Акціонери українського Альфа-Банку “піднімають ставки”. Йдеться про докапіталізацію на $1 млрд

18 травня 2022, 12:55Новини248

Питання продажу банку поки що в порядку денному не значиться

  • Посилання скопійованоlink copied

Після того як Михайло Фрідман та його партнери потрапили під санкції США, Британії та ЄС, Нацбанк зобовʼязав передати їхні акції в управління довіреній особі. Бюро економічної безпеки заарештовує активи Фрідмана на сотні мільйонів доларів, але він хоче влити в банк ще 1 мільярд доларів.

Власники «Альфа-Банку Україна» Андрій Косогов (41% акцій), Михайло Фрідман (32,9%) та Пьотр Авен (12,4%) планують докапіталізувати банк на $1 млрд. Довірена особа російських бізнесменів, відомий міжнародний економіст Симеон Дянков уже отримав дозвіл від Національного банку України опрацювати це питання з акціонерами. Про це Forbes розповіли три співрозмовники в керівництві «Альфи» та НБУ.

Сума $1 млрд удвічі перевищує власний капітал «Альфа-Банку Україна». Прямо зараз банк не відчуває гострої потреби в капіталі і має в своєму розпорядженні достатню ліквідність, каже перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова. Але Фрідман та Ко налаштовані оббивати пороги регуляторам у Британії, Євросоюзі та США, щоб розморозити потрібну суму та підтримати український банк. Навіщо?

Багатоходівка

Акціонери, зокрема Михайло Фрідман, хочуть підтримати банк, щоб він «залишався керованим і продовжував працювати на користь українській економіці», каже голова наглядової ради «Альфи» Роман Шпек. Вони позбавлені права голосу в банку, але не відмовляються від відповідальності перед вкладниками та співробітниками, наголошує він. Це непростий, але найшвидший шлях до стабілізації банку, каже Дянков. З цією місією він і прийшов до «Альфа-Банку Україна» – вийти з кризи і створити умови для залучення інвесторів. Але питання продажу банку, за його словами, поки що в порядку денному не значиться.

Фрідман не хоче продавати банк, розповів співрозмовник із керівництва «Альфи». Більше того, він розглядає як варіант порятунку бізнесу відмову від російського громадянства, розповів співрозмовник, близький до топменеджменту «Альфи». Про такі плани відомо й співрозмовнику в НБУ. Бізнесмен народився у Львові, а мешкає в Лондоні. Крім російського має паспорт громадянина Ізраїлю. Сам Фрідман не відповів на прохання особисто прокоментувати тему громадянства. Без російського паспорта Фрідман може вийти з-під санкцій, тоді Авен і Косогов зможуть передати йому свої частки в українському бізнесі, припускає топменеджер НБУ, який попросив не згадувати його в статті. Так у березні 2022-го зробили Герман Хан та Олексій Кузьмічов.

Хто володіє українською «Альфою»

Наразі Андрій Косогов – найбільший акціонер «Альфа-Банку Україна» з часткою 40,96%. У Фрідмана – 32,86%, у Авена – 12,4%. Ще 9,9% володіє італійська UniCredit. Цю частку вона отримала в 2016 році, обмінявши на неї свій український актив Укрсоцбанк (зараз поглинений «Альфою»). Ще 3,87% в американської організації The Mark Foundation for Cancer Research. Усі акціонери володіють «Альфою» через материнський холдинг – люксембурзьку ABH Holdings S.A. У майбутньому можливий продаж банку, наприклад, через «обмін» активами з міжнародним банком, який сьогодні хоче «вийти» з Росії, припускає Рожкова. Замість своїх активів у Росії він отримав би українську «Альфу». Але все це лише після війни.

Як справи в «Альфі»

«Ми вистоїмо», – каже керівник одного із підрозділів «Альфа-Банку Україна». Він запевняє, що в колективу немає відчуття приреченості. Наразі «Альфа» активно відновлює роботу відділень на звільнених територіях. Банк підвищив ставки за деякими вкладами на 2-3 в.п. та додав бонусні 3% річних при пролонгації депозитів. За два місяці випустив шість оновлень цифрового банку Sense SuperApp, включаючи функції підтримки ЗСУ та продажу військових облігацій.

Позичальникам, які погасили кредити за картами у період воєнного стану, банк пробачив 20% боргу.

Після перших стрес-тестів «Альфа-Банк Україна» серйозно наростив капітал та покращив структуру активів, каже Рожкова. Останній стрес-тест 2021-го також пройшов успішно. Випробуванням стали санкції проти акціонерів. З початку року обсяг коштів фізосіб в «Альфі» скоротився на 4,3 млрд грн, або на 8%. Понад половина відтоку сталася в лютому та березні.

«Березень був непростим», – підтверджує Дянков. Але в квітні намітилася певна стабілізація, заспокоює він. Залишки за поточними гривневими рахунками зросли на 3% – до 11,3 млрд грн. Рефінансування НБУ на 4,6 млрд грн «Альфа-Банк Україна» повернув достроково.

Український Альфа-Банк не став обʼєктом санкцій, тому що не був повʼязаний з однойменним російським банком, каже Рожкова. І на нього не поширюється ухвалений минулого тижня закон про стягнення майна росіян. Підстав для націоналізації банку теж немає, підтвердив заступник голови НБУ Ярослав Матузка.

«Альфа» знаходиться під пильною увагою влади. З квітня щодо банку ведеться розслідування Бюро економічної безпеки. БЕБ заарештувало активи Фрідмана на 12,4 млрд грн, мотивуючи це спробою вивести гроші з України. У банку дійсно зберігалися гроші материнського холдингу, отримані від розміщення облігацій за кордоном, пояснює співрозмовник із НБУ. Але вивести їх, минаючи валютні обмеження, було б досить складно, вважає він.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Банкрутство банків

Статті • Банкрутство
І про кого воліють «забути» в Офісі Генпрокурора

Банкрутство банків

Статті • Банкрутство
У 2014-2017 роках судів по скасуванню результатів конкурсу фактично не було, тому що недобросовісні позичальники могли домовитися з недобросовісними біржами про результати торгів

Банкрутство банків

Статті • Банкрутство
Якщо для боржників їх кредит – це можливість збагатитися, то для платників податків та банків це суттєва проблема.