Проекти та інновації

Фінансисти назвали переваги створення муніципального банку Києва

21 квітня 2021, 12:51Новини217

Этот материал также доступен на русском

Ідея створення муніципального банку вже була – це банк «Хрещатик», але, на жаль, з самого початку були допущені фатальні помилки.

  • Посилання скопійованоlink copied

Муніципальний банк може стати найкращим фінансовим інструментом контролю за коштами міста та дозволить акумулювати значні суми коштів для реалізації важливих для міста проєктів.

Про це розповів радник з інвестицій та фінансів мерії Києва, ексдиректор департаменту міжнародних зв’язків НБУ Сергій Круглик під час круглого столу «Чому Києву потрібен свій муніципальний банк», – повідомляє «Фінансовий клуб».

Муніципальний банк може акумулювати кошти громади. «Бюджет Києва становить близько 60 млрд грн. Плюс існує більше 1800 комунальних підприємств Києва, кошти яких могли б ефективніше працювати в окремому міському банку замість десятків інших банків. Залишки на рахунках бюджетних установ, муніципальних підприємств вже є достатньою пасивною базою. Крім того, я думаю, що і кияни радо б тримали свої гроші в такому банку», – вважає старший економіст Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар.

Йдеться про створення банку, що належитиме громаді і буде здатен розвивати важливі для міста проєкти, використовуючи кошти громади і ресурси, які є в комунальних підприємств. «Зараз комунальні підприємства витрачають великі суми – сотні мільйонів гривень – тільки на обслуговування в інших банках. Ці гроші втрачаються, але тепер зможуть працювати на місто у муніціпальному банку Києва. І цей додатковий ресурс, так званий тимчасово вільний ресурс, теж можна використовувати на користь громаді», – зазначив пан Круглик.

Це не єдині джерела, на яких може працювати муніципальний банк. «Які можуть бути ресурси для цього банку? Це зарплатні проєкти і оборотні кошти муніципальних підприємств, і міський бюджет, і всі закупівлі, розподіл субсидій, і навіть «Картка киянина», – каже Сергій Круглик. І цей проєкт буде добре розвиватися. Якщо і неприбутково для банку і міста, так не збитково точно».

Ексголова спостережної ради Універсал Банку Сергій Стратонов назвав три головні функції нового банку. «В усьому світі муніципальні банки виконують, крім власне сервісних обслуговуючих, три функції: перша – допомога в залученні інвестора і надання гарантії збереження цих грошей, друга – допомога муніципальній комуні в експертизі проєктів, і третя – муніципальні позики», – каже експерт.

Ресурси в міста є – 250-300 млрд грн обігових коштів комунальних підприємств, каже пан Круглик. «Нещодавно я отримав інформацію, що на сьогодні ці кошти становлять біля 500 млрд грн. Це ресурс міста, який може використовуватися як додаткові кошти для розвитку самого міста», – зазначив він.

Це дозволить Києву закумулювати суттєві кошти. «Це також можливість допомагати бюджетному процесу – його створенню та контролю. Тому що по всім підприємствам можна дивитися за фінансовими операціями і формулювати управлінську звітність», – каже Сергій Стратонов.

При цьому Київ під час створення банку не повинен допускати минулих помилок. «Ідея створення муніципального банку була – це банк «Хрещатик», але, на жаль, з самого початку були зроблені помилки. Не може в муніципальному банку частка належати якійсь фізичній особі. Банк має на 100% належати громаді Києва», – впевнений Сергій Круглик.

«Всі операції, які будуть виконуватися банком, відображатимуться на київському бюджеті. Ризики всіх цих проєктів буде нести тією чи іншою мірою київський бюджет», – пояснює експерт, фінансовий директор Allseeds Ігор Францкевич.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом