Проекти та інновації

Альо, Мінюст? Дзвінок 2. “Чи увійдуть арбітражні керуючі у систему БПД?”

16 квітня 2021, 09:57Новини1088

Этот материал также доступен на русском

Ідея гарна, але навряд чи економічно доцільна…

  • Посилання скопійованоlink copied

В розвиток спецпроєкту «Альо, Мінюст?» Валерія Коломієць, заступник Міністра юстиції України, відповіла на два цікавих питання, що виникли на ринку.

Перше стосувалось того, чи дійсно регулятор готовий до залучення арбітражних керуючих у систему безоплатної правової допомоги? А друге – актуалізація стану розробки нового електронного кабінету АК.

Що стосується ідеї “ввести” арбітражних керуючих в систему БПД, яка надає юридичні послуги, правничу допомогу найбільш незахищеним верствам населення, то вона, дійсно, обговорювалась. Тим більше, що вже більше року діє система банкрутства фізичних осіб. Врешті-решт, технічно це зробити було б не дуже складно – вистачило точкових законодавчих змін до чинного Кодексу України з процедур банкрутства. Але одночасно з тим, в Мінюсті стикнулись з іншими проблемами.

По-перше, йдеться про необхідність обрахувати методологію, розрахувати, яким чином буде оцінюватись винагорода арбітражному керуючому, яким чином буде оцінюватись ефективність його роботи. Це, як мінімум, вимагає напрацювання багатьох внутрішніх документів.

По-друге, це «питання ціни», тобто входу в процедуру. Якщо людина має право на БПД, логічно,що вона не буде сплачувати винагороду АК, судовий збір як це відбувається зараз. І тоді виникає логічне запитання, а в чому сенс взагалі перекладати цю суму на державу? Тобто, конкретній людині, може, воно і стане в нагоді, допоможе у розв’язанні ситуації, але ж, об’єктивно кажучи, навантаження, яке буде нести держбюджет, не відповідатиме інтересам суспільства. В результаті у Міністерстві вирішили глянути на цю проблему під іншим кутом. І наразі доробляється Концепція процедури прощення боргів фізичної особи у позасудовому порядку, так би мовити, в процесі спеціальної адмінпроцедури для фізичних осіб. Іншими словами, у Мінюсті не чіпатимуть той механізм, який зараз діє для банкрутства/відновлення платоспроможності фізичних осіб, але для тих громадян, які мають «повернуті» виконавчі провадження (через неможливість їх виконання), буде налагоджений механізм прощення боргів. Водночас слід розуміти, що списуватимуться не усі борги, а ті, що менші за 30 розмірів мінімальної заробітної плати (тобто, станом на сьогодні – 180 000 грн). Як конкретно виглядатиме ця адміністративна процедура, ще достеменно не відомо. Але як варіант – людина буде звертатись в ЦНАП, або застосовувати відповідний сервіс на порталі “Дія”, фактично «звільняючись» від боргу у декілька кліків.

Що стосується запуску нового електронного кабінету АК, то, на жаль, з об’єктивних причин це буде можливим не раніше кінця 2021 року. Це пов’язано з тим, що розробка такої системи коштує не кілька тисяч доларів або євро, а значно більше, хоча добре, що у цьому відношенні є допомога європейських партнерів. Однак також існують і суто технічні аспекти: в Мінюсті мають спілкуватися з НААКУ, разом аналізувати, як «прописані» техзавдання, наскільки АК буде зручно працювати в «Особистому кабінеті», які доступи й до яких Реєстрів будуть необхідні.

Тож процес триває, можливо, не так швидко, як того хотілося, але якісно.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Мінюст

Статті • Влада i люди
Продовжити термін дії закордонного паспорту, який вже був продовжений раніше, неможливо

Мінюст

Статті • Влада i люди
Шлях до рівноправного партнерства професійної спільноти і держави легким не буває

Мінюст

Статті • Влада i люди
Робоча група була і залишається максимально відкритою до усіх пропозицій та форм співпраці

Мінюст

Статті • Влада i люди
За останні роки кількість справ про банкрутство зменшується, на відміну від числа бажаючих стати арбітражними керуючими

Мінюст

Статті • Влада i люди
Деякі банки відмовляються надавати виконавцям інформацію про номери рахунків боржника та сум коштів, які наявні на рахунках боржника