Серед операцій із платіжними картками впевнено переважають безготівкові, – НБУ

2 червня 2021, 09:28Новини228

Этот материал также доступен на русском

У I кварталі 2021 року безготівкові операції впевнено переважали серед операцій із платіжними картками за кількістю та сумою.

  • Посилання скопійованоlink copied

Загальна кількість операцій (безготівкових та з отримання готівки) з використанням платіжних карток, емітованих українськими банками, за січень−березень 2021 року становила 1 691 млн шт., а їх сума – 1 089,1 млрд грн. Порівняно з аналогічним періодом 2020 року кількість зазначених операцій зросла на 22,1%, а сума – на 18,3%, – повідомляє прес-служба НБУ.

У I кварталі 2021 року безготівкові операції впевнено переважали серед операцій із платіжними картками за кількістю та сумою.

Так, 9 із 10 операцій були безготівковими у І кварталі 2021 року (майже 90% від загальної кількості операцій із платіжними картками). Частка безготівкових операцій за сумою становила 61% від усіх операцій із картками. Торік у І кварталі ці показники становили – 85,4% та 54,6% відповідно.

Загалом у січні−березні 2021 року порівняно з аналогічним періодом минулого року кількість безготівкових операцій із використанням платіжних карток збільшилася більш ніж на чверть (28%) та становила 1512,8 млн шт., а сума – на третину (32%) та досягла 664,3 млрд грн.

Аналіз розподілу безготівкових операцій за їх видами свідчить: у січні–березні 2021 року, як і раніше, найбільше операцій із використанням карток припадало:

  • за кількістю – на розрахунки в торговельних мережах – 49,3% (або 402 млн шт.);
  • за сумою – на перекази з картки на картку – 42,1% (або 280 млрд грн).

Загалом більше третини від кількості безготівкових операцій із платіжною карткою в І кварталі 2021 року здійснювалися в мережі Інтернет (36,7%). Це майже 202,3 млрд гривень за січень-березень 2021 року.

Дві третини операцій у pos-терміналах – безконтактні

З початку 2021 року загальна кількість платіжних карток в Україні зросла на 3% до 75,3 млн шт. Із них більше половини (54,2%) використовувалися в березні 2021 року для здійснення видаткових операцій.

Кількість безконтактних карток, які використовували для здійснення операцій, з початку 2021 року зросла майже на 10% до 14,1 млн карток.

Майже кожна десята активна платіжна картка – токенізована. Їх кількість становить 4,2 млн. штук. Це на 6% більше, ніж на початку року.

Така популярність безконтактних та токенізованих карток зумовлена високим рівнем безпеки, швидкістю та зручністю операцій з їх використанням.

Відповідно лише третина операцій у торговельних pos-терміналах за сумою та за кількістю здійснювалася з фізичним зчитуванням даних із носія картки. Решта – дві третини операцій – це безконтактні операції (операції з безконтактною карткою або за допомогою смартфонів та інших гаджетів). Їх сума становила 119,0 млрд грн у першому кварталі 2021 року.

Мережа торговельних pos-терміналів розширюється

У цьому році продовжується стале розширення інфраструктури для безготівкових розрахунків. Кількість пунктів продажу, які приймають платіжні картки, з початку 2021 року зросла на 2% – до 333,5 тисяч.

Також майже 2% за перші три місяці цього року зросла мережа торговельних pos-терміналів в Україні – до 382 тис. Із них майже 87% торговельних платіжних терміналів забезпечують можливість здійснення безконтактної оплати.

Кількість платіжних терміналів (контактних та безконтактних) у розрахунку на 1 млн постійного населення України станом на 01 квітня 2021 року становила 9,6 тис. шт. (рік тому на кінець першого кварталу – 8,3 тис. шт. на 1 млн населення).

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

НБУ

Статті • Влада i люди
Якщо намагатися пришвидшити темпи економічного зростання нацбанківськими інструментами, ми отримаємо або інфляцію, або бульбашки на фінансових ринках

НБУ

Статті • Влада i люди
Чи можна збільшити обсяги іпотечного кредитування без навантаження на державний бюджет?

НБУ

Статті • Влада i люди
Набувши популярності серед молоді, кешбек як інструмент підвищення лояльності невдовзі може зникнути з українського фінансового ринку

НБУ

Статті • Влада i люди
Чому державні банки готові підтримувати програму

НБУ

Статті • Влада i люди
1 липня минув рік, як Національний банк став регулятором для небанківських фінансових установ

Законодавство

Статті • Влада i люди
Законопроєкт «Про кредитні спілки», зареєстрований під № 5125, 1 червня 2021 року був розглянутий Верховною Радою України у першому читанні та прийнятий за основу