Україна отримає близько 900 млн доларів США від МВФ в результаті завершення другого перегляду програми EFF

12 грудня 2023, 09:00Новини175

Этот материал также доступен на русском

Успішне завершення другого перегляду програми передбачає невідкладне виділення Україні третього траншу з боку МВФ обсягом близько 900 млн дол.

  • Посилання скопійованоlink copied

Рада директорів Міжнародного валютного фонду 11 грудня 2023 року завершила консультації за Статтею IV 2023 року та затвердила другий перегляд програми “Механізм розширеного фінансування” (Extended Fund Facility, EFF).

Успішне завершення другого перегляду програми передбачає невідкладне виділення Україні третього траншу з боку МВФ обсягом близько 900 млн дол. США (663,9 млн спеціальних прав запозичень, СПЗ). Відповідні кошти спрямовуватимуться на фінансування видатків Державного бюджету України. Вони також підтримають міжнародні резерви, що посилить спроможність Національного банку забезпечувати курсову стійкість.

Крім того, успішне виконання програми зберігає доступ України до пакета загальної макроекономічної підтримки від міжнародних партнерів на чотирирічний період дії програми. Наразі він становить 122 млрд дол. США.

Керівництво МВФ відзначило прогрес України у виконанні взятих на себе зобов’язань у межах EFF за складних умов повномасштабної війни.

Україна виконала всі кількісні критерії ефективності на кінець червня та індикативні цілі на кінець вересня. Також більшість структурних маяків на кінець жовтня виконано вчасно, а кілька заходів за іншими структурними маяками – з певною затримкою.

Керівництво МВФ вкотре відзначило відданість української влади порядку денному реформ, зокрема щодо подальшого руху в напрямі боротьби з корупцією та розвитку державного управління.

МВФ підкреслив, що подальше наполегливе впровадження структурних реформ, включно з мобілізацією внутрішніх ресурсів, у поєднанні зі своєчасним та передбачуваним міжнародним фінансуванням є необхідними для збереження макрофінансової стійкості. Водночас важливо продовжувати інституційні реформи та підтримувати зусилля для відбудови, сприяючи водночас “зеленомуˮ відновленню на шляху до вступу України до Європейського союзу.

“Другий перегляд програми пройдено успішно. Для нас ключове завдання в межах співпраці з МВФ залишається незмінним – виконати взяті на себе зобов’язання, передбачені програмою. Це насамперед потрібно Україні, щоб посилити макрофінансову стійкість та залучити необхідне фінансування для Перемоги та відбудови.

Рішення на рівні Ради МВФ також є підтвердженням зобов’язань та запевнень з боку міжнародних партнерів щодо збереження підтримки України у 2024 році й надалі, у тому числі в межах загального пакета допомоги, передбаченого програмою”, – сказав Голова НБУ Андрій Пишний.

Окремо МВФ підкреслив, що, незважаючи на руйнівний вплив війни, макроекономічні показники виявилися кращими, ніж очікувалося.

Українська економіка демонструє надзвичайну стійкість. Останні дані свідчать про потужніше, ніж очікувалося, економічне відновлення, тривале й стрімке зниження інфляції та збереження курсової стійкості, у тому числі після успішного переходу НБУ до керованої гнучкості курсу, підкріпленого потужними міжнародними резервами.

Ураховуючи це, Міжнародний валютний фонд поліпшив прогноз зростання реального ВВП у 2023 році до 4,5%, хоча під час затвердження першого перегляду програми EFF цей показник оцінювався в діапазоні від 1% до 3%. МВФ очікує, що у 2024 році темпи відновлення сповільняться до 3–4%, ураховуючи продовження повномасштабної війни. Водночас ризики для економічного зростання залишаються значними, що пов’язано з надзвичайно високою невизначеністю, спричиненою війною.

Дискусії за статтею IV зосереджувалися на заходах політики для потужного, сталого та екологічного економічного зростання під час післявоєнної відбудови та підтримки вступу України до ЄС.

Основна увага сторін приділялася заходам макроекономічної політики. Йдеться, зокрема, про поступове повернення до довоєнних засад монетарної та валютної політики, реформу корпоративного управління, відновлення банківського сектору, а також пом’якшення кліматичних змін, що дадуть змогу досягти стійкого економічного зростання й підвищити рівень життя українців.

Довідково

Рішенню Ради директорів МВФ щодо першого перегляду програми передувала угода на рівні персоналу (Staff-Level Agreement), досягнута 10 листопада 2023 року.

Нагадаємо, що 31 березня 2023 року Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду затвердила чотирирічну програму “Механізм розширеного фінансування” для України. Програма передбачає заходи для підтримки фіскальної, зовнішньої, цінової та фінансової стабільності й економічного відновлення в період високої невизначеності, а також поліпшення корпоративного управління й зміцнення державних інституцій з метою післявоєнної відбудови та набуття Україною членства в ЄС.

Програма EFF реалізовується у два етапи (воєнний та повоєнний) і передбачає доступ до кредитних коштів від МВФ у розмірі 11,6 млрд СПЗ (еквівалент 15,6 млрд дол. США). Транші за програмою надаються за результатами щоквартальних переглядів. Загальний обсяг фінансування від МВФ, який Україна отримає цьогоріч, зросте до 3,3 млрд СПЗ (4,5 млрд дол. США в еквіваленті) завдяки успішному другому перегляду програми.

За кордоном
Вчора, 17:47 • Новини • За кордоном
Колізії та конфлікти
16 травня 2024, 15:55 • Новини • Колізії та конфлікти

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

НБУ

Статті • Влада i люди
Якщо намагатися пришвидшити темпи економічного зростання нацбанківськими інструментами, ми отримаємо або інфляцію, або бульбашки на фінансових ринках

НБУ

Статті • Влада i люди
Чи можна збільшити обсяги іпотечного кредитування без навантаження на державний бюджет?

НБУ

Статті • Влада i люди
Набувши популярності серед молоді, кешбек як інструмент підвищення лояльності невдовзі може зникнути з українського фінансового ринку

НБУ

Статті • Влада i люди
Чому державні банки готові підтримувати програму

НБУ

Статті • Влада i люди
1 липня минув рік, як Національний банк став регулятором для небанківських фінансових установ

Законодавство

Статті • Влада i люди
Законопроєкт «Про кредитні спілки», зареєстрований під № 5125, 1 червня 2021 року був розглянутий Верховною Радою України у першому читанні та прийнятий за основу