Проблемні борги

Боргова розписка від “А” до “Я”

26 лютого 2021, 09:29Новини261

Этот материал также доступен на русском

Відсутність підпису позичальника робить розписку недійсною. Підписуючи, боржник повинен розшифрувати підпис, зазначивши своє ПІБ повністю.

  • Посилання скопійованоlink copied

Згідно із частиною другою статті 1047 ЦК України на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому визначеної грошової суми або кількості речей.

Боргова розписка це зафіксоване на папері підтвердження, що людина отримала певну суму коштів у борг, – йдеться на порталі vkd.Юридична допомога.

Боргова розписка має містити наступну інформацію:

  • сума яку позичаєте у гривнях, якщо в іноземній валюті, зазначаєте поточний курс (сума зазначається у цифрах та літерами, у дужках);
  • умови на яких боржник отримав гроші;
  • дата отримання позичальником грошових коштів (цифрами та літерами, у дужках);
  • дата повернення позичальником боргу (цифрами та літерами, у дужках);
  • дата та місце (місто, село) написання;
  • дані сторін – ПІБ, місце реєстрації, контакти.

Зверніть увагу! Відсутність підпису боржника робить розписку недійсною. Підписуючи, боржник повинен розшифрувати підпис, зазначивши своє ПІБ повністю. Маєте сумніви у добропорядності позичальника, запросіть свідків, завдання яких, бути присутніми при передачі коштів позичальнику та підписатися, зазначити свої ПІБ та місце реєстрації.

Розписка має юридичну силу та позовну давність у 3 роки.

Документ має бути написаний власноруч позичальником. Допускається машинний текст/набір тексту на комп’ютері, але в такому випадку вам необхідно буде звернутися до нотаріуса.
Після повернення боргу ви повертаєте боржнику розписку.

Зверніть увагу! У розписці обов’язково зазначте, що гроші мають статус позики або підтвердження за Договором позики, якщо такий договір був складений. Це на той випадок, щоб Боржник не почав казати, що це був подарунок або оплата за його консультаційні послуги і т.п.

Про визнання боргу свідчать:

  • письмове прохання відстрочити сплату боргу;
  • відповідь на повідомлення у мессенджерах або на лист електронної пошти про домовленість про перенесення строків повернення коштів або інші суттєві обставини, які свідчать про наявність боргу;
  • сплата Боржником частини або іншою особою, за його згодою, основного боргу або штрафу (ВСУ від 09.11.2016 р. по справі № 6-1457цс16), при частковій сплаті основного боргу в межах строку позовної давності, веде до переривання позовної давності (ВСУ від 01.11.2017р. по справі № 6-1611цс17).

Інфляційні втрати по борговій розписці можна стягнути лише за зобов’язанням, вираженим в гривні, а не в іноземній валюті.

У разі, якщо бажаєте отримати відсотки від даних в борг коштів, заключайте Договір позики, але пам’ятайте, що отримати відсотки зможете при умові, якщо даєте гроші підприємцю під потреби бізнесу, про що обов’язково зазначаєте в Договорі позики (п.1 ст.1048 ЦКУ).

При складанні Розписки зазначається обов’язок боржника повернути на першу вашу вимогу, протягом встановленого строку, позичені кошти. Тобто коли ви самі того забажаєте, або буде діяти норма абз.2 п.1. ст.1049 ЦКУ (протягом тридцяти днів).

У Розписці має бути чітко зазначена прописом (цифрами та літерами) точна дата повернення і яка грошова сума буде вам повернута. Зазначайте ці дані окремим рядком і зазначте настільки чітко, щоб не допустити подвійного трактування.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
У 2021 році динаміка практики щодо притягнення до солідарної відповідальності зросла до 10 справ, а у 2022 – вже до 17

Стягнення боргiв

Статті • Стягнення боргiв
Щоб достовірно визначити природу нарахованих відсотків, необхідно дослідити як умови договору, так і розрахунок заборгованості, виконаний позикодавцем (банком)

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Жодних виключень для виконання судових рішень Постанова НБУ не передбачає...

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
На кінець 2022 року доступ до АСВП мають 253 приватні виконавці, або ж 89% від загальної кількості діючих

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Реальну вартість арештованого майна в ході аукціону визначає ринок

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Часто єдиним ефективним способом призначити особі її заслужену пенсію за віком є лише звернення до суду