Проекти та інновації

Систему гарантування поширять на кредитні спілки та компанії зі страхування життя, – НБУ

26 лютого 2021, 10:59Новини108

Этот материал также доступен на русском

РФС погодила концепцію створення системи гарантування вкладів членів кредитних спілок та гарантування виплат за договорами страхування життя на базі ФГВФО.

  • Посилання скопійованоlink copied

18 лютого відбулося чергове засідання Ради з фінансової стабільності (РФС).

Як зазначається, на порядку денному засідання було кілька питань: реалізація планів скорочення NPL державними банками, прогрес у реструктуризації боргу Фонду гарантування вкладів, стягнення компенсації з власників збанкрутілих банків, поширення системи гарантування для кредитних спілок та компаній зі страхування життя, – повідомляє finbalance.

За оцінками РФС, економічне зростання відновлюється з ІІ півріччя 2020 року завдяки позитивному імпульсу із зовнішніх ринків, зростанню приватного споживання та державним інфраструктурним проєктам. Тож скорочення ВВП у 2020 році було не таким глибоким, як передбачалося на початку кризи. Економіка й надалі відновлюватиметься у 2021 році.

Інфляція за підсумками 2020 року сягнула центральної точки цільового діапазону 5% ± 1 в. п., проте продовжує прискорюватися. Уповільнення інфляції очікується в другій половині 2021 року.

Міжнародні валютні резерви за підсумками 2020 року сягнули восьмирічного максимуму, перевищивши еквівалент 29 млрд доларів США. Цей рівень дозволяє Національному банку згладжувати дисбаланси на валютному ринку, водночас дотримуючись політики гнучкого обмінного курсу. Кошти бізнесу та населення в банках зростають, ставки за депозитами та кредитами залишаються на історично низьких рівнях.

Як констатується, державні банки у 2020 році скоротили портфелі NPL на 22%. Частка непрацюючих кредитів у державних банках у 2020 році скоротилася на 7 в.п. із 64% на початку року до 57% на 1 січня 2021 року, обсяг непрацюючих кредитів (NPL) скоротився на 22%.

Цьому сприяло нормативне регулювання роботи з NPL урядом та Національним банком. Державні банки виконують затверджені Радою з фінансової стабільності (РФС) плани скорочення непрацюючих кредитів. Основним інструментом оздоровлення портфелів стало списання раніше зарезервованих непрацюючих активів – 30,6 млрд для гривневого портфеля та 3,1 млрд для валютних кредитів.

Рада рекомендувала держбанкам продовжити роботу з оздоровлення кредитних портфелів у 2021 році та активніше використовувати всі наявні інструменти роботи з NPL. Мета залишається незмінною – скоротити частку NPL у кредитному портфелі сектору нижче 20% до 2025 року.

У фокусі уваги РФС – реструктуризація боргу ФГВФО та відшкодування збитків власниками збанкрутілих банків.

Члени РФС підтвердили необхідність імплементації плану реструктуризації боргів ФГВФО перед державою, затвердженого у вересні 2020 року. Реструктуризація боргів ФГВФО є необхідною передумовою для підвищення гарантованої суми відшкодування вкладів та розширення сфери дії системи гарантування вкладів. Це також одне із зобов’язань України в межах співпраці з Міжнародним валютним фондом.

РФС також розглянула питання роботи Фонду гарантування вкладів з повернення активів неплатоспроможних банків та відзначила доцільність упровадження механізмів добровільного врегулювання боргу неплатоспроможних банків колишніми власниками. Для цього необхідно внести зміни до чинного законодавства.

Як зауважується, РФС погодила концепцію створення системи гарантування вкладів членів кредитних спілок та гарантування виплат за договорами страхування життя на базі ФГВФО. НБУ та ФГВФО запропонують можливі параметри системи гарантування для подальшого обговорення з учасниками ринку”.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Після початку війни та запровадження воєнного стану законодавець змінив правове регулювання сфери кредитування

НБУ

Статті • Влада i люди
Якщо намагатися пришвидшити темпи економічного зростання нацбанківськими інструментами, ми отримаємо або інфляцію, або бульбашки на фінансових ринках

НБУ

Статті • Влада i люди
Чи можна збільшити обсяги іпотечного кредитування без навантаження на державний бюджет?

НБУ

Статті • Влада i люди
Набувши популярності серед молоді, кешбек як інструмент підвищення лояльності невдовзі може зникнути з українського фінансового ринку

НБУ

Статті • Влада i люди
Чому державні банки готові підтримувати програму

НБУ

Статті • Влада i люди
1 липня минув рік, як Національний банк став регулятором для небанківських фінансових установ