У Литві відбулися концерти солістів Національної філармонії України (ВІДЕО)

9 червня 2022, 12:43Новини287

Доки звучить музика, Україна житиме!

  • Посилання скопійованоlink copied

У братній Литві відбулися концерти солістів Національної філармонії України. На запрошення художнього керівника фонду ARS Lituanica Глеба Пишняка дует флейтиста Юрія Шутка та гітариста Андрія Остапенка виступив із програмою Duetto Concertante у багатьох литовських містах. Метою туру стала популяризація українського виконавського мистецтва за кордоном. Про враження від поїздки та культурного життя литовців вирішили розповісти музиканти.

В гостях у Радзивіллів

Тур розпочався зі старовинного міста Біржай, що на півночі країни. Там українські виконавці стали почесними гостями музичного фестивалю, який багато років відбувається у давній фортеці князів Радзивіллів.

На нас була покладена дуже відповідальна місія – представляти Національну філармонію на такому високоповажному фестивалі, у програмі концертів якого навіть литовський державний духовий оркестр виконує музику Баха, – зазначає флейтист Юрій Шутко. За його словами, було неймовірно приємно грати у залі старовинної фортеці, стрілчаті арки та склепіння якої створюють божественно акустичну атмосферу. Звуки флейти і гітари невимушено неслися у просторі, заворожуючи слухача.

Янгольський концерт

У старовинному місті Шяуляй, назва якого згадується в хроніках орденів мечоносців і хрестоносців ще 1236 року, концерт відбувся у величному костелі св. Георгія Побідоносця. Його звели 1909 року на московські кошти. З 1923 року цей храм перейшов до католицької єпархії.

На виступ українських виконавців прийшло чимало слухачів. Дехто навіть був вбраний в одяг жовто-блакитних тонів. Організатор благодійного концерту Яніна Алішаускєнє, дякуючи музикантам, зазначила, що їм вдалося підкорити серця литовської публіки. «Відтак ми змогли зібрати більше коштів, ніж планувалося, на підтримку України», – наголосила вона.

Незвичним стало місце проведення наступного концерту у місті Анікщяй. Директор місцевого Центру мистецтв Томас Тускеніс люб’язно надав музикантам для виступу залу у Музеї янголів, що є частиною Центру сакрального мистецтва. Тут міститься розмаїта колекція у вигляді скульптур та художніх зображень янголів. Приватні колекціонери подарували її музею. Завдяки цьому, Анікщяй почали називати містом, в якому живуть янголи. А два роки тому декотрі експонати із литовського музею побували в Україні – у Радомишльському замку, що в Житомирській області, і викликали непідробний інтерес українських поціновувачів мистецтва.

Братня підтримка

За сприяння Єврейської громади Литви (голова – пані Фаїна Куклянські), на підтримку біженців з України Юрій Шутко та Андрій Остапенко зіграли дуетом в одному з парків Вільнюса. Там поспілкувалися зі співгромадянами, які через війну полишили Батьківщину, але мріють повернутися додому.

Заключний концерт відбувся у курортному містечку Бірштонас. Як і у відомої здравниці Баден-Бадена, тут є так звана «курортна вітальня» – курхауз, де у XIX столітті полюбляли збиратися на світські посиденьки відпочивальники. Тому для них влаштовували спектаклі та концерти.

Те саме й досі відбувається у курхаусі Бірштонаса, який перетворився на потужний культурний центр Литви. Тут, поряд із рестораном, діють художня виставка й експозиція історичних світлин. Водночас є ошатна зала зі сценою, на якій регулярно проводять концерти класичної музики.

Благодійний виступ музикантів Юрія Шутка та Андрія Остапенка у Бірштонасі минув під гаслом організаторів: «Незламний народ піклується про мистецтво навіть під час страшної війни. Доки звучить музика, Україна житиме!».

Простора зала курхауза була вщерть заповнена слухачами. Вони стоячи вітали українських виконавців, які розчулено дякували за увагу. «Завдяки цьому туру ми зрозуміли, що не самі у цій біді, яка розгортається в Україні», – ділиться враженнями гітарист Андрій Остапенко. А флейтист Юрій Шутко додає, що з того часу, як навчався в консерваторії у ще радянському Вільнюсі, помітив багато змін на краще у культурному житті Литви. «Зараз – це справжня Європа, – запевняє він. – І українцям у литовців є чому повчитись». Водночас він подякував організатору туру – Глєбу Пишняку за можливість виступити із благодійними концертами в Литві та підтримати українців за кордоном та Україну.

Олександра Тимощук

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Українців хоче чути світ, і люди доброї волі вірять – прийде велика перемога

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро