Про особливості солідарної відповідальності учасника товариства з обмеженою відповідальністю у процедурі розпорядження майном

16 червня 2021, 19:31
15801 хвилину читати

Здійснюючи аналіз стану та діяльності боржника арбітражний керуючий повинен перевірити фактичне внесення 100% вкладу учасника товариства

  • Посилання скопійованоlink copied

Професійною спільнотою ефективно застосовуються механізми покладення солідарної та субсидіарної відповідальності на керівника та власника боржника – інструменти захисту прав кредиторів, що надані Кодексом України з процедур банкрутства.

Однак зазначені інструменти можуть бути застосовані арбітражним керуючим лише у процедурах санації та ліквідації і не передбачені у процедурі розпорядження майном.

Разом з тим, треба пам’ятати, що діяльність юридичних осіб в організаційно-правовій формі товариств з обмеженою відповідальністю врегульована ще й окремим спеціальним законом. Так, згідно з нормами Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» учасники товариства, які не повністю внесли вклади, несуть солідарну відповідальність за його зобов’язаннями у межах вартості невнесеної частини вкладу кожного з учасників. На зазначені приписи законодавства слід звертати увагу арбітражним керуючим, які призначені розпорядниками майна у процедурі розпорядження майном боржників, які є товариствами з обмеженою відповідальністю.

Здійснюючи аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника арбітражний керуючий повинен перевірити фактичне внесення 100 відсотків вкладу учасника товариства в грошовій формі або його передачу на баланс боржника за актом приймання-передачі.

Відображення внесеного статутного капіталу у фінансовій звітності без фактичного його внесення може свідчити про солідарну відповідальність як учасника так і керівника, який не вчинив обов’язків, покладених на нього нормами спеціального закону, що регулює діяльність товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю.

За наявності факту неповного внесення вкладу учасника до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю арбітражний керуючий повинен просити суд зазначити цей факт в ухвалі за результатами попереднього засідання суду.

В подальшому, преюдиціальні факти встановлені в цій ухвалі можуть стати підставою позову кредиторів до солідарного боржника про стягнення частини боргу, що пропорційна частці невнесеного учасником вкладу до статутного капіталу товариства.

При цьому кожен кредитор буде мати права на частину боргу, що пропорційна відсотку його кредиторських вимог у справі про банкрутство.

У разі не повного задоволення своїх грошових вимог у процедурах банкрутства, кредитори, матимуть змогу подати зазначений позов до суду в межах строків загальної позовної давності, навіть у разі ліквідації боржника – юридичної особи.

Євген Коваленко, арбітражний керуючий

 

Редакція Борг.Експерт може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за зміст
матеріалів в розділі «Думки експертів» покладається на авторів текстів.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
У 2021 році динаміка практики щодо притягнення до солідарної відповідальності зросла до 10 справ, а у 2022 – вже до 17

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Зобов'язання з утримання дитини, закріплені в договорах, укладених до введення воєнного стану, так само залишаються чинними та обов'язковими до виконання

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
В першу чергу керівник повинен оцінити стан свого підприємства – провести інвентаризацію та аналіз фінансово-господарської діяльності

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Ліквідатори "Богдан Моторс" передали автівки Збройним Силам України

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Процес виявлення кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, стає проблемним

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Письмові запити, паперові форми відповідей та біганина продовжують бути основними складовими процесу розшуку прихованих активів недобросовісних боржників