Відкриття ринку землі не спровокує бум кредитування, – банкіри

18 березня 2021, 10:02Новини98

Этот материал также доступен на русском

Кредитні установи готують продукти у зв’язку зі стартом 1 липня вільного обігу земель сільськогосподарського призначення, але на суттєву активність банків в перший рік не варто чекати.

  • Посилання скопійованоlink copied

Кредитні установи готують продукти у зв’язку зі стартом 1 липня вільного обігу земель сільськогосподарського призначення, але на суттєву активність банків в перший рік не варто чекати.

Про це попередили банкіри під час круглого столу «Кредитування агросектору: які продукти фінансування бізнесу банки пропонують клієнтам», – повідомляє «Фінансовий клуб».

«Я очікую пропозицію з боку фінансових організацій, не обов’язково банків, про допомогу фермерам у викупі паїв, які зараз знаходяться в оренді, але великої активності в перший рік лібералізації ми не очікуємо. Опитування показали, що до продажу буде запропоновано тільки 10% всього банку землі, яка обробляється. І, відповідно, обмеження стосовно можливості придбання – по 100 гектарів і тільки фізособам – буде впливати на продуктову пропозицію. Радикальних змін в 2021 році не очікуємо», – каже заступниця голови правління з корпоративного бізнесу Банку Кредит Дніпро Тетяна Поплавська.

«В 2021 році ми не очікуємо зростання. Будемо спостерігати і аналізувати», – каже заступник директора департаменту малого та середнього бізнесу Укргазбанку Микола Алфьоров.

«Ринок землі буде активним в 2022 році – після точкових кейсів другого півріччя 2021-го», – прогнозує керівник розвитку продажів агронапрямку ПУМБ Володимир Онищук.

Одна з проблем – банки кредитують аграріїв під майбутній врожай, тобто на період до року, тоді як перетворення землі на заставу відкриває шлях до довгострокового кредитування. «Ринок землі вплине на те, що аграрії зможуть робити довгострокові інвестиції та звертатися до банку, розуміючи, що це їхня земля, і вони будуть просити довгі гроші. І тут виникає питання до банків, чи готові вони йти в довгі кредити», – каже начальник управління розвитку агробізнесу Банку Альянс Андрій Дальчанін.

«Господарства із 2-5 тисячами гектарів кажуть, що купили б землю, але де взяти гроші? Йдемо до банків, але в них також проблема – довга ліквідність та її ціна», – каже керівник відділу розвитку продажів агробізнесу Альфа-Банку Андрій Махініч. Тому він не очікує сплеску фінансування в 2021-му.

Заступник члена правління Креді Агріколь Банку Александр Чеснакофф підтверджує, що в купівлі землі найскладніша вправа – це як «піти в довгу», що нехарактерно для банківського ринку України, на відміну від Франції, де кредитують на 5-15 років. Є ще й інші проблеми та обмеження. «Як фінансувати купівлю банку землі для підприємства, якщо це поки що не дозволяється? В Україні є багато розумних людей і будуть знайдені цікаві способи це зробити», – каже Александр Чеснакофф.

«Викликом для банків буде те, як організувати юридично та процесно фінансування фермерів для купівлі паїв. Тому що ми розуміємо, що власником стає фізична особа, але аналізуємо бізнес юрособи. І як це всередині банку «завернути», щоб дотримуватися нормативних актів», – каже пан Онищук.

В кожному банку робочі групи працюють над цією проблемою.

«Ми готуємо продукт під ринок землі, але яким він буде, побачимо ближче до відкриття ринку. У нас багато дискусій всередині, як це правильно зробити», – каже начальник відділу «ОТП Агро Фабрика» ОТП Банку Іван Єрко.

«Ще є час. З 1 липня це не почнеться масово, але ми очікуємо з 2022 року, що по 50-100 гектарів будуть купувати, а можливо, ті фермери, які обробляють до 2 тис. гектарів, домовляться зі своїми пайщиками про викуп 300-400 гектарів. Ми розраховуємо, що за перший рік зможемо на 50-70% збільшити свій портфель», – сказав Володимир Онищук.

Банкір каже, що землю можуть купувати не фермери, а рантьє. «Є думка, що купівлею землі скористаються інвестори, які в агро не розбираються, а будуть купувати землю і так само надавати її в оренду агропідприємствам. Я скептично ставлюся до тези, що кожен мешканець села зможе оформити на себе землю і почати займатися агровиробництвом. Щоб почати бізнес, потрібна не тільки земля, а й певні кошти на купівлю трактора, обладнання, насіння, засобів захисту рослин. На початку ніхто не дасть кредит, це буде або приватна позика, або власні кошти», – пояснив пан Онищук.

Із досвіду Європи, каже він, проходить 7-10 років, і земля збільшує вартість в два-три рази. «Тому інвестори будуть купувати землю, розраховуючи на двократну – троєкратну віддачу через 5-10 років. При цьому будуть здавати землю в оренду, яка може не покривати відсоткових ставок за кредитом на її купівлю», – попередив пан Онищук.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Українців хоче чути світ, і люди доброї волі вірять – прийде велика перемога

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Днями завершився добор на посаду керівника ДП «Національний центр Олександра Довженка»

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Прийняті норми законів в цілому направлені на протидію та запобіганню дискримінації прав людини, пов’язаних саме з трудовими відносинами

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Забудовники перекладатимуть усі додаткові витрати на покупців та інвесторів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Як заробляють, на що витрачають, на чому економлять і як кредитуються українці під час війни?