провадженню щодо стягнення заборгованості, а сплатити заборгованість частинами, є можливість підписати договір про реструктуризацію боргу, попередньо подавши заяву щодо бажання укласти даний договір та додати документи, що підтверджують неможливість вчасно і в повному обсязі погасити наявну заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Підсумовуючи весь матеріал, варто наголосити на наступному:

 • вчасно сплачуємо за послуги згідно встановлених актуальних тарифів щомісяця;
 • зберігаємо квитанції про оплату за послуги;
 • періодично уточнюємо інформацію щодо поточного фінансового стану вашого абонентського рахунку в комунальному підприємстві, що надає такі послуги;
 • випадку розбіжностей щодо оплати за послуги та наявності заборгованості вирішуємо спір в досудовому порядку.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі